Millainen kärry 924 on ajettavuudeltaan, luotettavuudeltaan ja suorituskyvyltään? Olen harkinnut moisen kumijalan ostoa, ulkonäkö ainakin miellyttää silmää. :D
924 kokemuksia
-Kg
4897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla oli -85 vuoden 924 jolla oli ajettu alle 100tkm kun ostin sen ja 125tkm kun myin sen.
Ajettavuus oli ikäisekseen hyvä, luotettavuus hyvä, bensankulutus aika pieni.
Talvellakin oli mukava liikennevaloista poistua vauhdilla kun etuvedot jäi sutimaan, lukkoperä oli toimiva.
Huonoja puolia oli se ettei kuskin ovi oikein toiminut yli 15 asteen pakkasella. Lukko aukesi mutta sitten lukko jäi sellaiseen asentoon ettei ovea saanut kiinni. Se ongelma vaivasi aina kovalla pakkasella. Tottakai sen olisi saanut kuntoon kun ois muuttanut oven sisällä olevia systeemejä mutta jäi laittamatta.
Oli se ihan kiva auto mutta kuitenkin suosittelen että osta ennemmin 944. Se on sentään aito Porsche eikä vw-audi sekarotu ja varmasti laatu on parempi. Olen ajanut sitäkin ja se on sentään urheiluauto !
Nooh, ei 944 ole vielä urheiluauto.
Siis oikeitahan urheiluautoja ovat esim. Mazda 323F, Honda Prelude, Opel Calibra ynnä muut wannabesportit. Tai sit ei.
Ysineljänelonen pesee ysiyhentoista mutkasella tiellä. Ei toki suoralla. Minkä tahansa räppänän saa kyllä nopeaksi. Ei se silti tarkoita, että tällainen kärry olisi urheiluauto. 944 on urheiluautojen aatelia.
Joo, kyllä se 924 on sekarotuinen piski. Kivempi tosin kuin toyotat, jos on siisti ja kunnossa. Kannattaa ostaa, mutta vain jos saat halvalla.
Se 944 sitten on oikea urheiluauto, ja suhteellisen edullinenkin, mutta kuitenkin eri hintaluokassa omistaa.