Mulle tehtiin abortti..

..ja kadun sitä todella

en ole pystynyt enää saamaan lapsia sen jälkeen.

miettikää! ettei käy niinkun mulle!

t. Marianne

11

2149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouduit

      Miten keskeytyksesi tehtiin?

      • abortista

        vai muista syistä, kuka sanoi sulle että se johtuu abortista. Miten niin et voi saada lapsia? Ette ole onnistuneet yrityksessä vai lääkäri on niin sanonut? Pikkusen tarkemmin asiasta ettei ihmiset luule että se just abortista johtus.


      • kuka tollaista uskoo
        abortista kirjoitti:

        vai muista syistä, kuka sanoi sulle että se johtuu abortista. Miten niin et voi saada lapsia? Ette ole onnistuneet yrityksessä vai lääkäri on niin sanonut? Pikkusen tarkemmin asiasta ettei ihmiset luule että se just abortista johtus.

        kun ei kerro mitään tarkemmin :)


      • mutta sitten

        jäikin ns. "residuaalia" eli jotain jämiä kohtuun epikriisin mukaan ja jouduttiinkin kaapimaan. ja tuli tulehdus.

        kadun koko hommaa enkä tekisi sitä uudelleen.


      • abortista
        abortista kirjoitti:

        vai muista syistä, kuka sanoi sulle että se johtuu abortista. Miten niin et voi saada lapsia? Ette ole onnistuneet yrityksessä vai lääkäri on niin sanonut? Pikkusen tarkemmin asiasta ettei ihmiset luule että se just abortista johtus.

        sitä residuaalijämää jäi sinne kohtuun, kaavittiin ja nyt limakalvo ei palaudu enää samalla tavalla mitä ennen kaavintaa.

        lääkäri sanoi että verrattuna aiempiin ultrakuviin huomaa selvästi että limakalvo on ohuenohut ja saanut vaurioita keskeytyksestä, tulehduksesta ja jämistä joita sinne jäi. näin itsekin ultrakuvat ja muutos on selvä. on tehty samoina kiertopäivinä. harmittaa. sitten vaan täytyy toivoa että hormonihoito tms. auttais. munasarjat on ok, mutta toi kohdun limakalvo kärsi kyllä huomattavasti.


    • menisi

      heti abortin lapsettomuuteen johtamista yleistämään,sillä täällä on paljon ihmisiä,jotka ovat abortista huolimatta saaneet myöhemmin lapsia.
      Itse olen tehnyt kaksi aborttia ja siitä huolimatta saanut neljä lasta....joten ei pidä alkaa yleistämään asioita,kun niillä ei ole yksi suhde yhteen todenperäisyys.

      • ap.n pointti

        oliki enemmän siinä että tietty tilanne voi laukasta katumuksen vielä aikojenki päästä abortista, eikä se että johtuuko lapsettomuus abortista vai ei.


      • kerron tarinani

        en missään tapauksessa yleistä, mutta kerron oman tarinani. toivon ettei kelleen tule samaa. komplikaatioita kuitenkin on.

        naistenklinikalla olivat ystävällisiä, lääkärini etenkin oli tosi mukavia ja selitti sekä vastas kysymyksiin eikä mitenkään olleet syyllistäviä tms. inhottavia.

        itse olen vaan hiljasuudessa tullu siihen tulokseen etten tekis samaa ja kaduttaa koko asia.

        nyt onn vuosia lapsettomuutta takana, limakalvo palautuu huonosti, ikää 25 v ja, miehen simpat tutkittu ja normaalit. mulla munatorvet auki ja munasarjat norm.

        kuitenkin aiemmin tulin raskaakss ja miehel ennenstään myös lapsia joten molempien pitäis olla ihan hedelmällisiä.

        gyne sano ettei limakalvoni ole palautunut ennalleen, ultrattiin samas kierron vaiheessa ja nyt lapsettomuushoidoista just esim. clomifenia en voi käyttää kun se ohentaa limakalvoa entisestään. hormonitasot on tutkittu, samoin kilpirauhasarvot ja aivolisäkkeen prolaktiini. eivikaa.

        limakalvo on kärsinyt vaurioita ja nyt sitten kärsitään siitä. harmittaa todella. siksi sanon, että kannattaa miettiä todella tarkkaan mitä tekee.

        ne joilta lastenteko onnistuu abortinkin jälkeen, onnea heille. mullase ei ole näin. neuvon siis todella miettimään mitä kannattaa tehdä, koska tääkin on mahdollinen jaj todella tuskainen asia.

        t. marianne


    • jonnukka______

      voi, minulle on siunaantunut abortin jälkeen 5 lasta ja kuudes tulossa..

      • .........

        eihän lestat saa tehdä aborttia vai oonko oikeen ymmärtänyt? :o


      • emiliahh69
        ......... kirjoitti:

        eihän lestat saa tehdä aborttia vai oonko oikeen ymmärtänyt? :o

        kyllä ne muutkin sikiää hyvin ku pelkästään ne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1765
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1250
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      58
      894
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      688
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      686
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe