Palstasta mielenterveys

ongelmia

Tämä palsta on hyvä ja mielenkiintoinen kun sitä seurailee silloin tällöin ja keskustelu pysyy asiapitoisena. On kuitenkin se vaara, että tästä tulee riippuvaiseksi, ajatukset ja mieli on vain tämän palstan asioissa. Ihminen voi mennä sekaisn jos samoja asioita vain miettii ja mielessä pyörittelee. Esim 70-luvun asiat ovat tärkeitä ja niistä saa kyllä keskustella, mutta jos alkaa kovin miettiin ja kuutioimaan niin mieli sekoaa. On varmaan mahdollista, että seuraavat vl-mielisairaat aalto tulee juurikin tämän palstan ja nykyajassa vallitsevan ristiriitaisen ilmapiirin vuoksi.

17

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesukseen

      ja tutkii Jumalan Sanaa on pelastettu mielenterveys ongelmilta, mutta jos on heikossa uskossa, eikä itse vaivaudu lukemaan Raamattua, vaan syö sitä, mitä palstalaiset tai kuka tahansa syöttää, voi siitä toki seurata mielenterveys ongelmiakin.

      • mutta...

        Olet mielestäni oikeassa mutta et kirjoittanut kaikkia asiaan liittyviä tärkeitä tekijöitä. Haluaisin täydentää asiaa mutta tuolta "Lestadiolaisuus" kanavalta on sellaisia kokemuksia ettei täällä saa olla vilpittömästi rehellinen asiallisia faktoja käyttäen tukena. Ja jos ilman faktoja ja niihin liityviä seikkoja ei sa ottaa esiin niin uskottavuus jää laihaksi! Tosin olen ymmärtänyt, että tämän keskustelu kanavan valvojalla ei ole omia sääntöjä mutta en kumminkaan uskalla etsiä rajoja.


    • samoq

      Paljonpa sinäkin elämästä tiedät, jos luulet että tämä palsta aiheuttaa mielenterveysongelmia.

      Palstalla keskustellaan asioista jotka ahdistavat ja aiheuttavat ristiriitoja elämässä. Että kyllä tämä palsta voi ahdistusta lisätä tuodessaan asioita esille. Mutta todelliset ongelmat ja ahdistuksen aiheuttajat ovat siltikin ihan jossain muualla.

      Vl-maailmankuva on usein ahdistava. Liian mustavalkoinen. Elämä ei oikeasti ole sitä mitä saarnatuolista saarnataan. Vaikka kuulee joskus myös hyviä, positiivisia ja jopa itsekriittisiä saarnoja vl-seuroissa. Useimmat ovat silti ajatusmaailmaltaan järkyttävän kaukana elämän realiteeteista. Esimerkkeinä esim. "maailman syntielämän riettaus" ja "Jumalan siunaus ja uskomisen ilo" vl-liikkeessä. Kummatkin nämä edellä esittämäni vl-kliseet ovat ihan selkeää propagandaa.

      Vl-liikkeen ahdistavuus tulee konkreettisesti esille siinä vaiheessa, jos ja kun alkaa todella kyseenalaistamaan saarnoissa ja vl-ajattelussa esiintyvää mustavalkoisuutta.
      Tällä palstalla on ajatusten ja mielipiteiden kirjo hyvin erilainen, kuin vl-liikkeen "talostelun" varovaisessa ja tiettyjä aihepiirejä karttelevassa puheenparressa. Täällä on värejä, on räikeitä ja hillittyjä. Ja kaikkea siltä väliltä.

    • Yksi tapa välttyä mielenterveysongelmilta on ottaa etäisyyttä uskontoihin, jotka ovat ymmärtääkseni suurimpia mielenterveysogelmien aiheuttajia, elleivät suurimpia.

      Mielestäni ihmisen ei pidä elää elämäänsä uskonnon liekanarussa, koska uskonnon kautta ja sen ehdoilla eläminen kahlitsee vapauden olla oma itsensä ja rajoittaa itsensä toteuttamista. Fanaattisuus on aina pahasta; myös uskonasiossa ja etenkin palstakeskusteluissa.

      • viestit poistettuja.

        Nyt vain toinen. Ja Joosuan jäljellä oleva viestikään ei näy kaikissa ketjun listauksissa.

        Eräs nörttiystäväni piti ihan mahdollisena hakkerointia tällä palstalla. Ja millähän taholla olisi suurin motiivi sellaiseen puuhaan?


      • Kummastelija

      • tuo sana katkera

        niinkuin olisit katkera uskovaisille ihmisille. happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.


      • tuo sana katkera kirjoitti:

        niinkuin olisit katkera uskovaisille ihmisille. happamia, sanoi kettu pihlajanmarjoista.

        En tiedä mistä voisin olla katkera, koska pidän itseänikin uskovaisena. Sitäpaitsi minulla ei ole porttikieltoa mihinkään uskonnolliseen liikkeeseen ja voisin vaikka heti liittyä mihin tahansa niistä. Olen kuitenkin jo ratkaissut omat uskonasiani eikä minulla ole minkäänlaista tarvetta hakeutua yhteisöihin, joiden opetuksia en pidä oikeina. Hulluhan minä olisin.


      • semmoinen tunne
        Joosua kirjoitti:

        En tiedä mistä voisin olla katkera, koska pidän itseänikin uskovaisena. Sitäpaitsi minulla ei ole porttikieltoa mihinkään uskonnolliseen liikkeeseen ja voisin vaikka heti liittyä mihin tahansa niistä. Olen kuitenkin jo ratkaissut omat uskonasiani eikä minulla ole minkäänlaista tarvetta hakeutua yhteisöihin, joiden opetuksia en pidä oikeina. Hulluhan minä olisin.

        kirjoituksistasi, että olet kateellinen


      • semmoinen tunne kirjoitti:

        kirjoituksistasi, että olet kateellinen

        Mistä olen kateellinen ja kenelle?


      • sydämen uskosta,
        Joosua kirjoitti:

        Mistä olen kateellinen ja kenelle?

        kun mollaat uskontoa. eihän se uskonto ole kuin kuori, tai on tietysti paljon sellaisia, joilla ei ole sydämen uskoa, mutta se on eri asia


      • sydämen uskosta, kirjoitti:

        kun mollaat uskontoa. eihän se uskonto ole kuin kuori, tai on tietysti paljon sellaisia, joilla ei ole sydämen uskoa, mutta se on eri asia

        Olen samaa mieltä kanssasi, että uskonnot ovat vain kuori. Tarkemmin sanottuna ne ovat ihmisten rakentamia oppirakennelmia, jotka koostuvat eri aikoina hengellistä valtaa pitäneiden ihmisten käsityksistä siitä, miten ihmisiä parhaiten pidetään kurissa ja nuhteessa.

        Miksi uskontoja ei saisi mollata, jos näkee ne tuollaisena? En pode huonoa omaatuntoa enkä tunne tekeväni syntiä arvostellessani niitä.

        Usko on aivan eri asia, kuten sanoitkin. Arvostan jokaisen henkilökohtaista uskoa, olipa se millainen tahansa. Sitä en mollaa koskaan.

        Kun tässä kirjoittaessani katson meidän molempien tekstejä, niin huomaan meidän olevan lähes samaa mieltä.


    • maton alle vaan...

      "Esim 70-luvun asiat ovat tärkeitä ja niistä saa kyllä keskustella, mutta jos alkaa kovin miettiin ja kuutioimaan niin mieli sekoaa".

      Siis tarkoitit varmaan (70-lukulainen?) että ne synnit ovat sellaisia erikoissyntejä joita ei tarvitse sovittaa vaan jotka saa siivota maton alle.

    • vapaaksi

      Totuus tekee vapaaksi.

    • salailu sairastuttaa

      Ristiriidoista tulee keskustella avoimesti ja niin pitkään ja perusteellisesti. että totuus
      tulee ymmärretyksi.

      Ristiriitaiset salailevat vastaukset ovat niitä
      sairastuttavia tekijöitä siitä ei pääse mihinkään.

      Vain totuus tekee vapaaaksi. vaikka se tekisi
      alkuun kipeää.

      Kipeää se tekee siksi, että tuntuu pahalta, että on saanut virheelistä tietoa ja kaikenlisäksi uskonutja luottanut siihen valheelliseen tietoon ja sen kertojaan!

      Siunattua totuutta. vapautta ja Jumalan iloa
      teille kaikille!

    • Ehtottelija

      Tästä palstasta kantsis suodattaa hyvät viestit omalle palstalle. Riittäis siellä lukijoita vastaajia kun huuhaa olis poissa.

      • No ei aloiteta... Oleko koskaan ajatellut mitä nämä "satunnaiset matkailijat" kuitenkin olemassa olemalla kertovat.

        Minä en ainakaan kannata rotuhygieniaa. Että vain kyllin hyvät saavat puhua ja ne jotka eivät osaa tai taida sanoa asiaansa sivistyneesti suodateaan pois.

        Ja vaikka "terroristit" välillä ovatkin täällä riesaksi asti niin silti sekin kertoo siitä että ne jotka täällä puhuvat eivät puhu turhaan. Tavalla tai toisella viestit "ärystävät". Mikä sekin on parempi kuin täydellinen piitaamattomuus.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe