Reggaefestareilla 260

kannabiskäryä

6

473

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vajaakäyttöä

      Ja tuohon tarvittiin ainoastaan 90 poliisia, kymmenkunta sosiaalityöntekijää, sekä tullin huumekoirat. Käryjä saatiin siis noin 3 per poliisi. Kuka poliisi voisi edes unelmoida käryttävänsä 3 KANNABISHUUMERIKOLLISTA yhden työvuoron aikana? Selvästi jos resursseja olisi käytetty fiksummin, käryjä oltaisiin saatu vieläkin lisää. En voi kuin ihmetellä Ruotsin poliisivoimien kyvyttömyyteen priorisoida. Ilman muuta Ruotsin mahtavat maavoimat, varsinkin sotilaspoliisi, olisi pitänyt mobilisoida, musiikkitapahtuma keskeyttää (eihän sen tarkoitus edes ollut musisoida, vaan polttaa HUUMEITA, kun noinkin pikkuisella operaatiolla saatiin näinkin merkittävä saalis), sekä kuulustelukulujen minimoimiseksi ampua rivissä kaikki narahtaneet. Sehän on jo selvä, että kun huumausainerekisterin kerran saa, niin se vaikeuttaa nuoren pyrkimyksiä siinä määrin yhteiskunnassa, että viisainta olisi ottaa tällaisissa tapauksissa sotalaki ja ampua riviin.

      Mutta ainakin se selvisi, että jos haluaa smuglata massiivisen määrän KOVIA HUUMEITA Ruotsiin, se kannattaa tehdä reggae -festivaalien aikaan. Lähetyksen tullinläpäisykykyä voi edesauttaa tekemällä ilmiannon reggae -festivaaleilla poltettavasta MARIHUANASTA. Tehovaikutuksen voi vielä maksimoida jakamalla jointteja festivaalilaisille, jolloin aivan varmasti se viimeinenkin huumekoira rajalta otetaan tämän tärkeämmän operaation käyttöön.

      Ruotsin poliisi tunnetusti ei saa kiinni ketään, mutta tämän jälkeen kovien huumeiden tuuppaaminen vaikka koko Ruotsi täyteen on aivan lastenleikkiä.

      Mutta se on ihan oikein. Eihän nämä piristeet (kokaiini, amfetamiini) ole (ex-kansanedustajalta kuulin) edes huumeita, toisin kuin kannabis, joka on jotain kamalaa. En pysty edes kuvittelemaan, mihin irstauksiin MARIHUANAN polttelu tuolla festivaaleilla johti. Onneksi rötöstelijät saatiin kiinni, vaikka resursseja vajaakäytettiinkin.

    • Fiksu ulkosuomalainen

      Suurin osa noista kiinni jäänneistä olivat käyttäjiä ja huumeiden käyttö on ainoastaan rangaistavaa poliittisesti ja yhteiskunnallisesti alikehittyneissä maissa ( kuten esim. Ruotsi, Ranska ja Suomi ) Ainakin Suomessa on yli puolet huumausaine rikoksista käyttö rikoksia, joten eipä tuo Suomen poliisin taistelu huumeita vastaan ole oikein tehokasta. Kun poliisi kyttää jossain käyttäjiä, niin samaan aikaan toisaalla on salakuljettajilla helppo toimia kun poliisilla on "tärkeämpää" tekemistä :)

      Miten voi olla mahdollista että 21. vuosisadalla luonnontuotteiden käyttäminen on rangaistavaa?
      Tosin eihän se rangaistavaa kuin poliittisesti ja yhteiskunnallisesti alikehittyneissä....

      Ja onhan se Ruotsin poliisille helpompaa ja tärkeämpää jahdata alaikäisiä sauhuttelijoita kuin pääministerin murhaajaa...

      • Huumebisnekselle

        Niin, meinasit ilmeisesti, että Huumausainelait = lannoitetta = kannankakkaa?

        Mutta on ne huumausainelait myöskin lannoitetta (kasvua kiihottava tekijä) laittomalla huumausainekaupalle, jota järjestäytynyt rikollisuus pyörittää. Mikäli kannabis laillistettaisiin myytäväksi nautintoaineeksi ja heroiini otettaisiin apteekkijakeluun addikteille, Suomen järjestäytyneen rikollisuuden liikevaihto- saati voitto saattaisi jopa puolittua. Luonnollisesti jos näin pääsisi käymään, joillekin poliitikoille varmaankin kävisi huonosti.

        "Miten voi olla mahdollista että 21. vuosisadalla luonnontuotteiden käyttäminen on rangaistavaa?"

        No, koska Internet on ollut vasta niin vähän aikaa kaikkien kansalaisten käytettävissä ja propagandaa on välitetty vuosikymmenet mahdollisimman vakuuttavilta tahoilta (hallitukset ja ministeriöt), niin harhakäsitykset istuvat lujassa. Internet ei ole vielä paljastanut roskatiedettä riittävän suurelle enemmistölle kansasta. Meidän täytyy odottaa suurten ikäluokkien kuolemista, niin sitten asiasta voidaan ehkä keskustella ja muutos on mahdollinen.

        "Ja onhan se Ruotsin poliisille helpompaa ja tärkeämpää jahdata alaikäisiä sauhuttelijoita kuin pääministerin murhaajaa..."

        Ei vain helpompaa, vaan nuo 260 ovat ensimmäiset rikolliset, jotka Ruotsin poliisi on saanut kiinni vuosiin. Kelpaa siinä henkseleitä paukutella.


    • Itseasiassa

      Reggae-veljet lännestä kertoivat että heidän tarkoituksensa oli saavuttaa maagiset 420 pidätettyä. Sauhuttelijat "antautuivat" poliiseille rauhanomaisesti muun yleisö nhurratessa mutta valitettavasti virkavallalla oli liian vähän maijoja ja säilytyspaikkoja, samoin pidätyskirjaus oli niin ruuhkassa että tavoite jäi vakavasti vajaaksi.

      Käyttäjät esittivät vastalauseita ruotsin poliisin heikkoa toimintaa vastaan ja kritisoivat sitä että kyseessä on kuitenkin nimellisesti rikos ja jokainen rikos on tärkeä ja tulisi hoitaa asianmukaisesti - vaikka kyse olisikin turhasta laista kuten kannabiksen kieltolaista. Pidätetyksi halunneet polttelivat avoimesti ruohoa ja odottivat pääsyä maijoihin joita ei sitten koskaan tullutkaan, ainakaan tarpeeksi. Poliisit olivat tietenkin ymmällään tilanteesta eivätkä oikein osanneet suhtautua rauhallisiin ja pidätetyiksi tahtovaan "rikollismassaan" joka lähinnä naureskeli ja teki yhteistyötä omalla rauhallisella tavallaan.

      Poliisipäällikkö ei luvannut ensi vuodeksi ainakaan virallisesti tehokkaampaa toimintaa että 420 pidätystä saataisiin täyteen. Kannabiksenkäyttäjät lupasivat että ensi vuonna he ottaisivat omatoimisesti valokopiot tyhjistäkuulustelupöytäkirjoista ja esitäyttäisivät ne mahdollisuuksien mukaan toiminnan tehostamiseksi.

      Näin se etenee hyvät herrat ja rouvat.

      • tre-hki

        ole kuulut että tamperella ja helsingissä poliisit ovat jättäneet kannabis puskat rauhaan muutamissa tapauksissa. mitä järkeä on poliisin joka puskasta tehdä pidätystä. ihmisten vainoomista tälläinen.


    • iltalehdenmainostamista?

      joku vaahtoaa tällä palstalla you tuben mainostamisesta ja uhkaa poliisilla linkkeistä you tubeen?

      onko tämä sitten iltalehden mainostamista ja späämiä????

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      262
      4303
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3506
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      155
      1829
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1714
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1447
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      957
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      865
    8. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      864
    9. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      855
    Aihe