Vanhoillislestadiolaiset saarnamiehet opettavat, että taivaassa on jokaiselle naiselle varattu tietty kiintiö synnytettäviä vauvoja, ns. lapsivarasto.
Jos aviopari ehkäisee hedelmöittymistä, joku näistä syntymistään odottavista kiintiövauvoista jääkin syntymättä.
VL-puhujan mukaan pariskunta joutuu tekemään tiliä Jumalalle jokaisesta syntymättömästä vauvasta.
Ihminen joutuu tilille itse asiassa jokaisesta rakastelukerrasta, kun hedelmöttymistä on rajoitettu, vaikkapa keskeytetyllä yhdynnällä, varmoja päiviä laskemalla, tai rakastelemalla ilman yhdyntää.
VL-puhujien mukaan Jumala vaatii, että jokainen nainen täyttää oman synnyttämiskiintiönsä.
Vauvakiintiö taivaassa
11
882
Vastaukset
- Kihlapari
Onko siis jokaisella maailman naisella tällainen synnyttämiskiintiö? Myös sellaisilla naisilla, jotka eivät ole löytäneet puolisoa?
- Sellaista
ei saa kysyä! Kysely osoittaa, ettet usko jumalan sanaa.
Epäuskon synnistä on tehtävä parannus. - ---------------------------...
Sellaista kirjoitti:
ei saa kysyä! Kysely osoittaa, ettet usko jumalan sanaa.
Epäuskon synnistä on tehtävä parannus.Tietäisikö täällä kukaan,mistä tää asia löytyy raamatusta?Haluan tutkia sitä.
- Täältä voi lukea
---------------------------... kirjoitti:
Tietäisikö täällä kukaan,mistä tää asia löytyy raamatusta?Haluan tutkia sitä.
Synnytyskiintiötä tai vauvavarastoa ei ole Raamatussa. Lue lisää tästä:
http://scratchpad.wikia.com/wiki/Ehkäisy#Jumala_loi_ihmisen_maan_p.C3.A4.C3.A4lle_-_kuvitelma_hedelm.C3.B6ittymist.C3.A4.C3.A4n_odottavien_ihmisten_varastosta_on_h.C3.B6lynp.C3.B6ly.C3.A4 - Vl-harhaluulot
---------------------------... kirjoitti:
Tietäisikö täällä kukaan,mistä tää asia löytyy raamatusta?Haluan tutkia sitä.
On epäkristillistä taikauskoa ajatella, että Jumalalla olisi Jumalan todellisuudessa jokin ihmisvarasto, josta Hän lähettää lapsia ihmisille. On Raamatun luomiskäsityksen vastaista ajatella, että Jumalalla olisi tuonpuoleisuuden ”varastossaan” kaikkien yksittäisten ihmisyksilöiden biologinen eli aineellinen lähtökohta solutasolla.
Ei ole olemassa lapsia, jotka muka odottaisivat omaa syntymäänsä eli siirtymistään sopivaan munasoluun tai siittiöön.
Tällaisella taikauskoisella käsityksellä ei ole perustaa Raamatussa. Luomiskertomuksen mukaan Jumala loi ihmisen ja tämä luominen on päättynyt. Luomisen jälkeen käynnistyivät luonnolliset elävän olion prosessit, kuten lisääntyminen.
Kaikki ihmisten ”valmistusaineet” ja prosessit ovat siten jo täällä maan päällä, ihmisten elimistössä. Jumala asetti ne ihmiseen luomisessa, kuten Mooseksen kirjassa vertauskuvallisesti ja samalla elävästi ja havainnollisesti kerrotaan. (1. Moos. 1.) Jumala on siten tämän kaiken jo ilmoittanut meille Sanassaan.
Myös apostoli Paavali viittaa tähän pitkässä puheessaan ylösnousemuksesta ja maallisesta ruumiillisuudesta, kirjoittaessaan Korinttolaiskirjeessä: ”Ei kaikkien elollisten ruumis ole samanlainen, vaan ihmisellä on oma ruumiinsa, nelijalkaisilla omansa, linnuilla omansa ja kaloilla omansa.” (1. Kor.15:39.)
Matteuksen evankeliumissa (Matt.22: 23–33) on kertomus, jossa saddukeukset pyrkivät saamaan Jeesuksen ansaan tuonpuoleisuutta koskevalla kysymyksellään. Saddukeukset viittasivat Mooseksen lakiin, jonka mukaan siihen aikaan veljen kuului avioitua edesmenneen veljensä lesken kanssa. Se oli juutalainen tapa ja uskonnon silloinen vanha määräys.
