Kellopeli appelsiini.

Onko elokuva versio Kellopeli appelsiinista uskollinen kirjalle? Vai onko paljon muuteltu?
1218
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Juoni kulkee täysin kirjan antaman kaavan mukaan, mutta tyyli on hieman erilaista ja tietysti mukaan on heitetty niitä Kubrickille ominaisia seksuaalisia viittauksia, joita kirjan tekstistä ei välity. Muistaakseni kirjan kirjoittaja Anthony Burgess ei suuremmin tykännyt elokuvasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alex-Dim kirjoitti:

Onko elokuva versio Kellopeli appelsiinista uskollinen kirjalle? Vai onko paljon muuteltu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu