Mazdat ruostuu nopeaan

Pettynyt

Mazdalla on pohjassa ja muutenkin tehtaan jäljiltä ilmeisen olematon ruostesuojaus, liekö mitään. Maahantuoja ei myöskään suojaa autoja maahantuontivaiheessa kuten tekee esim. KIA ym.

Etenkin Mazda 6 on osoittanut todella nopeaa ruostumista, pohja on pian punaisena sitten se menee akselistoihin ja tukivarsiin saakka ja ties minne. Kun syöpyminen alkaa se ei enään pysähdy vaikka suojaisi, hidastuu toki mutta menee jossain koko ajan eteenpäin. Vanhempi 323 ruostui myös pohjasta. Katsastaja kertoi myös merkin heikkoudesta, samoin julkinen Ruotsin katsastuslaitoksen tutkimus puhuu myös Mazdaa vastaan ja kyllä ruosteenestoliikkeessäkin asia ja merkin heikkous tunnettiin erittäin hyvin. Minulla ainakin juuri tämän takia viimeinen Mazda ellei Suomen maahantuoja ryhdy tekemään autojen suojauksella jotain.

8

3629

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madzdaman.

      Minulla on jo neljäs madza.Voin sanoa että yhtään autoa en ole joutunut korjaamaan ruosteentakia.Eikä yhdessäkään ole silminnähtävissä ruostetta.Vika on siinä että ihmiset luulee 6v.ruostumattomuustakuun tarkoittavan ettei auto ruostu,jos sitä ei suojaa.Lähes kaikki autot on tehty samalla periaatteella.Huonointa Madsassa on huoltokorjaamot.Ne ei vaivaudu sanomaan asiakkaalle pienistä kivenhakkaamista jäljistä,eikä ne vaivaudu sitä korjaamaan.Käytän madsani muualla huollossa.Saan paljon pareman ja halvemmalla.Saman vian takia kävin kolmekertaa eikä siitä tullut hevopaskaa.Vein ammattikorjaajalle Ensinmäisen vuoden käytin madsalla huol ja korjaamassa. Olen ajanut 110000 Suoranaista vkaa ei ole ollut Olen tyytyväinen autooni. 1999 Exsolive

      • Ja Mazdat ovat

        Huonoimmasta päästä. Ja ne takuukorjaukset, joita on tehty, on kosmetiikkaa, ei ongelman todellista ratkaisua.


    • 626man

      Ajoin tässä taannoin ulos työpaikkamme parkkitalosta erään Mazda 6:n perässä. Portin kohdalla pysähdyin ko. auton taakse. En voinut olla panematta merkille ruostunutta takasiltaa ja tukivarsia. En tiedä mitä vuosimallia ko. auto oli, mutta ajattelin että eipä ollut oma mazdani noin ruosteinen tuon ikäisenä. Minulla on vm. 95 626 eikä ole vieläkään ruosteesta juuri mitään havaintoa. Auto on kylläkin ruostesuojattu v. 98. Kuitenkin luulisi, että kehitys kulkee eteenpäin, mutta ei. Lisäksi olen ihmetellyt sitä miten uuden kuutosen bensan kulutus voi olla niin suuri. Kuutosen 1.8 l koneen kulutuslukemat ovat muistaakseni 5.9 maantie ja 11 kaupunki. Oman 1.8 l moottorilla varustetun autoni vastaavat lukemat ovat 5,7 ja 8,9. Huippunopeus ja kiihtyvyys molemmissa kuitenkin samaa luokkaa. Eli kehitys näissä kahdessa asiassa ei ole kehittynyt oikeaan suuntaan.

      • Aatu

        Kulutuksen kasvu selittyy autojen painon kasvulla. Varsinkin turvaosat ja myös lisävarusteet painavat ja massan kuljettamiseen kuluu polttoainetta varsinkin kaupunkiajossa (kiihdytyksiä paljon). Jos sen uudemman auton moottorin laittaisi vanhempaan autoon, todennäköisesti kulutus olisi alempi.

        Katsokaapa autojen massoja, nykyään alkaa olla auto kuin auto 1300 kg. Toinen kulutusta nostava asia on autojen korkeuden kasvu. 2000-luvun autoista moni suunnitellaan entistä korkeammaksi, jolloin poikkipinta-ala kasvaa ja samalla ilmanvastus. Ja taas kulutus nousee.


    • kokemus oli

      päinvastainen. Ennen kuin ostin uuden M6:n viime talvena, kävin läpi firman Mazdat, jotka ovat vm. 2002-2006, niitä oli silloin vajaat 10 kpl. Katselin suurimman osan autoista ulkopuolelta niin tarkasti kuin se oli mahdollista ja lisäksi haastattelin osaa kuskeista. Ruosteesta ei tietoakaan, eikä kuskeistakaan kukaan maininnut siitä mitään. Uudemmat autot olivat firman ja vanhemmat yksityisomaisuutta ja jälkimmäisiin oli kyllä tehty ruostesuojauksia uutena. En olisi varmasti ostanut ao. autoa, jos epäilisin ruosteen olevan ongelma.

      • vaihtaa.

        Minulla ainakin oli kiire vaihtaa 4 vuotta vanha M6 pois. Pohja oli sen pahasti ruosteessa jo tuossa iässä.


      • Ei tehtaan suojaa
        vaihtaa. kirjoitti:

        Minulla ainakin oli kiire vaihtaa 4 vuotta vanha M6 pois. Pohja oli sen pahasti ruosteessa jo tuossa iässä.

        Kutosten pohjat on tosi herkkiä ruosteelle sieltä se alkaa. On herkkäuskoisuutta katsella esim. käytettyjen kutosten pintapeltejä, ei se ruoste niissä näykään kovin uutena mutta pohjassa ja rakenteissa se voi olla jo pitkällä. Tässä mielessä käytettyjen hinnat on aivan liian korkeat sillä aikapommihan niissä muhii.


    • mutta.....

      niin tekee joka auto. Auton ruostuminen ei lakkaa ennenkuin vaihdat peltiauton vaikkapa alumiiniseen. Vika on siinä, että rautaa on helppo ja halpa prässätä uuteen uskoon 5 vuoden välein... ja asiakkaat ostaa uuden peltilehmän.

      Itsellä on 20 v vanha Mazda 626, joka ruostuu kilpaa jatkuvasti. Mittarissa on yli 350 000 km. Tarkoitus olisi laitta ½ miljoonaa... saa näkee miten moottori kestää. Jokunen venttiili naputtaa, mutta taisi karstat lentää, kun annoin vähän kierroksia...

      "Se mikä ei leikkaa kiinni, vahvistaa... ?" :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      86
      1976
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      38
      1270
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      974
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      201
      893
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      78
      789
    6. 90
      784
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      213
      690
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      657
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      47
      637
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      591
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    13. 37
      541
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    18. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      439
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe