Huumerikollisten rahoittaja?
Poliisin arvio oli, että rakennusyrittäjä toimi huumekaupan rahoittajana. Jutun tutkinta jaettiin huume- ja talousrikoskokonaisuuksiin. Huumehaarassa tehtiin yhteistyötä eri poliisiyksiköiden, tullin ja Viron poliisin kesken, taloushaarassa olivat mukana poliisin lisäksi myös vero- ja ulosottoviranomaiset.
Kun tutkinnassa oli kerätty riittävästi aineistoa epäilyjen tueksi, päätettiin tehdä viranomaisten yhteisisku sekä huume- että talouspuolella. Iskussa otettiin yhtäaikaisesti kiinni sekä huume- että taloushaaraan kuuluvia henkilöitä eri puolilta Suomea sekä Virosta. Kotietsintöjä tehtiin asuntoihin ja taloushaaran yrityksiin, joille oli haettu vakuustakavarikot.
Etsinnöissä löytyi huumeita, aseita, erilaista varastetuksi epäiltyä arvotavaraa ja runsaasti käteistä rahaa. Huumeita ja rahoja oli kätketty mitä kummallisimpiin paikkoihin pölynimurista pehmonallen sisuksiin. Rakennusyrityksestä takavarikoitiin kirjanpito ja muuta asiakirja-aineistoa.
Huumehaarassa rikollisista ei saatu paljoa irti kuulusteluissa, mutta puhelinten kuuntelulla ja muulla toiminnalla oli kerätty riittävästi näyttöä päätekijöiden vangitsemiseksi. Huumerikokset käsiteltiin oikeudessa omana kokonaisuutenaan.
http://www.poliisi.fi/poliisi/poliisilehti/periodic.nsf/vwarchivedlist/5C130948B1F11061C2257289002DF03D
Poliisilehti 1/2007
Hulppeaa elämää huumerahoilla
1
271
Vastaukset
- ............................
JA kuinka ollakkaan että rahoittivat tyyliin Usko ja Urheilu sivustoa yms. "huumevastaista" toimintaa.
Pakkohan ne katteet on jollain turvata, huumerikollisten. Menisi bisnes alta jos kannabis olisi laillista ja muiden aineiden käyttäjät saisivat asiallista riippuvuushoitoa.
Minusta on täysi syy epäillä että samankaltaisia järjestelmiä on useita suomessa, laillista bisnestä jolla pestään huumebisneksen rahat. Muistakaa että mersumies on huumekauppiaan kaveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858