Heh, vai ei ole Kokoomus pienen ihmisen asialla?
-Saan VAATIMATONTA työkyvyttömyyseläkettä noin 13440 euroa/vuosi.
-Minulla on VAATIMATON osakesalkku, johon olen haalinut pari hyvää osingonjakoyhtiötä.
-Minulle on joskus tulossa VAATIMATON perintö, jos sukumme ihmiset siirtyvät ajasta ikuisuuteen luonnollisessa järjestyksessä.
Nykyinen hallitus on JO tässä vaiheessa luvannut JO ensi vuodelle seuraavia verokevennyksiä:
-Työeläkeläisten verotus alenee palkansaajien verotuksen tasolle.
-Verovapaiden osinkojen yläraja nousee.
-Verovapaa perintöosuus nousee 20000 euroon.
Ottaisin vastaan kommentteja/mielipiteitä ajatuksistani...
...kriittisiäkin...heh, niitä kai saan tästä mielipidekirjoituksestani riittämiin :)
Joku voisi vielä kertoa minulle, rinnastetaanko työkyvyttömyyseläke työeläkkeeseen tässä tulevassa veroalessa...eli koskeeko verojen kevennys minuakin?
terv: Pieni, vähätuloinen, vähän omistava ihminen...ja kokoomusta uskollisesti äänestävä.
Veroalet kovasti mieluisia!
3
275
Vastaukset
eläkeläinen,kun tulosi ja omaisuutesi on sen verran mitä kirjoitat.Kokoomus on p:stä.Vahingossa heitä äänestänyt.
Sinähän varmasti hyödyt kaikesta,turha puhua pieneläkeläisestä kohdallasi.- -kiitos KOKOOMUS_
Kiitokset palautteesta, Orvokki...se oli ihan asiallista.
No, joo...tiedän, että monilla ihmisillä Suomessa on asiat huonommin kuin minulla.
Mutta kyllä itseäni kuitenkin pienituloisena pidän (brutto 13440 e/kk), jos lähden tilastoja tutkailemaan. Joskin en sano tätä valittaakseni. Velaton olen ollut aina ja oppinut pienellä tulemaan toimeen.
Enkä millään osaa itseäni vauraaksikaan mieltää, jos AINOA omaisuuteni on n.20000 euron osakesalkku, vuokrakotini irtaimisto, polkupyörä ja vaatteet päälläni. Mutta tyytyväinen olen. Elämässä on paljon tärkeämpiä asioita kuin materiaali.
No, oikeastaan kirjoitukseni tarkoitus oli vesittää sitä yleistä luuloa, että kokoomusta äänestävät vain rikkaat ja suurituloiset ihmiset.
En ole poliittisesti kovinkaan valveutunut, enkä siitä normaalisti puhu lainkaan...mutta sen olen helposti todennut, että KOKOOMUS on puolue, joka on VÄHITEN minua PETTÄNYT.
Jätän tässä kertomatta sen ison puolueen nimen, joka muka on ajanut pienen ihmisen asiaa. Vaaleanpunaisiksi verenimijöiksi heitä puolileikilläni nimitän :)
No, omia etujaanhan kaikki puolueet ja ihmiset tavoittelevat...se on kai ihmisluonteen ominaisuus.
Mukavaa päivää ja kesämieltä Sinulle, Orvokki.
-minä vaan-
PS. Osaatko sinä vastata, rinnastetaanko työkyvyttömyyseläkeläinen työeläkeläiseen tässä veroalekysymyksessä?
Eli koskeeko tuo helpotus minua?
- SAK-mafiaan & demareihi...
Voin vakuuttaa, että oli ensimmäiset vaalit, joissa äänestin kokoomusta, EIKÄ KADUTA!!
Kokoomus tuntuu ajattelevan enemmän pienituloista kuin muka meidän ns demokraattinen puolue.
Vuosia turhia lupauksia antanutta demarisakkia en ikinä enää millään muotoa tule tukemaan.
Kunnon kommunistikin on rehellisempi kuin tuo sinun hyvin kuvaama vaaleanpunainen verenimijäporukka!
-että semmoista-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464041Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411481
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37950Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein128949- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62780