Olen lähdössä ensi talvena Malesiaan sekä Thaimaahan. Haluaisin ostaa reissusta paksun kultakaulakeljun. Kummastako maasta se kannattaisi ostaa? Eli kummassa maassa kulta on halvempaa?
Kiitos!
kullan
3
530
Vastaukset
Tämä nyt on täydellisen maallikon paatoksellista höpöttelyä, mutta saattaapii siinä olla vähin perrääkin.
Mie kyllä luulen että kulta maksaa jokseenki saman verran jokapaikasa. Sittä pitänevä huolen kansainväliset mekalrit.
Kultakorun hinthaan vaikuttava muan asia:
Kuinka palijon ja millä se on seostettu. Täälähän kultakoruina, samonku Malesiasa, myyhään enimmäksheen 20 karaattia ja sitä enämpi seostettua kultaa. Esim: Sri Lankasa eivät piänheet kultana jos soli vähempi ku 22 karaattia.
Tekotapa: Koneellinen vai käsityö. Seppä ei oikeen konheenkans pysty hinnala kilipailemhaan, vaikka tekis työnsä kuinka halavala.
Käsityössä tienenki työn hinta ja laatu.
Elikkä: Nuila periaatteila mie veikkaisin että jos haluat ostaa mahollisimman vähän saostetun käsintehyn kultakorun, niin varmhaan se halavimmala löytyy Thaimaasta koska työn hinta sielä on alempi. Toisaalta sulla häätyy olla jonkulainen usko omhaan kykhyys arvottaa korua.
Täysin selevä asia on että turistrannala olevasa kojusa se koru on hyvä ja halapa. Mutta ei sillä kullan, saatikka käsityön kans oo palijon tekemistä. Sammaa kampetta löytyy vielä halavemmala Petalling Streetiltä Kuala Lumpurista. Sielä vain tuskin myyjäkhään ilikijää vakavala naamala sitä oikiaksi väittää.
Mutta eiku onnia ostoksile toivottellee:
PeraPappa- Designero
Disaineissa suurimmat erot, Malesiasta voit löytää myös intialaisen tyylin koruja kun taas Thaikkulassa se on sitä samaa thaityyliä lähes kaikissa shopeissa. Singaporessa on paremmat valikoimat intialaista tyyliä eikä sielläkään hinnat päätä huimaa. Kullan hinta on universaali, karaattimäärä ja työn hinta sitten vaihtelee.
Euro-amero tyylistä paksua panssariketjua voi joutua hieman ettimään. - aloittaja
Kiitos PeraPappa ja designero!
Kyllä ajattelin ihan sitä vähintään 22 karaattista ostaa. Elikä taidan saada sellaisen Thaimaasta piirun verran halvemmalla, jos kullan hinta melkolailla sama, mutta valmistaminen Thaimaassa halvempaa!
Kiitos paljon informaatiostanne!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2191332Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341019Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89950
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848