Yleistäminen on tunnetusti tapa helpottaa ja yksinkertaistaa ympäristön ymmärtäminen. Ryhmittäminen huonon itsetunnon kohottaminen; kuulua muita parempaan ryhmään.
Tällä palstalla tuo yleistäminen hipoo jo taidetta.
Tässä muutama ajatus asiasta
Automerkki, vaihtuuko ajokäytös automerkkiä vaihtamalla ? Entä jos henkilöllä on kaksi autoa, eri merkkiä ? Skitsofreeni ?
Kotipaikkakunta, kenties ajotaito ja liikenne-ymmärrys on geneettistä ? Vai niin suuria kulttuuri-, koulutus- , ja liikenneopetuseroja Suomessa ?
Autoilija/ motoristi/ jalankulkija, Väittäisin että lähes kaikki motoristit ovat myös autoilijoita, ja että kaikki autoilijat ja motoristit ovat jalankulkijoita. Eikö vain ?
Sukupuoli, ei autolla ajaminen niin vaikeaa ole, että mies tai nainen on toisiaan etevämpi.
Aiheuttaa paljon kummallisuuksia ja ristiriitoja liikenteessä, kun liikkuu kovat ennakkoasenteet mukanaan.
Aika usein huomaa, liikkuessaan moottoripyörällä tai "kaahari"- merkkisellä autolla, että kostetaan, yleistämisestä johtuen, "ryhmään" kuuluvalle antipatioitaan.
Eli otetaan kaikki, liikenteessäkin, omina yksilöinään !
Viikonalkuja
tremens
Tyhmyyttä vai laiskuutta ?
3
352
Vastaukset
- analysoinnillasi
pedantti ähky ?
- tremens
Tuoko oli mielipiteesi siitä, miten yleistäminen ja ryhmittäminen haittaa liikennekäyttäytymistä ?
tremens - akkakuski
tremens kirjoitti:
Tuoko oli mielipiteesi siitä, miten yleistäminen ja ryhmittäminen haittaa liikennekäyttäytymistä ?
tremensKun otetaan tietty asenna tiettyä automerkkiä kohtaan, niin ei nähdä muiden virhetiä (eikä omia), sama homma meis-/naiskuskit.
Esimerkiksi Volvokuskit, heitä haukutaan koko ajan, kuitenkaan yksikään volvo ei ole roikkunut puskurissani koskaan, vaan aina ovat pitäneet väliä, eivätkä kaahaile tms. Itse en aja volvolla, joten ei voida syyttää "omien" puolustelemisesta.
Samanlailla roikkuu sekä naisia että miehiä milloin puskurissa, milloin ne muuten vaan ihmettelevät, että ajaisko tässä satasen alueella 60/80 km/h, vai ajaisko sittenkin 120-140 km/h, parashan on tietenkin häilyä eli75-125 km/h ja meillä kaikilla on mukavaa.
Ja moottoripyöräiljöitäkin on moneksi, itse olen heitä ohittanut motarilla ja toisinpäin, ei mitään valittamista, vaikka mahtaa olla vaikea yrittää pitää kiinni oikeuksistaan kun taas monet autoilijat eivät tunnu näkevän, vaan surutta päälle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855