Olen lähdössä ensi talvena Malesiaan sekä Thaimaahan. Haluaisin ostaa reissusta paksun kultakaulakeljun. Kummastako maasta se kannattaisi ostaa? Eli kummassa maassa kulta on halvempaa?
Kiitos!
kullan
3
546
Vastaukset
Tämä nyt on täydellisen maallikon paatoksellista höpöttelyä, mutta saattaapii siinä olla vähin perrääkin.
Mie kyllä luulen että kulta maksaa jokseenki saman verran jokapaikasa. Sittä pitänevä huolen kansainväliset mekalrit.
Kultakorun hinthaan vaikuttava muan asia:
Kuinka palijon ja millä se on seostettu. Täälähän kultakoruina, samonku Malesiasa, myyhään enimmäksheen 20 karaattia ja sitä enämpi seostettua kultaa. Esim: Sri Lankasa eivät piänheet kultana jos soli vähempi ku 22 karaattia.
Tekotapa: Koneellinen vai käsityö. Seppä ei oikeen konheenkans pysty hinnala kilipailemhaan, vaikka tekis työnsä kuinka halavala.
Käsityössä tienenki työn hinta ja laatu.
Elikkä: Nuila periaatteila mie veikkaisin että jos haluat ostaa mahollisimman vähän saostetun käsintehyn kultakorun, niin varmhaan se halavimmala löytyy Thaimaasta koska työn hinta sielä on alempi. Toisaalta sulla häätyy olla jonkulainen usko omhaan kykhyys arvottaa korua.
Täysin selevä asia on että turistrannala olevasa kojusa se koru on hyvä ja halapa. Mutta ei sillä kullan, saatikka käsityön kans oo palijon tekemistä. Sammaa kampetta löytyy vielä halavemmala Petalling Streetiltä Kuala Lumpurista. Sielä vain tuskin myyjäkhään ilikijää vakavala naamala sitä oikiaksi väittää.
Mutta eiku onnia ostoksile toivottellee:
PeraPappa- Designero
Disaineissa suurimmat erot, Malesiasta voit löytää myös intialaisen tyylin koruja kun taas Thaikkulassa se on sitä samaa thaityyliä lähes kaikissa shopeissa. Singaporessa on paremmat valikoimat intialaista tyyliä eikä sielläkään hinnat päätä huimaa. Kullan hinta on universaali, karaattimäärä ja työn hinta sitten vaihtelee.
Euro-amero tyylistä paksua panssariketjua voi joutua hieman ettimään. - aloittaja
Kiitos PeraPappa ja designero!
Kyllä ajattelin ihan sitä vähintään 22 karaattista ostaa. Elikä taidan saada sellaisen Thaimaasta piirun verran halvemmalla, jos kullan hinta melkolailla sama, mutta valmistaminen Thaimaassa halvempaa!
Kiitos paljon informaatiostanne!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k713879- 1013495
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah783328Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362638- 1221580
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361506Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221114Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421100Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181076Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku1181016