Miten sydämen vajaatoiminta oirehtii ?
Äitini on verepaine, Marevan ja epilepsiahoidossa, ja viime aikoina ollut kovin väsynyt. Nukkuu entistä pitempiä yöunia (n. 10 tuntia), nukahtelee ja väsyy helposti, ikää 78 v.
Voi tietysti johtua lääkityksestä ja kaikkien lääkkeiden yhteisvaikutuksestakin. Ongelma on se. että kukaan lääkäri ei ota kokonaisvastuuta hoidosta ja lääkkeiden yhteisvaikutuksesta ja kokonaistilanteesta, terveuskeskuslääkäri ei asiaan ehdi/osaa/uskalla paneutua.
Sydämen vajaatoiminta ?
9
3505
Vastaukset
- Minea44
Se ainakin väsyttää...
- Satunnainen Matkailija
Moi,
Oireena vajaatoiminnassa on ainakin turvotus (käsissä, jaloissa, pahimmassa tapauksessa koko kropassa), kohonnut verenpaine, hengenahdistus ja keuhkoon kertynyt neste. Verikokeessa näkyy kyllä vajaatoiminta. Vajaatoimintahan on yleensä oire jostain muusta sairaudesta, yleensä sydänsairaudesta, mutta voi olla oireena todella moneen sairauteen. Vajaatoiminta on todella yleistä yli 80 v ihmisillä. Eli voisko toi verenpainetauti olla syynä, jos on vajaatoimintaa äidilläsi. Pyydä lääkäriltä äitisi verikokeiden tulokset niin saat varmasti selville onko kyseessä vajaatoiminta. Ja tsemiä! - kamala kipu
Jalat turposivat niin että tuska oli mieletön, tunne, että vaikka neulalla pistäisi, ne halkeavat. Ja totta tosiaan, kun sormella tökkäsi, jäi syvä monttu säären pintaan.
Ei meinannut sisälläkään jaksaa kävellä, lienee keuhkoissa ollut nestetta?? Ja kaikin puolin olo oli, kuin olisi tuhannen kilon sementtisäkki.
Kun sitten sain nesteenpoistolääkityksen, meni lähes viikko, ennenkuin tilanne oli balanssissa. - vaivana
Aiemmat vastaajat ovat jo luetelleet joukon yleisiä vaivoja,joista ainakin joku on vajaatoimintapotilaalla. Minulla turvotus oli hyvin vähäinen. Sen sijaan ennen lääkitystä hengenahdistus ja väsymys runsaita.
Saadaksesi selville, onko äidilläsi v.toimintaa vai ei, jos terveyskeskus ei asiaa hoida, on saada vaikka yksityisesti BNP-verikoe - ellei sitä ole otettu. Kokeen tulos ilmaisee onko vajaatoimintaa vai ei ja mshdollisen v.toiminnan lukeman. Syytä siihen miksi vajaatoimintaa on, koe ei kerro. - peruskokeet
on otettu: hemoglobiini (sisältyy PVK:aan, pieneen verenkuvaan) ja kilpirauhasarvot (TSH, T4V) ainakin tulevat mieleen, samaten ehkä kannattaisi katsoa munuaisarvo (=Krea, koska munuaisten vajaatoimintakin väsyttää) ja verensokeri (=fP-Gluk, vanhuustyypin salakavalasti puhkeavassa diabeteksessa korkeat sokeriarvot väsyttävät). Mahdollisesti voi harkita myös maksa-arvojen ja veren kalsiumtason tarkistamista. Samaten suola-arvot (natrium ja kalium) kannattaa tarkistaa.
Toisaalta vanhetessa kaikkia väsyttää enemmän kuin nuorempana, tai masennuskin voisi olla tuollaisten oireiden taustalla...Paljon vaihtoehtoja on, ja on hyvin mahdollista, ettei mitään erityistä syytä löydykään. Nämä ehdottamani kokeet kannattaa silti ainakin tutkia, että voi poissulkea hoidettavissa olevat väsymystä aiheuttavat sairaudet.- Minea44
silloin, kun "tehot" ovat vähissä ei ole ollenkaan samanlaista kuin suoritus- tai henkinen väsymys!
Kuvaamani väsymys on kokonaisvaltainen - mieli saattaa monilla olla ainoa vastustava tekijä.
Silloin "menee hapoille" jo kyykystä noustessa ja jatkuva nukkuminen/lepäily tuntuu luonnolliselta olotilalta.
Tämä väsymys ei ole ikäriippuvainen.
- snapsia naamariin
Olen alle viisikymppinen mies ja minulla on sydämen vasemmanpuolen vajaatoiminta, pullo olutta illalla auttaa poistamaan oireet.
Heti nousee verenpaine ja syke laskee, sydän pääsee vähemmällä. Ei tule hengenahdistuksia, eikä kerry nestettä elimistöön, kunhan ei syö suolaa.
Voi auttaa myös jos nukkuu puolittaisessa istuma-asennossa, oireet voi olla makuulla aika pahoja.
Kannattaa silti ensin kysyä tuota alkoholikikkaa omalta lääkäriltä.
Muistakaa kävellä. - Anonyymi
Mikä lääkitys on todettu hyväksi kun rr on vähän alhainen.Kiitos
- Anonyymi
"Epilepsialääkkeet ovat väsyttäviä ja vaarallisia,pelkkä sokerin,a,b,c,d-vitamiinin pan-suolan ja proteiinin puute,voivat laukaista kouristuksen"!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804