kuin salama kirkkaalta taivaalta

onko mahdollista?

Hei! Voiko koliikki todella alkaa näin. Meillä 2 vkoa vanha tyttö. Typy on vain syönyt ja nukkunut, on ollut pakko herätellä, kun on ollut niin rauhallinen. Nyt 2 viikon iässä eilen alkoi jumalaton huuto, joka kesti 3 tuntia putkeen. Onko tämä nyt sitä pahamaineista koliikkia? Miten teillä muilla koliikkilasten vanhemmilla, onko ennusmerkit näkynyt jo aiemmin (lapsi ollut alusta asti rauhaton, vähäuninen tms) vai onko teillä alkanut tämä ihan yhtäkkiä odottamatta?

3

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uupunut äiti

      Meillä kävin samalla tavalla,ekat kaksi viikkoa nukkui ja söi vain. Sitten alkoi iltahuudot kun kaksi viikkoa täynnä. Nyt tyttö on 2 i/2kk ja odotamme koliikin loppua toiveikkaana. Vyöhyketerapiasta saattaa olla apua, kannattaa kokeilla. Me mentiin liian myöhään eikä siitä ollut merkittävää apua meille.

    • itketään

      viikko sitten alkoi meillä yhtä yllätyksenä, mitään varotuksia ei ollut etukäteen. (poika nyt 3vk vanha) Ajattelimme itkun ensin johtuvan kuumuudesta, mutta kun sama meno jatkui useempia päiviä soitin neuvolaan. Lääkärissä käskivät varmuuden vuoksi käydä, jos onkin joku tulehdu/sairaus. No mitään ei (onneksi) löytynyt, joten koliikkiahan tämä..

      Cuplaton tipat nyt vähän helpottaneet menoa ja perjantaina kokeillaan vauvahierontaa.. Tutti on myös auttanut, minkä vauva tosin huoli vasta muutama päivä sitten käyttöön. Auto on lähes varma keino saada pikkunen nukkumaan, joten täällä ajellaan koko perhe illalla kaupungilla, niin saadaan sitten edes alku yö nukkua ;). Raskastahan tämä silti on, hetkeksikää ei voi vauvvaa yksin jättää kun hän on hereillä (mitä tuntuu olevan yllättävän paljon) tai alkaa heti hirveä huuto. Mies kun ei ole päivällä kotona auttamassa, niin ei tahdo edes päivävaatteita päästä itselleen pukemaan..

      Mutta tämä on nyt tätä, jaksamista sinulle :)

      • esikoisen vauva-ajat

        itkut alkoi 2 viikkosena, kirjoitin jutun koliikki voi johtua lapsen vilja-allergiasta, lue se. tuo sun /teidän tarina kuulostaa tutulta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe