Karmaiseva työhön paluu

vakavasta masennuksesta toi...

Männä viikolla oli tarkoitus palata pitkän sairausloman jälkeen töihin. Työpaikkani huono johtaminen ja siitä seurannut työuupumus oli keskeissä roolissa sairastumiseeni. Siitä syystä työhön paluun yhteyteen järjestettiin nk. kolmikantaneuvottelu, johon osallistui esimieheni ja hänen esimiehensä, työterveyslääkäri, työterveyspsykologi ja minä.

Olin kyllä kuin totaalisesti puulla päähän lyöty työnantajan vaatiessa, että he haluavat ensin lääkärin kirjoittaman terveystodistuksen ennen kuin palaan töihin, "ettei tämä (sairastaminen) varmasti pääse toistumaan". Tämän lisäksi he määräsivät minut pitämään sairausloman takia pitämättä jääneet lomapäivät samantien.

Lääkärini ihmetteli työnantajalleni heidän valitsemaansa menettelytapaa, varsinkin kun hän oli ilmoittanut viikkoa ennen sairauslomani päättymistä, että olen palaamassa töihin. Kolmikantaneuvottelu oli pyydetty pidettäväksi aiemmin, mutta työnantajalle "sopi vain" työhönpaluupäiväni aamu.

Kun lomani päättyy, työnantaja arvioi tilanteen uudelleen!

Mietinkin nyt, miten jaksan taas uudelleen latautua työhön paluuseen, jos se siis edes toteutuu?

Onko kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia?

En ollut koskaan edes kuullut tällaisesta terveystodistuksesta, jonka virallinen nimi on vajaakuntoisen terveystodistus.

Mitä minun teidän mielestänne kannattaisi tehdä?

15

4534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja sanotaan

      yksittäis tapauksiksi.Kuitenkaan laitoksissa ja vastaavissa ei juuri hoideta yksilöitä ,vaan kunkin osaston katsotaan sisältävän samantapaisia potilaita.On arvioitu promillen potilaista tulevan terveiksi.USA:sta Maailman yksi johtavimmista psykiatreista totesi Suomen vierailullaan,että jos USA:ssa potilaat saisivat tällaisia lääkkeitä,kuin potilaat Suomessa saavat,haastaisivat potilaat lääkärit oikeuteen.Meidän korkean elintason maassamme suunnataan potilaille halvempia lääke-vaihtoehtoja samalla innolla kuin hammas-hoidossa aiemmin kehuttiin Amalgamia Maailman parhaaksi paikka-aineeksi,kunnes herättiin lopulta sen haittavaikutuksiin.

    • kuten on

      sovittu ja jaksat siellä sen minkä jaksat. Sitten kun et jaksa niin haet uutta sairauslomaa. Irtisanominen sairauden perusteella on laitonta.

      Toinen vaihtoehto olisi ryhtyä äkäiseksi. Eli heität vaan kunnon kiukut esimiehellesi ja sanot suoraan päin naamaa mitä ajattelet esimerkiksi hänen johtamistaidoistaan. Masennus on kilttien ja hyvien työntekijöiden ongelma, joten heittäydy tuhmaksi.

      • työnantaja voi

        purkaa työsuhteen, vetoamalla siihen, ettei ole työllistämisvelvoitetta, etenkin jos sairaus on kestänyt pitkään.
        Ottakaa liitoistanne selvää asioista.
        Minulle kävi niin, että työsuhteeni purettiin (irtisanottiin vakisuhde, joka oli kestänyt 16v.) ja se oli minulle helpotus.


      • vakavasta masennuksesta toi...
        työnantaja voi kirjoitti:

        purkaa työsuhteen, vetoamalla siihen, ettei ole työllistämisvelvoitetta, etenkin jos sairaus on kestänyt pitkään.
        Ottakaa liitoistanne selvää asioista.
        Minulle kävi niin, että työsuhteeni purettiin (irtisanottiin vakisuhde, joka oli kestänyt 16v.) ja se oli minulle helpotus.

        Totta on, että työsuhteen voi purkaa, jos sairaus kestää (yhtämittaisesti) yli vuoden. Tästä on olemassa oikein korkeimman oikeuden päätös.

        Sairauslomani (siis ap:n) kesti vajaa 5 kk, joten purkuoikeutta ei ole.

        Sinänsä tässä tilanteessa on ollut huvittavatkin puolensa. Terveystodistus, jota minun osaltani vaadittiin, oli siis sellainen, johon lääkäri rastitti, että olen sopiva työtehtävääni. Ja tämän hän sanoi jo yhteisessä tapaamisessakin. Nyt kun todistus on matkalla työnantajalle, heidän ainoa mahdollisuutensa pitää minut työpaikan ulkopuolella lomani jälkeen, olisi luopua työvelvoitteestani esim. määräajaksi. No sekään ei ole vaihtoehto, sillä minulla on jo sovittuna tapaaminen esimieheni kanssa lomani jälkeen.

        Mielenkiintoiseksi tämän tapauksen tekee myös sen, kuinka minulle oikein kahden esimiehen voimalla vakuutettiin, kuinka hienosti asiat ovat hoituneet minun poissaollessani (esimieheni väitti hoitaneensa minun työni). Kun sitten olin yhden päivän töissä ennen tätä "pakkolomaani", minulla selvisi, miten tokuttoman huonosti monet asiat oli hoidettu. Vielä huvittavampaa oli se, että esimieheni oli itse asiassa tehnyt ehkä yhden työpäivän verran ponnisteluja minun työtehtävissäni.

        Vaikka tällainen työhönpalaaminen on ollut äärettömän rasittavaa, niin sainpahan sinä yhtenä työpäivänä todeta, kuinka kaikki paikalla olleet kolleegat kävivät halaamassa minua ja olivat mielestäni aidosti ilahtuneen näköisiä. Jotkut jopa rutistivat niin lujaa, että luulin jo rusentuvani. Kukaan ei kysellyt sairaudestani, vaan kaikki olivat todella, todella iloisia paluustani. Paitsi siis nämä esimiehet.

        Uskoisitteko, jos sanoisin, että kyseisessä työpaikassa vaihtuvuus on todella korkea?! :)

        Kiitokset kaikille kirjoittajille kommenteista ja ehdotuksista. Ainakin tällä hetkellä näyttää siltä, että uuden työpaikan etsiminen on edessä.

        Minulla on kyllä aivan mahtavat kolleegat ja he odottavat minua kovasti takaisin töihin, mutta kyllä hekin tietävät, että johtaminen on todella surkeaa ja on vienyt monelta ihmiseltä motivaation kokonaan. Sairauslomia on myös ollut todella paljon. Itse en ole sairastanut edes flunssaa tällä vuosituhannella, mutta tulipahan nyt sairastettua sitten monen vuoden edestä.

        Aurinkoisia Päiviä
        t. Vakavasta masennuksesta toipunut


    • työpaikkaa

      minä irtosin moisesa oravanpyörästä ja menin vasta 3 vuoden päästä töihin toiselle työnantajalle. Palkka vain parani ja vastuu pieneni. Koeta jaksaa

      • lähde pois

        kuullostaa pahalta tuo työpaikka. Ja vihan kanssa ei ainakaan jaksa työskennellä. Nimim. kokemusta on.


    • pensio_yöhvänen

      Jokin julkisen sektorin työpaikka?

    • samankokenuparivuottasit

      Hakemus ammatilliseen kuntoutukseen heti ja sinne tieto että et pysty palaamaan entiseen työhön.

    • Onnea-matkaan

      Useimmilla suuremmilla työpaikoilla on omat lääkärinsä, jotka
      toteavat sairaat terveiksi ja tuskin katsovat potilaan tilaa.
      Niin monelle työmaalla on selvää orjatyövoimaa tai alipalkattuja.
      Toisinaan työnantajalle maksetaan enemmän kuin työntekijälle
      vain, että saadaan paperilla yksi työpaikka lisää.

    • tuollaollu

      Mulla on hyvä kokemus kans ammatillisesta kuntoutuksesta, katso vaikka tuolta lisätietoja, älä jatka enää entisessä työssä: www.ammatillinenkuntoutus.fi

    • tähän-kirjoittaneet-

      lienevät kaikki veroilla elätettyjä, voi vittu.

      • Malttivalttia

        Kyllä sinäkin vielä joskus pääset elätiksi turhaan siellä harmittelet


      • herramajee

        Hei
        Mulla on samoja kokemuksia, väsymys, toivottomuus, unettomat yöt nimenomaan huonosta johtamisesta johtuen,pitkä sairasloma takana. Välissä kokeilin työssäoloa 2 kk, muttei tullut mitään. Esimiehenä nykyisin ihminen joka aikaisemmin oli palkanlaskija, sieltä siirtyi PÄÄLLIKÖKSI yhtiöön eikä tunne johtamiansa työtehtäviä. Minut 30 vuoden kokemuksella , johtamiskoulun käyneenä ja esimiehenä ollut 20 vuotta sysättiin syrjään ja hän alko neuvotella johtajien kanssa tietämättä mistä keskustelee, nyt koko paletti sielä sekaisin. Työntekijäpako yhtiöstä koska ammatti-ihmiset voivat huonosti. Nyt pitäs lähteä lokakuussa työhön, mutta onneksi oma työterveyslääkärini ehotti varovaista osa-aikasairaslomaa ja tatistelen lokakuun ajan maaperää.
        Olisin ollu valmis keskeyttämään sairaslomani jo syyskuussa, mutta tämä "päällikkö" sano ettei kannate ja sullahan on vuosilomatki pitämättä, piä ne sl.jälkeen. En aikonu pitää. Perjantaina 3-kanta neuvottelu, katotaan mihin johtaa.
        Koita jaksaa, ihmiset on ilkeitä ja tulevat aina olemaan, mutta pidä omasta ammattitaidostasi kiinni, kyllä sieltä löytyy sullekkin arvostajia, esim. minä. Tsemppiä!


    • Palaa_osatyokykyisena

      Työnantajasi on huolissaan ja ei halua että yrität liikaa? Asiasta enempää tietämättä tuli mieleen. Kannattaisi palata aluksi 40-60% työtunneilla ja katsoa miten menee. Jos työpaikka on perseestä niin voit vähitellen etsiä parempaa.

      • Palaa_osatyokykyisena

        Kolmikantaneuvottelut ovat toki helvetin alentava keksintö minusta mutta kuitenkin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4320
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3524
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      157
      1841
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1726
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1452
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      974
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      879
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      866
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      858
    Aihe