Tieteessä oli mielenkiintoinen juttu ihonvärin kehittymisestä. Eurooppaan muuttavat ihmiset olivat alkuaan mustia. Ihonvärin vaalenemisen sai aikaan ruokavalio, joka taas johtui maanviljelyksen kehitymisestä. Ihmiset alkoivat syödä viljaa, joka ei sisältänyt niin paljon D-vitamiinia kuin metsästyksen ja keräilyn kautta saatava ravinto. D-vitamiinia oli siis saatava auringosta, mutta musta iho ei siihen oikein kyennyt. Vaaleampi-ihoiset saivat etua tästä piirteestään, ja luonnonvalinnan seurauksena vaalea iho tuli vallitsevaksi pohjoisilla maanviljelyskulttuurin alueilla.
Mustia eurooppalaisia
14
1556
Vastaukset
- heh heh
Mustat nyt selviäisivät kun eivät silloinkaan selvinneet vaan kuolivat ja aina vaaleammat pärjäsivät paremmin ?
Täytyisikö homma taas alkaa uudestaan ?
Siis oletko sitä mieltä että luonnonvalinta tulisi kumota ?oli siitä, että vaaleampi iho pystyy tuottamaan paremmin D-vitamiinia, jos sitä ei saa tarpeeksi ravinnosta.
- nykyään?
Mitenkäs nykyajan mustaihoiset D-vitamiininsa saavat? Ei taida metsästäjiä ja keräilijöitä enää paljon olla edes mustan väestön keskuudessa.
Tämän päivän ravinto on kuitenkin niin paljon monipuolisempaa kuin tuhansia vuosia sitten, että D-vitamiinia saanee suurin osa mustasta väestöstäkin riittävästi.
Toisaalta köyhimmissä maissa myös keskimääräinen elinikä on paljon lyhyempi, ja yksi syy siihen on varmasti puutteellinen ravitsemus, ja myös D-vitamiinin huono saanti.
- Tyhmyyden ylistys
A son of Idi Amin, the former Ugandan dictator, has been sentenced to five years in jail for his part in a murderous London gang attack.
Faisal Wangita, 25, was one of a group of 40 that attacked and killed Mahir Osman, 18, in a busy north London street in January 2006.
The Somali teenager was stabbed 20 times, attacked with baseball bats, bottles, hammers and scaffold poles, punched and kicked. He died within a minute of the start of his assault, prosecutors told London’s Central Criminal Court.
The attack, outside Camden Town underground station, was part of a bitter turf war between the Centric Boys, of which Wangita was a member, and the North London Somalis gang.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/crime/article2195416.ece- sisukimmppu
Erasmus kirjoitti:
Se ei mitenkään liittynyt keskusteluun aiheesta.
kun hän niin ylpeänä esitti kuinka sujuu kolmas
kotimainen. sisukimmppu kirjoitti:
kun hän niin ylpeänä esitti kuinka sujuu kolmas
kotimainen.Pitäisi olla suvaitsevainen:)
Esittämäsi teoria on hyvinkin evoluutio-opin mukainen ja se saa vahvistuken mustaihoisista maanviljelystä harjoittamattomista artisen alueen kansoista, kuten inuiiteista, saamelaisista ja samojedeista.
Evoluutioon vaikuttaa tietenkin monet tekijät. Mitä kautta nämä pohjoisen kansat ovat asuttamilleen alueille levinneet? Suoraa muuttoa Afrikasta Arktikselle ei tietenkään ole vonut tapahtua.
- Jukka-Joensuusta
"tuttumies" on oikeassa. Näitä teorioita on laadittu siksi että muuttoliike nykyaikana Afrikasta tulisi paremmin hyväksytyksi. Kun Homo Sapiens levittäytyi Länsi-Eurooppaan n. 40 000 vuotta sitten, he olivat todennäköisesti jo hyvin vaaleita. Elettiin jääkauden aikaa ja ilma oli kylmää ja sumuista. Lisäksi vielä lisäännyttiin neanderthalin ihmisen kanssa.
Ihminen lähti Afrikasta useamassa aallossa ( alkaen 100 000 ekr.) ja jo lähtijät saattoivat olla vaaleampia kuin nykyiset somalit tai bantut. Ei ole mitään ilmastollista tai kulttuurista syytä, miksi nykyiset arabit tai berberit ovat huomattavasti vaaleampia kuin Afrikan negridit.
Se ainakin on varmaa että varhaiset eurooppalaiset ihmiset, Gro-Magnonin ihmiset eivät olleet negridejä, tämä näkyy luustosta. Lähimpänä näitä ensimmäisiä eurooppalaisia ulkomuodoltaan ovat suomalaiset. Pohjois-eurooppalainen vaaleus luultavasti syntyi nykyisen Ukrainen alueella jääkauden pitkinä vuosituhansina, eikä sillä ole mitään tekemistä maanviljelyksen kanssa.
- .................
Taisi olla musta on vanhentunut malli -juttu sen verran lähellä totuutta, että se piti poistaa.
Kiva tietää olleensa oikeassa. Kiitos. - Jaajaahas
On muitakin muutoksia kuin se ihonväri. Kummalla on hommat ollut enemmän hanskattuna?
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu766066Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti275667Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett213168- 1832694
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut2762638- 222286
- 1041639
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3871526- 751374
Vaskikello osaa asiakaspalvelun
Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc431271