Mihin voin ilmoittaa koirasta joka käy ihmisten kimppuun?!! Koira on jo aiemmin purrut muutamaa muuta lasta ja nyt käynt meidän poja kimppuun ja purrut takalistoon niin että tuli komeat hampaan jäljet mustelmilla varustettuna ja iho rikki niin että verta tihkutti (otin kuvat jäljistä). Hitto lapset eivät pian uskalla mennä kavereitaan hakemaan kun hurtta käy päälle ! Kyllä ymmärrän että koira vahtii mutta rajansa silläkin on. Koiran voisi laittaa vaikka liekkaan jos luonne on tuollainen, ihmisten kehoituksista huolimatta koira on edelleen vapaana pihalla. Jos oltaisiin villissälännessä koira ei enää olisi vaaraksi! Ei olisi pyrokratia esteenä.
TUHMA KOIRA
8
789
Vastaukset
- hmmmmmmmmmmmmmmmm
Poliisi tai eläinsuojeluyhdistys.
Voit myös mennä omistan juttusile ja pyytää sitä laittamaan koiran kiinni tai soitat poliisille...- ..laki...
tai ainakin järjestyssääntö märää eläimet pidettäväksi kytkettyinä.
- koiran omistaja
..laki... kirjoitti:
tai ainakin järjestyssääntö märää eläimet pidettäväksi kytkettyinä.
Omalla pihalla valvonnan alla saa pitää koiraa irti. Mun puolesta meidän koirat saakin purra meidän tontille tunkevia idiootteja, sitä vartenhan ne siellä pihalla irti on. Yrityksen halli koneineen on samassa pihapiirissä ja koirien TEHTÄVÄNÄ on vahtia sitä pihaa.
- Omistajan puheille
Tasan kaksi vaihtoehtoa.Koiralle tarha tai nirri pois.Hyvä juttu et huomasit ottaa kuvan,todistus aineisto,on hyvä olla kun koiran omistaja alkaa väittää muuta.Minkä rotune tää koira on?
- VIMMASTUNUT!
Koira on saksanpaimen. Koiran kiinni pidosta on jo sanottu, mutta ei auta. piha on kyllä aidattu mutta pihaan tulee lapsia hakemaan heidän omia lapsiaan. Se on vaarallista. Kielsin omiani menemästä hakemaan kyseistä kaveria kotoa, soittavat ja pyytävät tulemaan muualle.
- arvasinhan
VIMMASTUNUT! kirjoitti:
Koira on saksanpaimen. Koiran kiinni pidosta on jo sanottu, mutta ei auta. piha on kyllä aidattu mutta pihaan tulee lapsia hakemaan heidän omia lapsiaan. Se on vaarallista. Kielsin omiani menemästä hakemaan kyseistä kaveria kotoa, soittavat ja pyytävät tulemaan muualle.
MIKÄÄN LAKI EI KIELLÄ PITÄMÄSTÄ KOIRAA IRTI OMALLA PIHALLA. JOS KOIRA PYSYY OMALLA TONTILLA, SAA SE SIELLÄ IRTI OLLA. SANO MUKSUILLESI, ETTÄ PYSYVÄT POIS SIELTÄ, JOS KOIRA ON VAARALLINEN.
Tosin, ei taida koira kovin vaarallinen ollakaan, jos kerran lapsesikaan eivät sitä pelkää? Tää on taas just näitä juttuja. Joku puolivuotias sakun penikka hyppii ja näykkii, ja siitä tehdään sitten hullu tappaja. Oliskohan asenne sama, jos kyseessä olis joku sekarotuinen pikkupiski... - VIMMASTUNUT
arvasinhan kirjoitti:
MIKÄÄN LAKI EI KIELLÄ PITÄMÄSTÄ KOIRAA IRTI OMALLA PIHALLA. JOS KOIRA PYSYY OMALLA TONTILLA, SAA SE SIELLÄ IRTI OLLA. SANO MUKSUILLESI, ETTÄ PYSYVÄT POIS SIELTÄ, JOS KOIRA ON VAARALLINEN.
Tosin, ei taida koira kovin vaarallinen ollakaan, jos kerran lapsesikaan eivät sitä pelkää? Tää on taas just näitä juttuja. Joku puolivuotias sakun penikka hyppii ja näykkii, ja siitä tehdään sitten hullu tappaja. Oliskohan asenne sama, jos kyseessä olis joku sekarotuinen pikkupiski...Tässä tuli pari turhan koira-aktivistiä taas vastanneen. Ihan turhaa äyskentelyä! Kyllä lapset KAIKKI lähipiirissä ja naapurit PELKÄSIVÄT VANHAA TYHMÄÄ HURTTAA! (EI mikään 1/2 vuotias sakemanni!)Hyvä ettei vielä tullut aidan yli! Vaan nytpä on nirri pois koiralta!
- ...
VIMMASTUNUT kirjoitti:
Tässä tuli pari turhan koira-aktivistiä taas vastanneen. Ihan turhaa äyskentelyä! Kyllä lapset KAIKKI lähipiirissä ja naapurit PELKÄSIVÄT VANHAA TYHMÄÄ HURTTAA! (EI mikään 1/2 vuotias sakemanni!)Hyvä ettei vielä tullut aidan yli! Vaan nytpä on nirri pois koiralta!
koira parka...mieluummin sun lapseltas nirri pois niin ei enää olisi mennyt kiusaamaan koiraa.
omalla pihalla koira saa olla vapaana, kyltti vaan että varokaa koiraa niin kenelläkään ei ole asiaa mennä sinne pihalle. kakaroiden oma vika jos sinne menee, sietääkin koira silloin purra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa672591Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631702SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71660Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631545Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81528Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251228Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241071Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411032RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041012Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78974