Suolatasapaino helteellä ja muutenkin !

*suolatasapainoinen*

Kertokaa mulle ,mikä on totuus kun ;

likkakaverini väitti että vain nestetasapainosta huolehtiminen on tärkeää helteellä ja muutenkin ja minä väitin toista että yhtä tärkeää on myös suolatasapainon säilyttäminen ja siitä huolehtiminen ja olis hyvä oli esim. käsilaukusssa kaiken varalta vaikka minisalamia tms, jos tulee heikko olo jne !
Mun likkakaverini kun väitti että kyllä ihminen saa normaalilla syömisellä tarpeeksi suoloja ettei siitä tarvii erikseen huolehtia ?!

Ihmettelen suuresti hänen kantaansa, ja kysynkin nyt mikä on faktaa ja mikä ei ??!!

Avusta kiitollinen frouva ***

1

2134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmg

      Kyllä sinä olet enemmän oikeassa tässä asiassa. On tärkeää huolehtia suolan saannista helteellä. On myös tärkeää juoda. Mutta ei liikaa pidä juoda. Ihminen tarvitsee juoda vettä 1.2-2 litraa per vrk., tämä on perusmäärä. Riippuen hieman paljonko syö nestepitoista ruokaa. Mitä enemmän syö nestepitoisia ruokia kuten kasviksia, marjoja tms. niin sitä vähemmän on tarvetta juoda vettä. Helteellä voi olla ehkä aihetta juoda hieman enemmän kuin perusmäärää. Tri. F Batmanghelidj suosittelee suolatasapainon ylläpitämiseksi sellaista suolamäärää kuin 3 grammaa karkeaa merisuolaa kahteen litraan vettä. Paras aine suolatasapainon ylläpitämiseksi on karkea merisuola. Se ei kerää nestettä kehoon kuten tavallinen suola monesti tekee, eikä se nosta verenpainetta. Ilman suolan elektrolyyttejä vesi ei kykene niin tehokkaasti toimittaa tehtäviään kehossa.

      Kysy vaikka ystävättäreltäsi että miksi helteellä niin monet vanhukset saavat sairauskohtauksia paljon enemmän, sydänperäisiä etukädessä. Se johtuu elektrolyyttien vajeesta, eli suolan puutetta.

      Lue tämä hyvä sivusto suolasta niin opit vielä enemmän sen tärkeydestä

      http://www.selkasivut.fi/suola/Suolasta.htm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe