Mitä mieltä ootte tai miten itse tekisitte jos pitäisit häät ja ristiäiset samaan aikaan, kirkossa niin pitäisittekö hääpukua?
häät ja ristiäiset
5
886
Vastaukset
- luulen
Enpä ole koskaan tullut pohtineeksi, mutta luulen, että silloin laittaisin jotain kivaa, joka sopisi arkisemmaksi hääpuvuksi, mutta en laittaisi perinteistä morsiuspukua. Jotenkin tuntuisi oudolta liehua pitkässä vihkipuvussa ja samaan aikaan piltillä kastemekko. Veikkaan, että laittaisin vaikka tavallisemman mekon, jakkupuvun tai jopa housupuvun, jotain tyylikästä, mutta vähemmän morsianmaista. Panostaisin varmaan kankaan laatuun ja näyttävyyteenkin, kun morsiuspuku"vaatimukset" eivät sitoisi asuvalintaa.
- Vaan!
Me itse vietimme häät ja ristiäiset samaan aikaan ja ihan perinteisissä hääpuvuissa olimme ;)
Ensin oli meidän normaali hääseremonia (lyhyen kaavan mukaan),mutta lopuksi emme kuitenkaan alttarilta poistuneet vaan kummit tuli tilalle lapsemme kanssa ja vietimme ristiäiset heti siihen perään. Sen jälkeen lapsemme vietiin pois ja me poistuimme kirkosta ihan normaalisti kuten muutkin hääparit riisisateeseen.
Ongelmia ei ollut ja kaikki meni hyvin ja vieraatkin viihtyivät kun ei kirkossakaan tarvinnut sentään kahta tuntia istua =)
En koe sitä mitenkään ihmeellisenä tai ongelmallisena,eli antakaa palaa vain ihan missä asuissa haluatte =)
Terveisin : Morsian vuosimallia 2000 ;) - meillä
Vaan! kirjoitti:
Me itse vietimme häät ja ristiäiset samaan aikaan ja ihan perinteisissä hääpuvuissa olimme ;)
Ensin oli meidän normaali hääseremonia (lyhyen kaavan mukaan),mutta lopuksi emme kuitenkaan alttarilta poistuneet vaan kummit tuli tilalle lapsemme kanssa ja vietimme ristiäiset heti siihen perään. Sen jälkeen lapsemme vietiin pois ja me poistuimme kirkosta ihan normaalisti kuten muutkin hääparit riisisateeseen.
Ongelmia ei ollut ja kaikki meni hyvin ja vieraatkin viihtyivät kun ei kirkossakaan tarvinnut sentään kahta tuntia istua =)
En koe sitä mitenkään ihmeellisenä tai ongelmallisena,eli antakaa palaa vain ihan missä asuissa haluatte =)
Terveisin : Morsian vuosimallia 2000 ;)itse valitsin hääpuvuksi valkoisen kotelomekon joka oli satiinia, ja hiuksiini upotettiin tiara. En halunnut itse häähääpukua vaan halusin jonkin hiukan tavallisemman. meillä myös ensin meidät vihittiin ja sitten vauva kummit kerääntyivät alttarille ja kun vauva oli nimen saanut, kävelimme me kumisaapas saattueessa pois kirkosta :) häistä on nyt vuosi ja jos nyt pitäisi miettiä mitä pukisin päälleni niin valitsisin jotain vielä erinlaisempaa, mekko leggingssi yhdistelmän :)
- .....................
Ristiäiset on minusta vaan vauvan juhla.En vois koskaan mennä naimisiin ristiäisissä.Kunnon kirkkohäät ne piti olla;)
- näin...
Olemme menossa naimisiin 1.12.07 ja samalla kastamme lokakuun alussa syntyvän lapsemme. Emme halua isoja häitä erikseen, vaan koko perheen yhdistävän juhlan. Pukuna pitkä mekko, joka vähän kuin iltapuku, tummn sininen ja kultaa. Uskon, että juhlasta tulee kaunia ja ihana, vaikkei boolihäitä ole tulossakaan. Onnea teille!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867