minulla on 40l akvaario. olen hankimassa sinne kaloja(aloitan kypsytyksen ensi viikolla) joten katselen kaloja. sopiskos tonne parvi noita kääpiö rasboroja sekä 2 levasukarapua?
niillä on saman laiset ph arvot ja kovuus ainoastaan lämpö heittää asteella.
mitä kasveja rasboroille/ravuille?
olisko parempi korvata ravut jollain kotilolla vai onko toi rapu parempi?
entä käykö porakaivo veisi akvaario vedeki?
jos ei niin käykö sitten lähdevesi?(meillä molemmat kaivot)
kiitos jos joku voi vastata
kääpiörasbora
4
975
Vastaukset
- Rihma
Onko sulla selvät sävelet jo kypsyttämiseen?
Periaatteessa kääpiörasboran minimiallaskoko olis se 45-litraa, mutta eiköhän tuohon pikkuinen parvi mahdu, jos muistat vaihtaa siihen säännöllisesti vettä. Onhan sulla riittävä suodatin siihen? Lämmitin?
Mittaile kaivo/lähdeveden pH ja kovuudet, ovatko sopivia. Niitä voidaan kyllä muutella suuntaan jos toiseenkin.
Tässä käppänän tietoja;
pH 5-7, dH alle 5, lämpötila 24-26.
Muista runsaasti kasveja, ne toimivat suojana noille pikkuisille ja tasapainottavat akvaarioveden laatua, vedenvaihtoja väheksymättä.
Muutama sukarapu sopii sekaan. Kotilot vois tarvita kenties vähän kovempaa vettä.
Parhaimmat kasvit on niitä kääpiökasvuisia, matalaksijääviä kuten melalehdet ja esimerkiksi kääpiö- ja suippomiekkakasvi. Kannattaa hankkia alkuun nopeasti kasvavia köynnöksiä ja siirtyä pikkuhiljaa vaativampiin kasveihin, jos tykkää ja valoa riittää. Muista myös lannoittaa kasveja.- akvaan?
juu on mulla toimiva suodati sekä lämmitin. olet lueskellut noista noin puoli vuotta joten teidän yhtä ja toista tuosta lajis. mut mistä noita rapuja saa?
aattelin ostaa noita rasboroja noin 10 yksilön parven.
mut edelleenkin on kysymys käykö tavallinen porakaivovesi? ph arvo noin 6,5- 7(ainakin oli viimeksi kun mittailin jotain huvikseni.(mittailen aina silloin tällöin eri aineiden ph:ta.)
mitä muuta noista tarvis tietää ku sopiva lämpö, ph, kovuu, kasvillisuus(millases viihtyy) parven koko, ruokinta
noi mä tiedän. - jmuymu7yny
akvaan? kirjoitti:
juu on mulla toimiva suodati sekä lämmitin. olet lueskellut noista noin puoli vuotta joten teidän yhtä ja toista tuosta lajis. mut mistä noita rapuja saa?
aattelin ostaa noita rasboroja noin 10 yksilön parven.
mut edelleenkin on kysymys käykö tavallinen porakaivovesi? ph arvo noin 6,5- 7(ainakin oli viimeksi kun mittailin jotain huvikseni.(mittailen aina silloin tällöin eri aineiden ph:ta.)
mitä muuta noista tarvis tietää ku sopiva lämpö, ph, kovuu, kasvillisuus(millases viihtyy) parven koko, ruokinta
noi mä tiedän.Kääpiörasbora kannattaa hankintana vasta kun niitä on vähintään 20-30 kpl
- fish KING
jmuymu7yny kirjoitti:
Kääpiörasbora kannattaa hankintana vasta kun niitä on vähintään 20-30 kpl
Samaa mieltä, mitä enemmän niitä on, niinkuin kaikkia pikku kaloja, sen turvallisemmaksi ne yksilönä oman olonsa tuntevat parvessa.
Jos mun mielipiteellä on mitään painoarvoa, pikkukala parven lukumäärä on minimissään n.20kpl. max --- 200kpl ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 303878
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131859Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631314Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951256Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671115Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A5981- 47901
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti356868Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26851En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39841