Vuokrat nousee

Kakkosasunnon verohelpotus nostaa asiantuntijoiden mukaan asuntojen vuokria varsinkin pääkaupunkiseudulla.Jotenka sinne katoavat palkankorotukset ja verohelpotukset vuokralaisen kukkarosta.Kokoomuslaisten vuokraisäntien rahapussit siis lihoaa entisestään suuremmiksi.Kokoomus ei todellakaan
ei ole tavallisen ihmisen puolella asioissa.
3157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllä menneisyydessäkin nousi,
paitsi omaisuusvero, se poistettiin.


ja pahinta oli "tasa-arvotupo"
palkannousut oli 2 % vuosivauhtia, kun muualla Euroopassa 3-4 %, on sitä vuosien myötä jääty jälkeen.

Tosin inflaatio pyöri hitaasti, ne tuotteet jota siihen lasketaan,
mutta
esim. asunnot, ruoka ym. kulkee Euroopan hintatason mukaan,
kiva ostaa tasa-arvo tupon palkankorotuksilla,
ruokaa tai rakennustarvikkeita.

Äänestä

Vuokrat nousevat joka tapauksessa, kun energian hinta nousee.

Energian hinta Suomessa nousee, oska

- hallitus korottaa energiaveroa 300 milj. euroa
- päästökauppa
- sähkön hintaa Suomessa nostetaan, vaikka raakasähkön hinta laskisi
- Fortumin johtajien on saatava optiomiljoonansa, hallituksen näille johtajille antamaa etua ei voi poistaa
- Fortumin ja muiden sähköyhtiöiden osakeenomistajien on saatava sijoittamalleen pääomalle paras mahdollinen korko

Lämmityskustannukset siis nousevat, joten asuminen kallistuu. Suomessa kun on pakko lämmittää asuntoja - ainakin talvella.
Lämmityskustannusten nousua eivät vuokranantajat maksa, heidän on saatava sama ja mieluummin entistä parempi vuokratulo vuokralaisilta. Joten vuokralaiset maksavat.

Sehän on selvää, että kokoomus ajaa oman intressiryhmänsä etua samoin kuin Kepukin.

Äänestä
  • saadaan parissa vuodessa maksetuikis Fortumin myöntämät 500 miljoonan optiovoitot.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos kokoomus kirjoitti:

Kakkosasunnon verohelpotus nostaa asiantuntijoiden mukaan asuntojen vuokria varsinkin pääkaupunkiseudulla.Jotenka sinne katoavat palkankorotukset ja verohelpotukset vuokralaisen kukkarosta.Kokoomuslaisten vuokraisäntien rahapussit siis lihoaa entisestään suuremmiksi.Kokoomus ei todellakaan
ei ole tavallisen ihmisen puolella asioissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu