Eu:n köyhyystilastoissa

Suomi häntäpäässä

"ON KORKEA AIKA keskustella
sosiaaliturvan perusteista,
periaatteista ja tasosta
jo näissä vaaleissa ja
panna ripeästi toimeksi.
Pitkän päälle kysymys
ei ole rahasta vaan siitä,
kenen kautta se kierrätetään
takaisin valtion kassaan.

KUN RIKKAAT - joita on yhä
enemmän - ovat rikastuneet,
ovat köyhät, joiden määrä
myös on kasvussa, köyhtyneet.
EU:n köyhyystilastoissa
Suomi häpeilee vanhojen
jäsenmaiden häntäpäässä.

(Iltalehden pääkirjoitus ennen vaaleja)

Vaalien jälkeen Iltalehti ei ole muistanut Suomen köyhiä tai vaatinut korjauksia Suomen sosiaaliturvajärjestelmään, joka on Iltalehden mukaan "syntynyt aikojen saatossa päätös päätökseltä ilman että sen kokonaisvaikutuksia olisi kertaakaan kunnolla arvioitu."

Pitäisikö myös oikeistohallituksen aikana keskustella sosiaaliturvan alhaisesta tasosta ja EU:n köyhyystilastoista, joissa Suomi häpeilee häntäpäässä?

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pidä oikeistohallitukselta

      vaatia, koska eivät demaritkaan pitäneet siitä huolta, vaan olivat niin kokoomusta, niin kokoomusta, että....

      • on häpeä

        Tiede, taide ja köyhä kansa ry julkaisee 18.8. antologian aiheesta Arkipäivän köyhyys. Antologiassa puhuvat ihmiset, jotka joka päivä kärsivät köyhyydestä, häpeästä - kun ei ole rahaa ruokaan, vaatteisiin ja perushygieniatarvikkeisiin...
        Kun toivoa paremmasta ei ole.

        Luetaan tuo antologia. Mietitään vasta sitten pitääkö köyhyyden poistamista hallitukselta vaatia.

        Oikeisto käytti vasemmiston lyömäaseena köyhyyttä. Oikeistopuolueet tiesivät, miten Ruotsin oikeisto voitti vaalit. Rotsin oikeisto syytti vasemmistoa tyttömyydestä ja sosiaaliturvan heikennyksistä.

        Suomen oikeisto syytti vasemmistoa (demareita) köyhyydestä (IL 27.12.2006): "On korkea aika keskustella sosiaaliturvan perusteista, periaatteista ja tasosta jo näissä vaaleissa ja panna ripeästi toimeksi... Suomi häpeilee EU:n köyhyystilastoissa vanhojen jäsenmaiden häntäpäässä."

        Miksi hallitus ei pane ripeästi toimeksi köyhyyden poistamiseksi?

        Oikeisto ei ole koskaan toiminut köyhyyden poistamiseksi .... vain ja ainoastaan vaalivalttina se käyttää köyhyyttä ja sosiaaliturvaa .... mollatakseen vasemmistoa.

        Ruotsin oikeisto on Ruotsissa poistamassa työttömyyttä: siellä työuupuneet ja muut sairaat eivät saa sairaslomaa vaan heidän on tehtävä sairaana työtä. Poistuneeko Ruotsissa työttömyys näin epäinhimillisin keinoin. Työuupumus johtuu usein työolosuhteista, joiden parantamiseksi oikeistohallitus ei tee mitään.

        Milloin demarit olisivat olleet hallituksessa päättämässä asioista? Ei demareita voida syyttää oikeistohallituksen harjoittamasta sosiaalipolitiikasta.

        Tässä hallitusten kokoonpanot 90-luvulta alkaen.
        Hokerin hallitus -87 - 91: SDP 8 , Kok 7, RKP 2
        (oikeistoenemmistö)
        Ahon hallitus -91 - -95:Kesk. 8, Kok. 6, Rkp 2, SKL 1. (oikeistohallitus)
        Lipponen I -hallitus: SDP 7, Kok 5, Rkp 2, Vas 2, ammattiministeri (sit.) 1, vihr. 1
        Vasemmisto 9, oikeisto 8 1 ammattiministeri (sit.)
        Lipponen II -hallitus: Kok 6, SDP 6, Rkp 2, Vas. 2, Ammattiministeri 1, Vihr. 1.
        Vasemmisto 8, oikeisto 9, ammattiministeri 1.
        Jätteenmäen hallitus: Kesk. 8, SDP 8, RKP 2,
        oikeisto 10, vasemmisto 8
        Vanhanen I: Keskusta 8, SDP 8, RKP 2
        Vanhanen II: Kesk. 8, Kokoomus 8, RKP 2, Vihr. 2
        - nykyinen oikeistohallitus

        Demarit eivät ole olleet "niin kokoomusta, niin kokoomusta" näissä em. hallituksissa. Demarit ovat vähemmistönä yrittäneet rakentaa Suomeen sosiaaliturvaa, jota suomalaisten ei vertailuissa muihin EU-maihin tarvitsisi hävetä, jotta köyhyys Suomesta poistuisi.

        Katsotaan nyt - mitä tekee nykyinen oikeistohallitus Sari Sairaahoitajan, Elli Eläkeläisen, Tapani Työttömän, Outi Omaishoitajan ... hyväksi.

        Kokoomuksen listalta muuten puuttuivat:
        Yvonne Yksinhuoltaja, Siiri Siistijä... (liian köyhiä)
        Asko Arkkitehti, Pentti Pankinjohtaja, Iiro Insinööri, Simo Sijoittaja (Kokoomuksen ainaisjäseniä) ... miksiköhän vaalikampanja suunnattiin keskiluokkaan, demareiden kannattajakuntaan.

        Tapani työttömät otettiin mukaan Ruotsin mallin mukaan. Aletaankohan Suomessakin nyt työttömyyttä parantamaan, Ruotsin oikeistohallituksen mukaan, pakottamalla työuupuneet ym. sairaat työhön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2920
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      360
      2590
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      45
      2348
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      27
      2332
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1898
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1429
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1422
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      72
      1353
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      56
      1289
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      14
      1271
    Aihe