Hei!
Kävin neuvolassa viime perjantaina, ja kaikki oli vauvalla hyvin, sydämen syke kuului hienosti ja pikkuinen oli neuvolatädin mielestä nukkumassa, syke oli 140, mikä oli hyvä!
Missä se varsinainen vauvamasu viipyy.. Nyt viikkoja 17 6 ja masu on enimmäkseen turvoksissa varsinkin iltaisin.. muuten se vaan pömpöttää hieman. Haluaisin jo niin että pompahtaisi kunnolla esiin.
miten teillä muilla!!??
Kävin neuvolassa viime perjantaina, ja kaikki oli vauvalla hyvin, sydämen syke kuului hienosti ja pikkuinen oli neuvolatädin mielestä nukkumassa, syke oli 140, mikä oli hyvä!
Missä se varsinainen vauvamasu viipyy.. Nyt viikkoja 17 6 ja masu on enimmäkseen turvoksissa varsinkin iltaisin.. muuten se vaan pömpöttää hieman. Haluaisin jo niin että pompahtaisi kunnolla esiin.
miten teillä muilla!!??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla oli alussa kans tota turvotusta ja ei mahtunu enää vanhat housut edes kunnolla jalkaan. Nii nyt on 18 4 ja vatsa näkyy jo kunnolla päälleppäin :)
Tosin on mulla näkynyt se jo muiden mielestä ihan sieltä rv 10 viikolta asti :) Se oli sillon varmaan vaa sitä turvotusta :) Tääki riippuu paljon ruumiinrakenteesta miten näkkyy. Kaveri on todella hoikka ja melkein samat viikot ku mulla ja sillä ei masu vielä näy ollenkaa,eikä turvotustakaan :) hassua.
eikä vieläkään ole kunnolla mahaa.
olen kylläkin pyöreähkö muutenkin ulkomuodoltani mutta ei ole kuin noin 4cm kasvanut mahan ympärys.
ei ulkopuoliset vieläkään pysty arvioimaan että odotan lasta.
vasta vähän aikaa sitten sain kuulla että "oletpa sinä laihtunut viime näkemästä,tuo laihtuminen pukee sinua".Sillä hetkellä olin rv 25.vaikka paino on suurin piirtein sama kuin esim. viime vuoden marraskuussa,tullut muutama kilo lisää lapsen myötä.
Siltikin vauva on aivan juuri sen kokoinen mitä tässä vaiheessa pitääkin.standardi vauva :D
itsekkin odottaisin että maha alkaisi kunnolla näkymään mutta eihän sitä väkisin voi kasvattaa.Rinnatkin ovat aivan samaa kuppikokoa kuin ennen raskautta,nännit ovat kuitenkin kasvaneet.
kaikilla tuo on niin yksilöllistä
Mä odottelen kans omaa vauvamasua. Nyt rv21 3 ja vain turvotusta. Olen hoikka ja sikiö on normaali mittainen. Et kaikilla se ei vain näy. Et kai sit ihan loppu viikoilla. Mulla on kyllä kasvanut rinnat kaksi kuppi kokoa, myös nännit tosi turvoksissa.
Mulla rv 21 ja maha näkyy aika selkeesti, vois luulla et oon pitemmälläki... Nevolas sano et ku oon lyhyt (160 cm)ja muutenki pienen kokoinen niin tulee näkyyn aika selkeesti. Pitemmillä naisilla se kuulemma ei näy niin selvästi.
Olen nyt viikoilla 17 3 ja viimeisen viikon sisällä on massu pamahtanut esille. Viikko sitä ennen näytin vain epämääräisen turvonneelta ja pullukalta, mutta nyt massu on jo selkeä vauvavatsa.