olen uusi yrittäjä ja minulla on verkkokauppa. Ongelmia on paljon ja tiesin jo aloittaessani että tämä on, varsinkin alussa, todella vaikeaa.
Se ei siis ole ongelma. Eikä tämä seuraava "avautumiseni" ole sinänsä ongelma, mutta pakko päästä purkamaan vattuuntumista johonkin.
1. Miksi asiakkaat tilaa tuotteita ennakkomaksulla ja sitten jättävät maksamatta ne?
2. Miksi asiakkaat ei tajua lukea nettisivuilla olevia ohjeita jotka tulee ostostapahtuman edetessä näytölle?
3. Miksi asiakkaat valitsevat maksutavaksi verkkomaksun ja lopettavat sitten tilaamisen juuri ennen maksua - minulle tulee tilausvahvistus ja hirväe selvittäminen onko asiakas nyt oikeasti ottamassa tuotteita
4. Miksi sähköposteihin ei voi vastata? Ei varmaan vaadi kovin paljon laittaa lyhyt viesti takaisin
5. Miksi pitää valittaa asiasta johon löytyy selkeä vastaus sivuilta - eikä se ole edes vaikeasti löydettävissä?
6. Miksi ei voida käyttää viitenumeroa maksaessa ennakkomaksulla. Sen tärkeydestä on ,isonnetuilla kirjaimilla, mainittu maksutiedoissa
7. Miksi ei voi kiittää vaikka yritys tekee ja yrittää kaikkensa , että asiakkaan virheen/möhlimisen takia jotenkin sekaisin oleva tilanne saadaan selvitettyä.
8. Miksi asiakaspalautuksia ei voi käsitellä takaisinlähetettäessa sillä tavalla, että ne ei olisi ihan rypyllä, mutkalla ja sekaisin saapuessaan takaisin yritykselle?
Nyt nyppii, mutta eiköähn se tästä... Ihmetyttää vaan välillä ihmisten välinpitämättömyys ja ns. "tuulella kuljeskelu"
Saako purkaa sydäntään?
5
768
Vastaukset
- henri76
Kolmos kohtaan. Tuo saattaa aiheuttaa monikin asia. Mutta esim. hinta saattaa yllättää vaikka postikuluineen. Maksu tavat ei ole olleet kovin selkeästi esillä ja joutuu sen takia katkaisemaan tilauksen (eli tässä tapauksessa kannattaa mainostaa niitä maksu vaihtoehtoja hyvin selkeästi esim Visan kuvakkeella taikka pankki vaihtoehdoilla). Ja yksi saattaa olla, että nouto on postista, mikä saattaa rajoittaa joidenkin ihmisten tilaamista.
- asiakkaat sitä
Alussa on ongelmia. Eikä ne valitettavasti lopu jakossakaan.
Mutta;
1. Ennakkomaksu. Paras rekisteröidä tilaus tilaukseksi siinä vaiheessa, kun ennakkomaksu on maksettu. Ilmoitat selkesäti; tilaus peruuntuu, mikäli ennakkomaksua ei ole maksettu eräpäivänä. Mitä sitä perään huutelemaan.
2. toiset kuvittelevat olevansa niin fiksuja, etteivät he mitään ohjeita tarvi.Näistä ei pääse koskaan eroon.
3. Verkkomaksu; olen ihan itsekin joskus "jäänyt jumiin" tuossa vaiheessa. En ole pystynyt selvittämään, miksi en tietyissä verkkokaupoissa pääse tästä eteenpäin. Voit olla ihan varma, etten soittele, enkä kysele perään. Tilausjutut jää siihen. Vika voi olla myöskin oman koneeni asetuksissa, mutta käytän sitten niitä paikkoja, jotka toimivat. Enkä ole tippaakaan kiinnostunut siitä, että yrittäjä kyselee perään.
4. Sähköposti yrittäjältä; yrittäjiä on maailma pullollaan, tuonkaltainen peräänhuutelu (ok. voi tuottaa joskus asiakkaan) on minulle aiheetonta sähköpostihäirintää.
5. Asiakas valittaa, kun ei viitsi etsiä.
6. Ennakkomaksuloma täytyy olla niin selkeä, että siitä se viitenumero löytyy kaikkein helmpoimmin. Vielä lisäksi jostain muusta kohtaa, kuin pelkästä maksulomakkeesta. (nimimerkillä tulostusmääritykset jättävät viitenumeron joskus pois)
7. Asiakas ei kiitä, hän ostaa yrittjältä tuotteita, yrittäjä palvelee.
8. Asiakaspalautuksista on aina harmia kaikille. Minua nyppii (tosin palautan ihan järjettömän harvoin omia ostoksiani, yleensä vain yrittjän virheen vuoksi) noiden palautusten postiin vieminen. (kylläkin pakkaan ne asianmukaisesti)
terveisin nyt kuluttajana vastannut. Yrittäjänä myöskin toimiva. - greetta
Noutamatta jääneiden postiennakkolähetysten aiheuttamat kulut ovat kyllä melkoinen taakka pienelle yritykselle.
Asiakaspalautukset puolestaan ovat varsin usein kovin huonosti pakattuja,rytyllä ja rullalla ja solmussa ja likaisia. Joskus näet ihan selvästi että tuotetta on käytetty, eikä se enää täytä palautusehtoja, mutta lähteeäkö siitä sitten asiakkaan "joka on aina oikeassa" kanssa riitelemään....- Uusi yrittäjä?
Palautukset ja lunastamattomat paketit ne tosiaan syö tulosta todella paljon. Lisäksi harmittaa kun pitää odottaa maksuja joita ei sitten tulekaan. Tavara, jolle olisi varmaan ostaja, saattaa jäädä käsiin, jos se on varattuna sellaiselle joka ei sitä sitten lunastakaan. Minä en ainakaan palaa kovin usein katsomaan samaa tuotetta uudestaan "että jos sinne nyt olisikin sattumalta tullut uusia kokoja".
- Its me, the one
Ei kannata postiennakkoa laittaa maksuehtoihin ollenkaan. Liian paljon riskejä, ja kate putoaa pois heti jos asiakas jättää lunastamatta. Jos pistät mustaa valkoiselle ja lasket paljon olet jäänyt tappiolle postiennakkojen vuoksi niin huomaat että kannattaa jättää suosiolla pois. Melkein kaikilla on nykyään verkkopankit tms. ketkä verkosta ostaa. Itse en ole tilannut vuosikausiin postiennakolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858