Apteekkien

hinnat

Eli onko Puolan apteekeissa jotain erityisen edullista/poikkeavaa Suomen hintoihin ja käytäntöihin? Onko ostorajoituksia esim. särkylääkkeissä?

Kiitos asiallisista vastauksista.

8

3901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poikkeavaa

      Hintoja en niin ole ajatellut, mutta lähinnä sitä, että sieltä saa sellaisia tuotteita mitä ei Suomesta saa (ainakaan ilman reseptiä jos sittenkään). Enkä puhu nyt mistään viagrasta tai vastaavasta, vaan antibioottivoiteista.

      Monta vuotta kärsin ihottumasta tai jostain mikä lie ihosairaudesta, juoksin Suomessa lääkäreillä ja aina sain uusia hoito-ohjeita, voiteita ja vaikka mitä liuoksia. Mikään ei auttanut. Kunnes Puolassa marssin apteekkiin, kuvailin ongelmani ja sain antibioottivoidetta, mikä poisti ongelmani lopullisesti. En tänä päivänäkään tiedä mikä minua vaivasi (eivät tienneet lääkärinikään), mutta sillä voiteella se lähti. Ja minä kun jo luulin eläväni loppuelämäni ihovaivat riesanani. Joten ylistys puolalaisille antibioottivoiteille!

      Jos oikein muistan, niin taisipa olla lääkkeet kuten särkylääkkeet halvempia. Ostorajoituksista en tiedä, koskapa en ole ostanut kovin paljoa kerralla. Ei ne ainakaan niin tiukat ole kuin Suomessa, sen voin sanoa.

      • alkup. kysyjä

        Mullakin sinnikäs silloin tällöin kukkiva ihottuma, pitääpä käydä näyttämässä :).


    • eu01

      Uusimmat lääkkeet ovat lähes samanhintaisia. Vähän vanhempien lääkkeiden kohdalla hintaero saattaa olla melkoinen (törmäsin siihen, että jokin täysin käyttökelpoinen vaikkakin jo toistakymmentä vuotta sitten markkinoille tuotu aine maksoi Puolassa peräti 10 kertaa vähemmän).

    • rafu

      Panadalolit ja muut vastaavat särkylääkkeet saa apteekkeja halvemmalla suurista elintarvikemarketeista. Pakkauskoot ovat tosin pienempiä ( 8 kpl ) kuin apteekeissa mutta hinta per tabu selkeästi halvempi.

    • Hande_vee

      Sienivoidetta jouduin viime vuonna ostamaan ja yllätyksekseni ostin jotain puolalaista voidetta hintaan 2.50 Zl tuubi. Sienet lähti ja jäi voidetta ylikin :)

      Paikalliset lääkkeet on halvempia kuin suomessa, mut merkkikama suurinpiirtein samassa hinnassa kuin suomessa.

      Rajoituksia on, mutta esim allergialääkkeet ei ole niin tarkkaan kun suomessa. Joskus lääkkeitä ostellessa saa varautua kielimuuriin, joten opettele näyttelemään vaivasi ennakkoon :-P

      Hoo

    • polske

      miten saa rauhottavia ? resepti pitää olla ?

      • Zepp

        Juu tarviiko reseptiä rauhoittaviin?!


      • eu01

        Tottakai resepti on tarpeen, kelpaa myös ns. eurooppalainen resepti Suomesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      35
      2875
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2681
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      32
      2403
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1914
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      27
      1559
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1513
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1203
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1025
    Aihe