Niin, edesauttaisin ihmisiä pysymään poissa kilppareiden elämästä! Löytyykö keltään mukavia tarinoita kilppareiden elämästä, hoidosta... Mulla on melko lailla kauan ollut kilpikonna, jonka hoito pääsääntöisesti on ruokintaa ja paskan siivoamista (siitäkin pitää jos tuntee elukan kumppanikseen). Mulla on vajaan parinkymmenen vuoden tiimoilta pari hauskaa juttua (hitaita ollaan).
Joskus kauan sitten mulla oli vielä kissa ja kilppari. Ne ei toisistaan välittänyt tuon taivaallista... kunnes molemmat eräänä päivänä oli pätynyt samalla sohvalle! Meidän kilppari tapansa mukan kierteli reunoja, (ei koskaan ole tippunut mistään)sillä on aivan mahdoton "jyrkänne logiikka". Kunnes meidän katti katsoi tilaisuutensa vihdoin koittaneen ja yritti vaivihkaa, ehkä pikkuisen ja vähän enemmän tyrkätä tassuillaan kaveriaan yli laidan! Ei kuitenkaan onnistunut... Kertokaa tarinoita!
Kilpikonna "tarinoita"
2
468
Vastaukset
- juuh, hauskoja tässä
mulla on nyt n.14v vesikilpikonna.
se syö sellasessa erillisessä astiassa,
millon mitäkin herkkua,
mut mulla on myös kaks koiraa,
ja aina kun ne näkee että kilppari syö,
ni ne menee ja norkkaa siin vierellä et jospa se antais sieltä jotain,
antavat myös tassua, menevät maahan jne....
alyn ja väläys mitä showta se on ku kilppari kattoo kiukkusena mitä hemmettiä ne kaks oikee heiluu siinä edessä :D - vesik
Mulla oli aiemmin kaksi vesikilpikonnaa ja niillä oli lämmittelytaso noin 20 cm akvaarion yläreunan alapuolella. Akvaarion päällä oli vielä lasit ja uv-lamppu, eli aika painavaa tavaraa. Kilpparit sai sormet aina lasin ja akvaarion väliin ja yrittivät vetää itsensä ylös sieltä akvaariosta mutta eihän siitä mitään tullut.
No, eräs päivä tulin kotiin ja toinen kilppari tuli ulko-ovella vastaan. Ihmeteltiin siinä että kuka on päästänyt vain toisen kilpparin vapaaksi. Kukaan ei kuitenkaan tunnustanut päästäneensä sitä ja lasitkin akvaarion päällä olivat vähän liikkuneet. Kaveri oli siis kiivennyt sieltä ulos!
Onneksi oli kuitenkin ihan kunnossa, akvaarion päältä on noin metrin matka lattialle.
Tuon karkailijan jouduin myöhemmin antamaan pois kun kaverit eivät tulleet enään toimeen vaikka hankittiin isompi akvaariokin :(.
Mutta tämä toinen on minulla vielä ja hankittiin vähän aikaa sitten tosi iso pupu (nyt poikasena 3,6 kg) ja nämä on ihan parhaita kavereita. Kilppari välillä vapaana ollessaan käy vierailulla kanin häkissä, kerran se meinasi kiivetä kanin päällekin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899737Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m625777Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,535269Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot505175HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529