Minulla on kolmen kuukauden alvit maksamatta, nyt tuli verottajalta kirje, että maanantaina pitää maksaa ne kerralla. Mitä sitten jos en vieläkään maksa? Mitä siitä seuraa jos niitä venyttää? ( Summa on n. 2000e)
maksamattomat Alvit
3
836
Vastaukset
- asioista
Soita sinne heti ja sovi maksuohjelmasta. Itselläni on asiakkaita,joilla alveja on maksamatta, mutta he yleensä sopivat niiden maksamisesta erissä. En kylläkään tiedä kenen kanssa, mutta soita ja kysy.
Näissä asioissa ei kannata odottaa, että asiat etenevät. Siellä on ihan ystävällistä porukkaa, työtään he vaan tekevät. - V. Erottaja
Tietääkseni noin pienestä summasta ei seuraa vielä muuta kuin veronkorotus, jonka suuruus riippuu siitä paljonko tilitys on myöhässä. Ja jos veronkorotusta ei ole erikseen määrätty/maksuunpantu, niin sitten pitää tietysti oma-aloitteisesti laskea arvonlisäveron päälle veronlisäys ja tilittää se verottajalle. Protestilistalle joutuminen vaatii tietääkseni vähän suurempaa velkaa ja melko pitkää maksun myöhästymistä.
Olet varmaankin saanut maksuunpanopäätöksen, kun ne alvit ovat noinkin paljon myöhässä? Siitä pitäisi kyllä käydä ilmi mahdollinen veronkorotus ja muut mahdolliset viivästysseuraamukset.
Ja toivottavasti olet jo ottanut yhteyttä verotoimistoon ja kertonut tilanteestasi. Verottajalta saa nimittäin helposti lisää maksuaikaa ja sopivan maksusuunnitelman, mikäli kyse ei ole siitä että verot ovat jatkuvasti myöhässä tai mikäli veroja ei ole tahallisesti jätetty tilittämättä. Ilmeisesti saamasi kirje on maksuunpano, johon on lisätty mahdollinen veronkorotus ja -lisäys.
Mikäli et maksa, saat muutaman viikon kuluttua maksuhuomautuksen, jossa on uusi eräpäivä ja loppusummaan on lisätty viivekorko. Tämän jälkeen maksamaton vero siirtyy ulosottoon.
Jos et pysty maksamaan veroa, soita ihmeessä paikalliseen verovirastoon ja sovi maksusuunnitelma. Huomaa kuitenkin, että maksusuunnitelma raukeaa, jos uusia veroja jää maksamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084