Mikä avuksi vatsan voimakkaaseen turvotukseen? Vatsani on lähes aina turvoksissa, eikä ruuansulatus ja suoli toimi kunnolla. Olen normaalipainoinen ja syön terveellisesti (paljon kuituja, tummaa leipää, kasviksia, hedelmiä) mutta tästä huolimatta suoleni toimii vain muutaman kerran viikossa ja vatsa on aina turpea kuin jalkapallo. Joskus aamuisin vatsani on normaalin kokoinen eikä turvotusta esiinny, mutta heti kun syön jotain niin valtava turvotus iskee. Tietääkö joku mistä voisi olla kyse? Onko joku kokeillut jotain luontaistuotevalmistetta, joka auttaisi turvotukseen?
Vatsan turvotus
3
743
Vastaukset
- Potkupallo
ollut jo hyvin, hyvin pitkään.
Vuonna 2001 tehtiin vatsatähystys, viime keväänä paksusuolen tähystys.
Eli mulla myös tuota ruuansulatusongelmaaa.
Erona noihin vaivoihisi vaan on se että närästystä aika ajoin, ja vatsani saan toimimaan Libraxilla joka päivä sekä mulla on ylipainoa.
Kaikki konstit olen käyttänyt, ruokavaliomuutokset tehty, ainoa mitä en pääse soveltamaan on liikunta, eli liikunnalla ehkä voisi tulla jotain muutosta tai sitten ei, mutta tuo ilmiö on mullakin että aamulla on vatsa normaalin kokoinen, mutta sitten kun tulee syötyä vähän enemmän, vatsa on kuin potkupallo.
Toki "matkan varrella" on mahtunut muitakin vaivoja kuin pelkkää närästystä, mm. ummetusta, mutta toistaiseksi lekurit ei edes tähystämällä ole löytäneet vatsastani mitään poikkeavaa.
Nyt kokeilen sitä että jätän maitotuotteet kokonaan pois, jos tulisi jotain helpotusta, mutta maitotuotteista en ole saanut mitään vaivoja, joten epätodennäköistä on että pääsisin eroon potkupallomahasta.
Ja harmittaa tietysti kun on nälkä, eikä voi syödä kun pelkää lihoavansa liikaa. Liikapainoa mulla on noin 6 kiloa, ei onneksi enempää. - Luontaistuotteiden käyttäjä
kokeilla;
http://www.hyvinvoinnin.fi/hvttShop.pmd/shop/prdinf?p=3647
Ei auta kaikilla, mutta itse olen kokenut siitä apua. - 100g hiilaria riittää / vrk
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614245Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653468Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541806Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251683Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981435Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132939Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235862en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115846Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18827