Vanhat käppänät

Iso-B

6

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nykyään

      Taasko on ollut nainen asialla, on ne vaarallisia autoilijoita

      • EteläEspalla 08.08

        Ajeltiin valoista valoihin pikkuhiljaa normaaliruuhkassa n. klo 10.30 rantaan päin, Kasarmikadun kulmilla edellä ajava blondi bongasi uudehkolleen mersulleen "taskuparkkipaikan" rotvallinreunalta, ajoin blondin takana Tilausajobussia ja huomasin blondin aikeet, ok pysäytin bussini ja tein tilaa parkkeeraavalle (erittäin upealle blondille)ajattelin että nyt tulee "hauskaa" katsottavaa sillä vapaa parkkiruutu oli tosi ahdas, EN itse ammattikuljettajana olisi kyseiseen väliin pikkufordi henkilöautoani yrittänyt. Ajattelin että nyt menee aikaa ja peltiä, MUTTA tuo, siis aikaisemmin mainitsemani todella upea blondi parkkeerasi ison mersunsa parilla korjausliikkeellä "taskuparkkiin" heittämällä. Väli oli pieni, jäin vielä hetkeksi ihailemaan kaunokaista joka jäi positiivisena näköhavaintona muistiini.


    • Viiskymppinen vanhus

      No tuossa oli nyt kyseessä jo seitenkymppinen kuski. Yleensä termi 'iäkäs' tarkoittaa kaikkia yli viiskymppisiä, eli noin puolta koko autoilijajoukosta. Väistämättä tällekin ryhmälle sattuu onnettomuuksia, mutta sattuu niitä nuoremmillekin.

      Toisaalta valtio haluaa että yhä iäkkkäämmät käyvät edelleen töissä. Jos työnantaja alkaa pitää viisikymppisiä, kuusikymppisiä ja seitenkymppisiä töissä, niin millä kuljetaan työmatkat kun ei kerran saisi enää tulla liikenteeseen nuorempien jalkoihin?

      Jos prätkämiehellä olisi ollut nopeutta lähempänä satasta kuin kahtasataa, niin hän olisi pystynyt väistämään. Leppoisasaa rajoitusnopeutta ajaen onnettomuus olisi satavarmasti ollut vältettävissä...

      • The Rat

        Ei se auta vaikka nopeutta olisi ollut 0 km/h. Joku kun kaahaa päälle, niin ainut keino on väistää ja nopeasti, mutta aina ei vaan ehdi.


      • Viiskymppinen vanhus
        The Rat kirjoitti:

        Ei se auta vaikka nopeutta olisi ollut 0 km/h. Joku kun kaahaa päälle, niin ainut keino on väistää ja nopeasti, mutta aina ei vaan ehdi.

        Vaan kun seitenkymppiset mummmot eivät kaahaa. Tässäkin mummelin auto lipui pikkuhiljaa vasaantulijan kaistalle ja pärrämies kaahasi sataakahdeksaakymppiä keulaan. Tosin omalla kaistallaan mutta kuitenkin


      • kokeilee
        Viiskymppinen vanhus kirjoitti:

        Vaan kun seitenkymppiset mummmot eivät kaahaa. Tässäkin mummelin auto lipui pikkuhiljaa vasaantulijan kaistalle ja pärrämies kaahasi sataakahdeksaakymppiä keulaan. Tosin omalla kaistallaan mutta kuitenkin

        Onhan niitä rajoja koitettava, joskus vaan on vastus liian kova:

        http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1420915


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      9
      2781
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2621
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2317
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1894
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1473
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1154
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe