elikkä mulla on 13-vuotias punis-tyttö...se on muninut munia muutamana kesänä mutta tänä kesänä munintaa on ollut muita kesiä enemmän...pelkästään tällä viikolla konna on muninut 3:na päivänä.munien määrästä en tiedä koska konnani pitävät huolta että munista ei jää muuta merkkiä jäljelle kuin valkoinen vesi.
Nyt tässä mietin että pitäiskö tästä munimisvauhdista olla huolissaan vai onko tämä ihan normaalia käytöstä?ei tässä muuten mitään mutta veden vaihto joka toinen päivä on aika tylsää touhua...=)
puniksen muninta
3
676
Vastaukset 3
- vesik
Ennemmin kannattaa huolestua jos kilppari jättää munimatta, silloin munat voi mädäntyä sen sisään. Eiköhän noilla vaihtele munimismäärä aika paljon, ja varmaan voi riippua siitä kauanko se on pidätellyt munia.
- äitimuori
Minulla itselläni on 14 vuotias punakorvakilpikonna, jonka otin hoitooni tyttäreltäni noin 2.5 vuotta sitten. Aloin netin kautta opiskella hyvää hoitamista ja ruokavaliota. Kilppari alkoi lisätä munintaa ja nyt olen alkanut pitää kirjaa sen munimisesta. Viimeisen 8 kuukauden aikana on muninut 52 munaa. Ennätys yhdelle päivälle on 5 kpl. Harvoin munii veteen, koska seuraan sen pyyntöjä. Kun muniminen tulee päälle haluaa ennemmin maihin ja kaivelee mattoja pari viikkoa ennen munintaa. Viimeksi muni auringonpaisteessa parveekkeella aurinkotuolissa, jossa oli takaosassa reikä laittoi jalat reijästä ja luuli ilmeisesti saneensa kolon ja pudotteli 4 kpl munia 1,5 tunnin sisällä. Itse olen usein miettinyt, että mikä on normaalia. Olen syöttänyt sitä melkein yksinomaan kalalla ja katkaravuilla. Kaikissa munissa on vielä melko hyvä kuori. Harvoin munii veteen ja jos munii ei useinkaan riko niitä.
- Moonshadows
moron.
Mulla jo 13 vuotta lemmikkinä ollut naaras ei ole minun aikanani kertaakaan muninut, paitsi eilen. Mietinkin tässä samaa että onko tämä kesä ollut jotenkin erikoinen. Tähän mennessä munia on tullut kaksi joista olen molemmat saanut pelastettua altaasta. vai olisiko tähän munimiseen syynä kaksi viikkoa sitten saamani uros punakorva joka asuu eri altaassa kuin tämä naaras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802127Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661289Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321200- 1411058
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa152926- 103866
- 45747
- 62746
- 61716
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63682