Kohdunpoisto

vai e-pillerit?

Ehkäisy sallitaan vl:lle tietyissä tapauksissa. Onko tällaisissa tietyissä tapauksissa aina tehtävä naiselle kohdunpoisto, vai voiko vl-nainen syödä esim. jonkun aikaa e-pillereitä?

11

1205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kempelainen

      Käsittämätöntä, jos ehkäisynä käytetään naisen silpomista, kuten kohdunpoistoa, joka katsotaan jopa joksikin ehkäisyn muodoksi.

      Ihmisen, joka edes suostuu ajattelemaan moista, alentuu muslimin tasolle, tosi alas ja pahuuteen. Heille silpominen on jokaista kosketteleva ja kuten VL;ssä MIEHEN EDHOILLA.

      Kohdun poisto on kliininen toimenpide ja se voi tapahtua vain lääkärin tietämyksen perusteella, siihen ei saa mitenkään liittää käsitettä Vl- oppi, vaikka se pitää myös sisällään tämänkin kauheuden. Tiedossani on muutama tapaus, jossa on ko. asiaa lähestytty kohdunpoistolla SRK;n nuhteiden pelossa.

      Tässä yksi VL luuranko. Hui kamalaa.

      • huomautus

        Naisten sukuelinten silpominen ei ole muslimitapa!! Tapa on ollut tietyillä Afrikan alueilla jo kauan ennen islamia ja nykyään sitä tehdään tytöille uskonnosta riippumatta tietyn kulttuurin alueella. Siis myös kristityt harjoittavat sitä :( kuten myös muslimit ja luonnon uskonnot.


      • vl-nainen, kohtu poistettu

        kohdunpoisto ihan terveydellisistä syistä yhdeksän lapsen jälkeen.

        Kirjoituksesi loukkasi minua, vaikket ehkä sitä tarkoittanutkaan.


      • Kempelainen
        vl-nainen, kohtu poistettu kirjoitti:

        kohdunpoisto ihan terveydellisistä syistä yhdeksän lapsen jälkeen.

        Kirjoituksesi loukkasi minua, vaikket ehkä sitä tarkoittanutkaan.

        jos loukkasin, sillä juuri naista ko. kirjoitukseni tuki. Vaimoltani on amputoitu rinta ja tytöltäni kohtu, mutta ei minkään ehkäisyn nimissä, kuten kahdelta tuttavaltani.

        Niin rinta- ambudatio, kun myös kohdun eliminointi voi myös muuttaa ihmistä, josta kärsin lähes kuusi vuotta, ennedokuin tilanne neutraloitu.

        On hienoa että kestät ja olet uskossa. Pyydän nöyrimmin anteeksi.

        J. Rauhaa.


    • hoitotoimenpiteenä

      kohdun poiston, jos kohtu ei enää kestä uutta raskautta esim monen keisarileikkauksen jälkeen. Potilaan asia on silloin suostua siihen vastaan panematta oli vl tai muu.

      • ei edes kysytty

        Lääkärit voivat päättää asiasta, kun kyseessä on potilaan henki. Minulta asiaa ei voitu kysyä, koska olin nukutettuna. Toivoisin asioista asiallisempaa keskustelua. Täällä keskustelevat sellaiset, jotka eivät ymmärrä meitä.


      • lääkäri 1

        Kohtu poistetaan vain, jos on muitakin syitä. Esimerkiksi synnytyksen tai keisarileikkauksen yhteydessä tulee niin paha vuoto, ettei sitä muuten pystytä korjaamaan. Kohdussa voi olla myös paljon myomia, jotka vaativat kohdun poiston.

        Jos kohtu on muuten "risa" eli ohutseinäinen ja arpinen toistuvista keisarileikkauksista, ei todellakaan tarvita kohdun poistoa, joka on iso leikkaus. Sen sijaan yksinkertainen "putkien katkaisu" eli sterilisaatio, munatorvien katkaisu, on pieni ja helppo toimenpide.

        Miksi pitäisi altistaa nainen suureen ja vaativaan operaationn, kun pieni ajaa saman asian?


    • eikä pillereitä tarvita!

      Aina täällä jauhetaan noita naisiin kohdistuvia toimenpiteitä.

      • vasektomia

        Nopea ja helppo toimenpide.


      • helpompi...
        vasektomia kirjoitti:

        Nopea ja helppo toimenpide.

        Letku letkeä koivun tyvipöllin päälle ja tylsällä viskarssilla...


      • pissitään

        kun sitin on nysä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      31
      5222
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      141
      2444
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      143
      2141
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1947
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1810
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1327
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      174
      1132
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      978
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      889
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      820
    Aihe