Käytin auton katsastuksessa ja sanoivat että peruutusvalo ei toimi.. no aukaisin takavaloumpiot ja oikean puolimmiasessa umpiossa takana peruutusvalolamppu puuttui kokonaan vaikka paikka oli, mutta itse umpiossa kyseinen paikka oli muovipalalla suljettu. ajattelin, että on tainnut tehtaassa jäädä vahingossa asentamatta vai mikähän takia noin olis muuten tehty.
valeon takavaloumpiossa peruutusvalon kohta suljettu
penninvenyttäjä
4266
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olipas virkaintoinen katsastaja kun peruutusvalotkin tarkasti. Itselleni ei ole kohdalle moista sattunut ikuna...
Mitä tarkoittaa "muovipalalla suljettu"? Oliko siis vartavasten erillinen muovinpala asennettu, vai oliko sisäkuoresta vaan jäänyt puhkaisematta polttimolle reikä. Ja tarkoititko, että polttimolle oli siis paikka lampunpidikkeessä?
Mikähän malli muuten oli kyseessä, hyvä penninvenyttäjä? ;)
Sisäkuoresta oli jäänyt puhkaisematta polttimolle reikä ja polttimolla on paikkapaikka lampunpidikkeessä. No puhkaisin esteen ja laitoin polttimon ,mutta ei ne peruutusvalot toimi edelleenkään. Toiseksi vasemman puolen takavilkun vilkkuessa myös seisontavalot vilkuu rytmikkäästi....ei ymmärrä
malli on peugeot 306 1.8 xt vm.97 (tälle on siis tehty facelift)
Siellä on liittimet hapettuneet joka aiheuttaa mm. maadutusongelmaa ja siksi valot pelaa miten sattuu. Putsaile hapettumat pois niin taas pelaa.
..eli hapettumat puhtaaksi ja ennenkaikkea _maadoitukset_ kuntoon!