Olen tuossa miettinyt kasveja terraarioon...Sellaisia joilla saisi "3 ulotteisen" taustan akvan sisäpuolelle.
Kultaköynnös on käsitykseni mukaan myrkyllinen? Entä juoru? (muita ehdotuksia?)
Tarkoitus olisi laittaa kasvi juurtumaan ja kiinnittää se esim: imukuppikoukulla takalasiin kasvamaan ja kiemurtelemaan...(vai tarvisenko kuitenkin jonkin ruukkuviritelmän?)
Maa-aluella kasvaa ja kukoistaa jo rönsyn alku.
vinkkejä taustaan?
2
760
Vastaukset
- sammakko fani
Olen kyllä kuullut että kultaköynnöksiä käytetään terraariossa mutta en ole kyllä kuullut että se olisi myrkyllinen.Olen itsekkin aloittamassa terraarion sisustusta ja ostannut terraariota varten aasinkorvan ja neonköynnöksen.niiden ei pitäisi olla myrkyllisiä. sammakkolammen sivuilta löytyy lisää tietoa terraarioon sopivista kasveista ja istutuksesta.
- salamanterit
Hei!
Minulla on kultaköynnös akvaariossa ja voi hyvin. Kasvaa nopeasti ja sitä pystyy leikkelemään ihan kuinka tahansa. Ilmajuuret esimerkiksi leikkaan pois ja liian pitkiksi kasvaneet juuretkin. Itselläni on n.20 cm korkea saviruukku nurinpäin akvaarion pohjalla. Olen pujottanut 4 kultaköynnöksen verson "juuripäätä" pohjassa olevasta reiästä sisäpuolelle niin, että reikä tavallaan peittyy kokonaan (= ettei lemmikit pääse ja eksy ruukun sisälle) Akvaarion vesiraja kulkee juuri ruukunpohjan pinnalla. Kasvi on osittain vedessä ja osittain vieressä olevan mangrovepuun päällä. Mun salamanterit ainakin kiipeilevät kasvissa mielellään ja olen kuullut, että kultaköynnös olisi turvallinen ja kestävä kasvi ainakin salamantereille ja sammakoille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870