Eli onko Puolan apteekeissa jotain erityisen edullista/poikkeavaa Suomen hintoihin ja käytäntöihin? Onko ostorajoituksia esim. särkylääkkeissä?
Kiitos asiallisista vastauksista.
Apteekkien
8
3596
Vastaukset
- poikkeavaa
Hintoja en niin ole ajatellut, mutta lähinnä sitä, että sieltä saa sellaisia tuotteita mitä ei Suomesta saa (ainakaan ilman reseptiä jos sittenkään). Enkä puhu nyt mistään viagrasta tai vastaavasta, vaan antibioottivoiteista.
Monta vuotta kärsin ihottumasta tai jostain mikä lie ihosairaudesta, juoksin Suomessa lääkäreillä ja aina sain uusia hoito-ohjeita, voiteita ja vaikka mitä liuoksia. Mikään ei auttanut. Kunnes Puolassa marssin apteekkiin, kuvailin ongelmani ja sain antibioottivoidetta, mikä poisti ongelmani lopullisesti. En tänä päivänäkään tiedä mikä minua vaivasi (eivät tienneet lääkärinikään), mutta sillä voiteella se lähti. Ja minä kun jo luulin eläväni loppuelämäni ihovaivat riesanani. Joten ylistys puolalaisille antibioottivoiteille!
Jos oikein muistan, niin taisipa olla lääkkeet kuten särkylääkkeet halvempia. Ostorajoituksista en tiedä, koskapa en ole ostanut kovin paljoa kerralla. Ei ne ainakaan niin tiukat ole kuin Suomessa, sen voin sanoa.- alkup. kysyjä
Mullakin sinnikäs silloin tällöin kukkiva ihottuma, pitääpä käydä näyttämässä :).
- eu01
Uusimmat lääkkeet ovat lähes samanhintaisia. Vähän vanhempien lääkkeiden kohdalla hintaero saattaa olla melkoinen (törmäsin siihen, että jokin täysin käyttökelpoinen vaikkakin jo toistakymmentä vuotta sitten markkinoille tuotu aine maksoi Puolassa peräti 10 kertaa vähemmän).
- rafu
Panadalolit ja muut vastaavat särkylääkkeet saa apteekkeja halvemmalla suurista elintarvikemarketeista. Pakkauskoot ovat tosin pienempiä ( 8 kpl ) kuin apteekeissa mutta hinta per tabu selkeästi halvempi.
- Hande_vee
Sienivoidetta jouduin viime vuonna ostamaan ja yllätyksekseni ostin jotain puolalaista voidetta hintaan 2.50 Zl tuubi. Sienet lähti ja jäi voidetta ylikin :)
Paikalliset lääkkeet on halvempia kuin suomessa, mut merkkikama suurinpiirtein samassa hinnassa kuin suomessa.
Rajoituksia on, mutta esim allergialääkkeet ei ole niin tarkkaan kun suomessa. Joskus lääkkeitä ostellessa saa varautua kielimuuriin, joten opettele näyttelemään vaivasi ennakkoon :-P
Hoo - polske
miten saa rauhottavia ? resepti pitää olla ?
- Zepp
Juu tarviiko reseptiä rauhoittaviin?!
- eu01
Tottakai resepti on tarpeen, kelpaa myös ns. eurooppalainen resepti Suomesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910901
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882