Laihduttaminen ja verenpaine

Tippaiita totesi, että

verenpaineeni on koholla.
Ylipainossakin löytyy läskiä.

KUN SAAN PAINONI NORMAALIKSI, NIIN LASEEKO VERENPAINEENI NORMAALIKSI?

Minkälaisia kokemuksia teillä muilla on?
Tippatäti ei vastanut tuohon kysymykseen ollenkaan.
Miksiköhän?

6

1723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olen itse normaalipainoinen,

      jopa hieman voisin lihotakin ja sairastan silti RR-tautia, kuten moni, moni muukin normaalipainoinen..

    • ei laske

      Ehkä joillain toimii minulla ei.
      Pudotin painoa 20 kg noin 7 kuukaudessa ja verenpaine laski pudotuksen aikana 150-160/ 100-110(kotimittaus) arvoista n. 10 pykälää molemmat kunnes paine nousi 2kk:n aikana takaisin alkuperäisiin arvoihin vaikkei paino noussutkaan. Kuntoilut, ruokavaliot ja jotain luotaislääkkeitäkin kokeilin. Kaikki yhtä tyhjän kanssa kovaa kuntoilua lukuunottamatta jolla oli selvä, mutta marginaalinen vaikutus, sellaista rääkkiä ei kyllä jaksa pitää päällä kovin kauan.
      Verenpainelääke pudotti sitten arvot kertaheitolla ihanteellisiin lukemiin keskim. 130/75.

    • Laskee kuitenkin

      Varmasti painonpudotus laskee verenpainetta ja on se muutenkin eduksi. Paljonko laskee, riippuu myös ravintopuolesta. Suolan määrä pitäisi myös saada pienenemään. Se on muuten joskus aika hankalaa, jos joutuu paljon syömään ulkona ja valmisruokia. Jo suolaisessa leivässä voi saada yli päivittäisen suositusrajan.

      Joka tapauksessa kannattaa kotikonstit ensin käyttää vaikkei lääkkeet kalliita olekaan. Jotain haittavaikutuksia voi aina olla.

      Verenpaineeseen vaikuttaa moni muukin asia kuin jo mainitut. Myös stressi, levon määrä jne. Siksi ei aina muutokset näytä vaikuttavan.

      • Aloittaja

        Äsken tulin terkkarin luota ja hymyilytti.
        Molemmat paineet olivat laskeneet.
        Jatkan laihduttamista ja lenkkeilyä.
        Lääkkeitä en huoli ellei ole äärimmäinen pakko.
        KUN saan painoni normaaliksi ja elämäni asiat kohdalleen muutenkin, niin uskon että verenpaineeni palaa normaaleihin lukemiin.
        Olen optimisti tämän asian suhteen!


      • hoitamaton verenpaine
        Aloittaja kirjoitti:

        Äsken tulin terkkarin luota ja hymyilytti.
        Molemmat paineet olivat laskeneet.
        Jatkan laihduttamista ja lenkkeilyä.
        Lääkkeitä en huoli ellei ole äärimmäinen pakko.
        KUN saan painoni normaaliksi ja elämäni asiat kohdalleen muutenkin, niin uskon että verenpaineeni palaa normaaleihin lukemiin.
        Olen optimisti tämän asian suhteen!

        Vois ne lääkkeet ottaa avuksi verenpaineen laskuun,jotkut niistä jopa auttaa laihtumaan.

        Hoitamaton verenpaine on yleisin ja turhin syy aivohalvauksiin!!!

        Hoitamaton verenpaine voi aiheuttaa sydämen ja munuaisten vajaatoimintaa, nopeuttaa sepelvaltimotaudin kehittymistä ja lisätä aivohalvauksen vaaraa.


    • verenpainetta löytyy

      Mulla ei laihdutus auta,ellei ajatella että paineet laskee kun haudassa makaa.Olen 168/48kg, joten tästä ei ole varaa laihdutella tippaakaan.

      Liikun aikalailla,hyötyliikuntana.En lapa suolaa,en liion relestä ja ryyppäile,silti vaan verenpaine kiskoo ilman lääkkeitä ylös.Vaiva mulla oli jo teini-ikäisenä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      164
      3583
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      53
      2040
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1098
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1034
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe