Uusi nurmi ruskottaa

Nurmis

Uusi nurmikkoni on kylvetty monessa osassa, ensimmäiset osat pari viikkoa ennen juhannusta ja viimeiset heinäkuulla. Kastelusta pidin heti alkuun huolen, mutta hyvin pian luonto alkoi huolehtia siitä... ehkä vähän liikaakin. Piha on hieman viisto, ja sateet veivät siemeniä kasoihin, josta aiheutui pieniä aukkoja, no niistä ei riesaa kun olen paikkaillut niitä.

Mutta nyt on alkanut mennä suuriakin alueita kauempaa katsottuna keltaiseksi, lähempää katsoessa huomaa että nurmi on alkanut ruskettua maan pinnasta ylöspäin. Onko tämä liiallisen märkyyden merkki? Outoa sinällään että pihan kuivinkin kohta ruskottaa. Vai onko sade vienyt lannoitteenkin mennessään ja ruskeaksi meno johtuu ravinnon puutteesta? Alavammissa kohdissa kasvaa todella komeaa nurmea, ja kasvuvauhti on kova.

Nurmen olen leikannut vasta kerran läpi, reilun 10 cm pituisena pisimpään sänkeen, jo ennen leikkaustakin oli vähän tätä ruskotusta tai kellerystä, mitä liekin. Ja nyt kun on viikko leikkauksesta, niin paremmissa paikoissa on tullut monta senttiä lisää pituutta, mutta keltaiset paikat eivät ole kasvaneet juuri yhtään.

Annanko lisää apulantaa, vai annanko vaan rauhassa kellertää ja katson mille ensi kesänä näyttää? Vai ei kai voi olla liika lannoitus kyseessä, jotenkin siihen en uskoisi koska mielestäni pahiten ruskottavat alueet saattoivat jäädä vähän vähemmälle apulannalle.

Nurmen siemen on Agrimarketin kestoseosta, ensimmäiset lajikkeet nousivat joka kohdassa piikille viikossa.

Multakerroksen paksuus on n. 15-20 cm, sen alle tuli toinen mokoma mäntykankaan hiekkaa (kun kaivettiin niin paljon kiviä pois nurmen pohjasta että piti ajaa täyttömaaksi tätä).

Salaojia on muutamassa kohdassa, ei ole mitään eroa niillä kohdilla tämän kellerryksen suhteen.

1

1552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nyt laittaisin

      Ei missään nimessä enää apulantaa. Hae nyt heti puutarhamyymälästä NURMIKON SYYSLANNOITETTA ja pistä sitä 20kg riittää 200M2. Nurmikko talvehtii kunnolla ja saa syyslannoitteesta potkua ensi kevääseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4236
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3292
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3199
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3142
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2896
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2770
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      61
      2721
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2539
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe