Olli Jokinen sai vapautuksen armeijasta terveydellisistä syistä. (VESA KOIVUNEN)
- Sain vapautuksen armeijasta terveydellisistä syistä. Se myönnettiin toukokuussa, Olli Jokinen paljastaa Iltalehdelle.
NHL-joukkue Florida Panthersin 28-vuotiaan kapteenin armeija-asiasta on puhuttu pitkään. Nyt puhuu puolestaan Jokinen.
- Suomessa on tietyt standardit, mistä vapautuksen saa. Ne ovat kaikille samat. Mulla on julkinen ammatti, ja siksi tilanteeni herättää keskustelua, OJ pohtii.
- Olin intissä vuonna 1997 Lahden urheilukoulussa. Lopetin kuitenkin noin pari viikkoa ennen alokasajan loppumista. Siihen oli selvä syy: ensin tuli NHL-varaus ja sitten sopimus Los Angeles Kingsin kanssa. Kings oli silloin sitä mieltä, että armeija jää, maajoukkuehyökkääjä paljastaa.
Jokinen palasi kesken NHL-debyyttikautensa HIFK:hon, jossa hän oli voittamassa Suomen mestaruutta 1998. OJ pelasi IFK:n riveissä myös NHL:n työsulkukaudella 2004-05.
Jokinen on yrittänyt sovitella inttipäivien suorittamista kesiin, mutta se ei ole kuitenkaan eri syistä onnistunut.
- Esimerkiksi tänä kesänä mulla oli ranne kipsissä. Sain harjoitella kunnolla vasta heinäkuun loppupuolella. Enpä olisi voinut intissäkään mitään fyysistä kädellä tehdä. Kolhuja on ollut kolmena viime kesänä. Ne kesät ovat menneet toipuessa ja paikkoja kuntouttaessa, Jokinen jatkaa.
- Tämän enempää ei ole tarvetta asiasta keskustella.
VITTU MIKÄ VÄPELÖ!!!!
Sinivalkoinen OLLI
4
445
Vastaukset
- eräs äitikkä
Jokisen Olli, ja myös puolustusvoimat, kun kohtelee Suomen nuoria miehiä kovin eriarvoisesti.
- sukupuolten tasa-arvo?
puolustusvoimat kohtelee myös nuoria miehiä ja nuoria naisia keskenään kovin eriarvoisesti. Hävetköön myös sitä, miksi naiset vapautetaan automaattisesti?
- *Ammattimies*
Ja minä joudun käymään intin kun muuten ei saa duunia. Joka duunihaastattelussa suunnilleen toinen kysymys on että "No onkos intti käyty" Miten helvetissä se intti liittyy minun ammattitaitooni? No mutta käydään nyt se **tun intti niin kohdellaan kuin ihmistä ja ukkelit töissä arvostaa. AMMATTITAITO TOISSIJAINEN ASIA TYÖPAIKOILLA SUOMESSA!
- johdu siitä...
... että he arvostaisivat inttiä yli ammattitaidon, vaan yksinkertaisesti siitä, että jos et ole käynyt inttiä, todennäköisesti lähdet duunista jopa vuodeksi inttiin, ja työnantaja on lain mukaan velvollinen ottamaan sinut sen vuoden jälkeen takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083