vinkkejä taustaan?

merja

Olen tuossa miettinyt kasveja terraarioon...Sellaisia joilla saisi "3 ulotteisen" taustan akvan sisäpuolelle.

Kultaköynnös on käsitykseni mukaan myrkyllinen? Entä juoru? (muita ehdotuksia?)

Tarkoitus olisi laittaa kasvi juurtumaan ja kiinnittää se esim: imukuppikoukulla takalasiin kasvamaan ja kiemurtelemaan...(vai tarvisenko kuitenkin jonkin ruukkuviritelmän?)

Maa-aluella kasvaa ja kukoistaa jo rönsyn alku.

2

809

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sammakko fani

      Olen kyllä kuullut että kultaköynnöksiä käytetään terraariossa mutta en ole kyllä kuullut että se olisi myrkyllinen.Olen itsekkin aloittamassa terraarion sisustusta ja ostannut terraariota varten aasinkorvan ja neonköynnöksen.niiden ei pitäisi olla myrkyllisiä. sammakkolammen sivuilta löytyy lisää tietoa terraarioon sopivista kasveista ja istutuksesta.

    • salamanterit

      Hei!
      Minulla on kultaköynnös akvaariossa ja voi hyvin. Kasvaa nopeasti ja sitä pystyy leikkelemään ihan kuinka tahansa. Ilmajuuret esimerkiksi leikkaan pois ja liian pitkiksi kasvaneet juuretkin. Itselläni on n.20 cm korkea saviruukku nurinpäin akvaarion pohjalla. Olen pujottanut 4 kultaköynnöksen verson "juuripäätä" pohjassa olevasta reiästä sisäpuolelle niin, että reikä tavallaan peittyy kokonaan (= ettei lemmikit pääse ja eksy ruukun sisälle) Akvaarion vesiraja kulkee juuri ruukunpohjan pinnalla. Kasvi on osittain vedessä ja osittain vieressä olevan mangrovepuun päällä. Mun salamanterit ainakin kiipeilevät kasvissa mielellään ja olen kuullut, että kultaköynnös olisi turvallinen ja kestävä kasvi ainakin salamantereille ja sammakoille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1645
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1279
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      87
      976
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      201
      936
    5. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      863
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      862
    7. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      68
      862
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      840
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      784
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      779
    Aihe