Jumala on luonnollisina maan olentoina elävien ihmisten Jumala. Ihminen elää elämäänsä tässä ja nyt. Meidän on turhaa vaivata päätämme tuonpuoleisuuden olomuotoja spekuloimalla, eli pohtien missä lapsemme ovat ennen hedelmöittymistä. Me emme ole aviopareina, emme perheinä, emme kenenkään lapsina emmekä puolisoina, emme miehinä emmekä naisina olemassa tuonpuoleisessa, emme ennen syntymäämme emmekä kuoleman jälkeen.
Eivät myöskään meidän siittiömme eivätkä munasolumme ole ennen syntymää odottamassa Jumalan luona ilmestymistään maan päälle.
Me olemme ihmisiä ja sidoksissa tähän ihmismäisyyteemme, normaaliin biologiaan ja fysiologiaan, jonka Jumala meille luomisessa antoi. Kukin ihmispersoona kehittyy omaksi persoonallisuudekseen perimän ja ympäristön vaikutuksesta. Häntä ei ole persoonana olemassa ennen syntymäänsä.
Kaikki maailmaan syntyvät ihmiset ovat siis jo olemassa maan päällä, nyt ja tulevaisuudessa elävien ihmisten elimistössä.
Jumala loi ihmiskunnan luomisessa, ja kaikki mahdolliset ihmiset ”on jo luotu”. Jumalan todellisuus tuonpuoleisessa on tyystin erilainen todellisuus kuin ihmisten todellisuus.
Jeesus osoitti kesksutelussaan saddukeusten kanssa, että on harhaoppista sekoittaa tuonpuoleisuuteen liittyviä asioita tämänpuoleiseen arkielämään.
Tällaiseen harhaiseen ajatteluun syyllistytään silloin, kun fatalistisesti ajatellaan, että Jumala olisi ennakkoon päättänyt ihmisen syntymisestä yksilöiden solutasolla, ja ihmisellä olisi muka valtaa ja mahdollisuuksia ”muuttaa” Jumalan luomistyötä.
Sellainen ajattelu on lisäksi Jumalan kaikkivaltiuden häpäisemistä. - Kihlapari
Lisäkysymys: uskovatko nuoremmatkin vl-naiset ja tytöt, että heillä on määrätty synnytysten kiintiö? Josta jää jokin puuttumaan jos ehkäisee.
Ajatelkaa!! Monissa kehitysmaissa AIDSin takia on avioliitossakin käytettävä kondomia. Niiltä naisilta jää synnytyskiintiö täyttämättä.
- Ei kai sentään
Onkohan ihan varmaa, että teologisen koulutuksen saaneet vanh.lestadiolaiset papit ovat mukana tällaisessa opetuksessa?
- Tuskin vl-papit sentään ovat levittämässä tällaista taikauskoa.- Urkujensoittaja
Kyllä akateemisesti kouluttautuneet vl-papitkin tätä samaa taikauskoa saarnaavat.
- Feministilukija
>> saarnamiehet opettavat, että taivaassa on jokaiselle naiselle varattu tietty kiintiö synnytettäviä vauvoja, ns. lapsivarasto.
Lapsen saantiin tarvitaan myös mies! Onko siellä taivaassa jokaiselle miehelle kanssa lapsikiintiö määrätty. Lääkärikirjasta luin että mies pystyy siittämään teoriassa miljoonia vauvoja. - Historiasta kiinnostunut
SRK:n saarnaajat kehottavat vl-naisia synnyttämään kaikki Jumalan määräämät lapset. Näin siioni kasvaa sisältäpäin.
Samaan malliin natsijohtajat kehottivat Saksan naisia synnyttämään rotupuhtaita arjalaislapsia ja lisäämään herrakansaa. Samaa vaati oman maansa naisilta myös Romanian diktaattori Ceaucescu 1980-luvulla. Hän kielsi ehkäisyvälineet. - epäkristillistä!
Ihmisellä ei ole mitään pre-eksistenssiä eikä ole olemassa mitään sieluvarastoa, jossa sielut odottaisivat ruumiiseen liittymistä. Jumala luo hedelmöityshetkellä uuden ihmisyksilön ruumiineen ja sieluineen. Jos joku ei ole siinnyt, häntä ei koskaan ole ollut olemassakaan.
Jokainen pariskunta voi itse päättää, milloin se ei enää halua lisää lapsia. Pidättyvyys avioliitossa ei tämmöisessä tapauksessa ole syntiä, jos siis ei haluta käyttää ehkäisyä. raamatussa ei missään kielletä ehkäisyä, joten se jää jokaisen avioparin omantunnon asiaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855