Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Kondomi käyttö

Millaisen suojan kondomin käyttö antaa. Onko se lähemmäs 100%?
6780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minkä suhteen? Raskauden ehkäisyn suhteen _oikein_ käytettynä suoja on melko varma. Sukupuolitauteja se ei niinkään varmasti suojaa, esim. herpes voi tarttua kondomista huolimatta.

Äänestä
  • Tarkoitan mikä on kondomin suojaustehokkuus yleisesti.. Eli kaikkia sukupuolitauteja vastaan..

    Äänestä

  • juppase juuu kirjoitti:

    Tarkoitan mikä on kondomin suojaustehokkuus yleisesti.. Eli kaikkia sukupuolitauteja vastaan..

    Suojaus on 0 %, kun toisella on huuliherpes tai keuhko/kurkkuklamydia. Sukupuolitaudit tarttuvat jo alsti halailemisessa, esileikissä ja kondomihan suojaa vain peniksen vartta, ei mitään muuta kohtaa. Sukupuolitaudit voivat tarttua myös peräsuoleen, nenään ja silmään. Herpes on tällainen. Herpes tarttuu sormista, joten jos kosketat herpestä sairastavan rakkuloita ja sen jälkeen omia limakalvojasi tai rikkinäistä ihoa, saat herpeksen.

    Äänestä

Kyllä kondomi hyvin suojaa en ole ottanut pois
kuin kustessa ja naidessa..

Äänestä

En olisi ikinä uskonut sanovani näin, mutta....

Kondomia parempi ehkäisykeino on pidättäytyä irtosuhteista.

Olen nuorena harrastanut paljonkin yhden yön juttuja tai muuten vaan nopeita seksijuttuja. Olin mielestäni vastuullinen kun vaadin aina kondomia. Mutta. Kondomi voi mennä rikki, idiooteimmat miehet voivat salaa nykiä sen pois ja jatkaa paljaaltaan, ja esimerkiksi juuri tuo täällä mainittu herpes on sellainen, että se tarttuu kondomista huolimatta, jos se on levinnyt esim. reisien ihon alueelle.

Saattavathan tällaiset "isketään baarin narikasta panokaveri" jutut parhaimmillaan olla hyvää seksiä, mutta yleensä ne ovat onnetonta kännistä tuherrusta, mistä parhaimmillaan saa tauteja tai muuta mielipahaa kaupan päälle. Lisäksi myös muut intiimivaivat kuin varsinaiset sukupuolitaudit saattavat aktivoitua seksistä. Esim. erilaiset virtsatie- tai emätintulehdukset.

Mutta kyllähän sitä nuorena sen seksin perään hinkuu, ja onhan se aina parempi päästä sitäkin joskus elämässään kokeilemaan kuin kuolla neitsyenä riskien pelossa... Mutta kyllä myös järkeä saa käyttää näissä asioissa. Ehkä ei ihan kaikkien vastaantulijoiden kanssa kannata ruveta sekstaamaan, koska ajatus siitä että "kondomi suojaa" on totta vain osittain. Pidättäytyminen on tosiaankin ainoa varma suojauskeino.

Äänestä

on kysyä, nää väittää et kumi ei suojaa ja raskaaxiki voit tulla ihan milloin vaan, myös silloin ku ei oo ovulaatiosta tietookaan, esim. menkkojen aikana.
En tiiä onko tällä palstalla pyörivät jotain uskovaisia vai mitä ihmeen hihhuleita.

Oma vastaus on, et korzut suojaa 100%. Tämän voi todistaa minä ja mun kundifrendi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juppase juuu kirjoitti:

Millaisen suojan kondomin käyttö antaa. Onko se lähemmäs 100%?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu