Olisiko oikein..?

. . .

Olen miettinyt jo pitkään fretin ostoa ja nyt kysyisin, että olisiko tämä oikein fretille ja se eiläisi onnellisena?

Sillä välin, kun olisin esim. koulussa, fretit saisivat olla omassa huoneessani. Reijät tukittu, vaaranpaikat estetty jne. Sitten kun tulisin kotiin, päästäisin fretit suurempaan tilaan. Olisiko hyvä, että laittaisin ne käytävään? Käytävä on pitkä ja laittaisin vain aidan, ettei fretit pääsisi pois.
Sitten yöksi, kun menen itse nukkumaan laittaisin ne isoon kaninhäkkiin yöksi.

Olemme kesällä paljon mökillä ja olin suunnitellut sinne ulkohäkkiä. Tämä voi olla pieni, mutta kysynkin nyt, että onko se pieni.
Häkki olisi neliön muotoinen ja yhden sivun pituus olisi 146cm. Sitten siinä olisi kaksi kerrosta ja ylhäällä olisi varjosempi tila, joka oli suojattu esim. vanerilla, ettei altistu vedolle. Muuten häkki olisi minkkiverkkoa.

Olisin ensi kertaa ottamassa frettejä. Olen ajatellut ainakin kahta, että on toisilleen seuraa. Sitten rupesin ajattelemaan kolmea. Kahdesta fretistä tulisi tyttö ja poika. Jos kolme ottaisin niin niistä tulisi poika, poika ja tyttö. En olisi siis pentu mielellä ottamassa naarasta.

Paljonko rokotukset maksaa? En löydä siihen mistään vastausta.

Entäs, mihin aikaan fretti on yleensä hereillä vai onko se yksilöllistä, koska herää?

Olisko kellään nyt lähiaikoina tulossa pentuja?

Rakastaisin ja huolehtisin pötkylöistä, vaikka mitä tapahtuisi. (:

4

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinsin.

      anteeks kun en vastaa kysymyksiisi, en omista frettiä, vaikka kovin oonkin kiinnostunut hankkimaan. : )
      halusin vaan laittaa tähän kuinka sulonen viestisi on. tuntuu kyllä että oot todella ajatellu pötkylöiden parasta.. :')

    • kerrokerrokuvastin

      Kolmen fretin omistajana voin sanoa, että ehkä suosittelisin hankkimaan kaksi frettiä syistä että: kahdesta on toisilleen seuraa, mutta taas kolme voi olla aloittelialle liikaa. Jos olet ottanut eläimistä tarpeeksi selvää, niin tiedät että ne EIVÄT OLE MAAILMAN HELPOIMPIA ELÄIMIÄ vaikka söpöjä ovatkin!!!! (tässä moni todellakin erehtyy lutusen ulkonäön vuoksi) Enkä myöskään mihinkään kaninhäkkiin yöksi laittaisi. Kun noita eläimiä on muutaman vuoden katsellut, niin koko ajan tulee vaan vakuuttuneemmaksi siitä että NE EIVÄT OLE HÄKKIELÄIMIÄ, vaan seuraeläimiä niinkun koirat ja kissatkin! Ja eräs tärkeä asia: Jos asut vielä kotona, niin vanhempiesi/perheesi pitää haluta frettiä ihan yhtä paljon kun sinäkin, muuten ei tule yhtään mitään! Voi näätä lentää aika äkkiä muuten pihalle muutaman hajupommin (täytyy haistaa ennen näädän ottoa....) sekä joskus jopa veristen käsien/varpaiden jälkeen. Tarkoitukseni ei ole pelotella tällä, vaan saada ymmärtämään millaista elämä fretin kanssa voi olla pahimmillaan. Pahimpia kertomuksia en siis viitsi edes kirjoittaa! Ehdottoman tärkeää on, että käyt ajan kanssa vierailemassa kasvattajan luona, joka kertoo sinulle lisää...

      • . . .

        Ajattelin sen takia laittaa fretit yöksi häkkiin, koska en oikein haluaisi, että yöllä päällä kävelisi. (Siis jos heräisivät silloin..)
        Tuosta perheestä, että otettaisiin fretti vain silloin, jos kaikki on 100% mukana. Se on ihan selvää. (: Tiedän, että fretit on haastavia eläimiä. Mutta kuitenkin, kiitos vastauksista!


      • Noora.
        . . . kirjoitti:

        Ajattelin sen takia laittaa fretit yöksi häkkiin, koska en oikein haluaisi, että yöllä päällä kävelisi. (Siis jos heräisivät silloin..)
        Tuosta perheestä, että otettaisiin fretti vain silloin, jos kaikki on 100% mukana. Se on ihan selvää. (: Tiedän, että fretit on haastavia eläimiä. Mutta kuitenkin, kiitos vastauksista!

        Tohon sun häkki kysymykseen sen verran, itselläni on häkki hillerini unia varten. Aluksi, ( noin 3 ensimmäistä yötä) pidin näätyliä häkissä siis yön ajan. Enää en voi edes kuvitella pitäväni ukkelia häkissä, koska ihan itseäni ja uniani ajatellen se on täysin mahdotonta :D Niistä kaltereista lähtee aika mukava soundi, johon ei ole kiva herätä keskellä yötä. Mielummin että fretti hyppii päälläsi, mihin et välttämättä herää, kuin että häkissä on kaksi suuttunutta frettiä, jotka haluavat ulos.
        Tällä hetkellä häkki on lepo-,turva-,nukkumapaikka, jossa ovi on kokoajan auki :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      134
      3227
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      73
      2114
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      137
      1805
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      126
      1705
    5. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      24
      1697
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1355
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1192
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1045
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      50
      1014
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      30
      944
    Aihe