Ohjeita en kaipaa - kunhan vaan ihmettelen isännöintitoimintaa!!!
Vuoden vahassa taloyhtiössämme on ollut kaksi vesivahinkoa. Olen itse vahingon kärsijänä (onneksi sentään rakennuttajalla on vahingosta vastuu).
Isännöitsijä on kuulemani mukaan ilmoittanut hallituksen jäsenille, että vesivahinkojen korjaustoimenpiteiden osalta isännöitsijän tehtävänä on ainoastaan vahinkoilmoituksen tekeminen. Itse olen pyytänyt isännöitsijältä "tilannekartoitusta" siitä, miten remontit etenevät - isännöitsijä on vastannut: ei kuulu isännöitsijälle, mikäli korjaustoimenpiteiden etenemistä pitää valvoa on tehtävään palkattava ulkopuolinen valvoja - mielestäni ei oikein asunto-osakeyhtiölain mukaista toimintaa (ja kun kyse on vielä auktorisoidusta isännöitijästä)!!!
No eipä tuo isännöitsijä ole koordinoinut myöskään asunnoissa yhä olevien rakennusvirheiden korjaamista - ja kun ainkin minulle asukkaana olisi riittänyt pelkästään se, että isännöitsijä olisi kerännyt asukkailta puutelistan ja pitänyt koordinoidusti yhteyttä rakennuttajaan - no nyt tämän asian tekevät kaikkien 50 asunnon omistajat - on siinä rakennuttajalla puhelimeen ja sähköpostiin vastailemista.
On muuten rakennuttajan edustajatkin ilmaisseet, ettei isännöitsijä ole liiemmin yhteyksiä pidellyt / tietoa jakanut.
Hallitus on vaihtamassa isännöitsijää, isännöintisopimuksen mukaisesti asia kuulemani mukaan kuitenkin kestää vielä, koska sopimus tehdään aina vuodeksi kerrallaan - ja se pitää irtisanoa ennen uuden kauden alkamista - tietenkin sopimusrikkomus voisi olla välittömän irtisanomisen peruste. Taitaa vaan olla kovaa hommaa se riitely.
Ilmeisesti jotkut isommat isännöintitoimistot pyörittävät talouttaan siten, että ottavat tietoisesti asiakkaakseen uusia taloyhtiöitä vain vuodeksi ja pyörittävät toimitaa siten, että vanha ulos ja uusi sisään!! Mielestäni jo lähes rikollista toimintaa!!
Tällainen siis varoitukseksi uusille taloyhtiöille - tarkkaavaisuutta hallituksille isännöitsijän valintaan!!!
Esimerkillinen (tai merkillinen isännöitsijätoiminta)
5
1282
Vastaukset
- ilmajarrumies
asunnon omistajat:
ettekö tunne Asunto-osakeyhtiölakia?
Googlehaku päälle, kymmenen prosenttia koolle ja sen jälkeen nopeasti hallitukselle ja mokomalle isännöitsijälle monoa persiiseen!
Begemot666, olehan valppaana!- OsakasX
Uusi taloyhtiö kuitenkin kyseessä ja uskoakseni aikaisempaa kokemusta taloyhtiötoiminnasta ei hallituksen jäsenillä juuri ole - isännöitsijältä kaivattua tukea asioihin perehdyttämiseen he eivät ole luonnollisesti saaneet.
Hallituksen jäsenen kanssa käymäni keskustelun perusteella näyttäisi siltä, että isännöintisopimuksen mukaan vuoden kerrallaan voimassa oleva sopimus voidaan purkaa vain kirjallisella ilmoituksella tiettyä aikaa (olikohan se pari kuukautta) ennen seuraavan "isännöintikauden" alkua. Reilut puoli vuotta kautta jäljellä, joten miten päästä eroon ennen sitä?
Mikä riittää välittömään irtisanomiseen (ja mahdolliseen reklamointiin) oikeuttavaan sopimusrikkomukseen. Isännöintisopimus on hallituksen jäsenten mukaan kirjattu niin yleisesti ja asioita pyöritellen, ettei isännöitsijälle kuuluvien tehtävien osoittaminen ole yksiselitteisen helppoa.
Eipäs silti muuten kiinnostaisi minuakaan näin paljoa, mutta kun vahinkoa kärsineenä olen saanut kyllä liikaa asioita itsenäisesti ilman isännöitsijän minkäänlaista tukea hoitaa. - ilmajarrumies
OsakasX kirjoitti:
Uusi taloyhtiö kuitenkin kyseessä ja uskoakseni aikaisempaa kokemusta taloyhtiötoiminnasta ei hallituksen jäsenillä juuri ole - isännöitsijältä kaivattua tukea asioihin perehdyttämiseen he eivät ole luonnollisesti saaneet.
Hallituksen jäsenen kanssa käymäni keskustelun perusteella näyttäisi siltä, että isännöintisopimuksen mukaan vuoden kerrallaan voimassa oleva sopimus voidaan purkaa vain kirjallisella ilmoituksella tiettyä aikaa (olikohan se pari kuukautta) ennen seuraavan "isännöintikauden" alkua. Reilut puoli vuotta kautta jäljellä, joten miten päästä eroon ennen sitä?
Mikä riittää välittömään irtisanomiseen (ja mahdolliseen reklamointiin) oikeuttavaan sopimusrikkomukseen. Isännöintisopimus on hallituksen jäsenten mukaan kirjattu niin yleisesti ja asioita pyöritellen, ettei isännöitsijälle kuuluvien tehtävien osoittaminen ole yksiselitteisen helppoa.
Eipäs silti muuten kiinnostaisi minuakaan näin paljoa, mutta kun vahinkoa kärsineenä olen saanut kyllä liikaa asioita itsenäisesti ilman isännöitsijän minkäänlaista tukea hoitaa.Kuka sen hallituksen jäsenen valitsi?
Isännöitsijä voidaan kutsua hallituksen kokoukseen ja irtisanoa samantien syytä ilmoittamatta.
Jos hallitus ei tähän pysty; monoa hallitukselle! Kymmenen prosenttia osakkaista asian alullepanoon riittää.
Ellet saa kannatusta, katso peiliin ja pidä naamataulusi kiinni! - Begemont666
Olehan mie ain valppaana !
Täänääkii raadettiin yheksä tuntii tulkuunmalla ratapihal jot ei mittää.
Nyt mie juon kaljaa !
Bege,
vaihtotyönjohtaja sielt jostakii
- tiedä isännöintisopimuksen
sisältöä joten mistä tiedämme mitä isännöitsijän ottanut hallitus on sopinut, tyypillistä on pihistää uusissa yhtiöissä esim. jättämällä kaikki tekninen pois. Kymmenen vuoden päästä sitten itketään kun kaikki tekninen maksaa, samalla unohdetaan ettei siitä ole edes maksettu viimeisten kymmenen vuoden aikana. Toinen vaihtoehto on että hallitus on kieltänyt kaiken erillislaskutettavat teettämisen, joskus se syyllinen löytyy yllättävän läheltä.
Tiedättekö muuten mikä on isännöinnissä helpointa rahaa - tietysti irtisanomisaika kun voi olla 3kk käytännössä mitään tekemättä. Ainoastaan kirjanpito ja asiakaspalvelu pyörii ja tietysti kaikki erillisveloitettava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672415- 661397
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww761210EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje51139- 79855
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19800- 44693
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta83682Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe25649- 30646