Olen lähdössä ensi talvena Malesiaan sekä Thaimaahan. Haluaisin ostaa reissusta paksun kultakaulakeljun. Kummastako maasta se kannattaisi ostaa? Eli kummassa maassa kulta on halvempaa?
Kiitos!
kullan
3
558
Vastaukset
Tämä nyt on täydellisen maallikon paatoksellista höpöttelyä, mutta saattaapii siinä olla vähin perrääkin.
Mie kyllä luulen että kulta maksaa jokseenki saman verran jokapaikasa. Sittä pitänevä huolen kansainväliset mekalrit.
Kultakorun hinthaan vaikuttava muan asia:
Kuinka palijon ja millä se on seostettu. Täälähän kultakoruina, samonku Malesiasa, myyhään enimmäksheen 20 karaattia ja sitä enämpi seostettua kultaa. Esim: Sri Lankasa eivät piänheet kultana jos soli vähempi ku 22 karaattia.
Tekotapa: Koneellinen vai käsityö. Seppä ei oikeen konheenkans pysty hinnala kilipailemhaan, vaikka tekis työnsä kuinka halavala.
Käsityössä tienenki työn hinta ja laatu.
Elikkä: Nuila periaatteila mie veikkaisin että jos haluat ostaa mahollisimman vähän saostetun käsintehyn kultakorun, niin varmhaan se halavimmala löytyy Thaimaasta koska työn hinta sielä on alempi. Toisaalta sulla häätyy olla jonkulainen usko omhaan kykhyys arvottaa korua.
Täysin selevä asia on että turistrannala olevasa kojusa se koru on hyvä ja halapa. Mutta ei sillä kullan, saatikka käsityön kans oo palijon tekemistä. Sammaa kampetta löytyy vielä halavemmala Petalling Streetiltä Kuala Lumpurista. Sielä vain tuskin myyjäkhään ilikijää vakavala naamala sitä oikiaksi väittää.
Mutta eiku onnia ostoksile toivottellee:
PeraPappa- Designero
Disaineissa suurimmat erot, Malesiasta voit löytää myös intialaisen tyylin koruja kun taas Thaikkulassa se on sitä samaa thaityyliä lähes kaikissa shopeissa. Singaporessa on paremmat valikoimat intialaista tyyliä eikä sielläkään hinnat päätä huimaa. Kullan hinta on universaali, karaattimäärä ja työn hinta sitten vaihtelee.
Euro-amero tyylistä paksua panssariketjua voi joutua hieman ettimään. - aloittaja
Kiitos PeraPappa ja designero!
Kyllä ajattelin ihan sitä vähintään 22 karaattista ostaa. Elikä taidan saada sellaisen Thaimaasta piirun verran halvemmalla, jos kullan hinta melkolailla sama, mutta valmistaminen Thaimaassa halvempaa!
Kiitos paljon informaatiostanne!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042036Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1151626
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988