Kertooka nyt joku että saako jostain ostettua jotenkin ekologisia muovipusseja roskakoria varten.
Kun nyt on paljon ollut puhetta siitä että pitäisi kaupassa jättää se muovipussi ostamatta ja kantaa ostokset kangaskassissa yms.
Mutta mihin sitten laitan roskat?
Tietysti yksi vaihtoehto on olla käyttämättä mitään roskapussia, mutta mielummin roskat pussissa veisin kun koko sankoa raahaisin eestaas.
valistakaa nyt joku viisas minua.
Muovipusseista
5
596
Vastaukset
- tuttumies
Pääosin muovituotteet ovat ympäristöystävällisempiä kuin vastaavat muista materiaaleista valmistetut tuotteet.
Esim. Saksassa/Belgiassa jossakin kauppaketjussa puiset laatikot vaihdettiin muovisiin juuri ympäristösyistä (tv-välähdys, ei viitettä, sorry). Paperikassin valmistukseen on mennyt kait enemmän öljyäkin kuin mitä vastaavan muovikassin tuottamiseen jne.
Siis ostamalla tavallisesta kaupasta tavallisen (ei biohajoavan) muovipussirullan teet ekologisesti oikean tuotevalinnan. Biohajoavat "eko"pussit eivät ole ympäristöystävällisiä kaatopaikkaroskille. Tässäkin faktat ja mielikuvat menevät ristiin. Viherpiiperrysaatteessa on joitain päämörköjä: auto, muovi, ydinvoima. Niistä pitää kertoa vain negatiiviset asiat.
Roskaamisongelma väärässä paikassa olevista muovikasseista on toki suurempi kuin hajoavista paperipusseista.- wolfssoul
Onkohan tuo viestiketjun aloittanut jotenkin tavallistakin heikkokuntoisempi uusavuton, kun ei ole jaksavinaan kokonaista roskasankoa kantaa? Miksi ihmeessä pitäisi jatkaa sitä pakataan pakkaus pakettiin -linjaa vielä roskissakin.. Siitähän niitä roskia syntyy vaan lisää, kun pitää vielä roskatkin saada jokainen laatunsa omaan roskaavaan pakkaukseensa.
Minun mielestäni roskien pakkaminen roskapussiin on juuri se muovikassi väärässä paikassa. - taas ne tulloo
wolfssoul kirjoitti:
Onkohan tuo viestiketjun aloittanut jotenkin tavallistakin heikkokuntoisempi uusavuton, kun ei ole jaksavinaan kokonaista roskasankoa kantaa? Miksi ihmeessä pitäisi jatkaa sitä pakataan pakkaus pakettiin -linjaa vielä roskissakin.. Siitähän niitä roskia syntyy vaan lisää, kun pitää vielä roskatkin saada jokainen laatunsa omaan roskaavaan pakkaukseensa.
Minun mielestäni roskien pakkaminen roskapussiin on juuri se muovikassi väärässä paikassa.Jos ei käytetä suojapussia, roskis likaantuu.
No, millä me roskiksen puhdistamme?
Vedellä? Pesuaineella?
Taas viemäriin valuu pesuveet...
- yksi viherpiipertäj
kaatopaikka roskia paljon tule, jos lajittelee kaikki jätteet oikein.. muutama peltinen purkki tulee joskus.
- tölkkierkki
Olen pistänyt merkille, että metallinkeräyspisteitä on kovin harvassa. Veisin mielelläni kaikki metalliset kuten tomaattimurskatölkit johonkin asiaan kuuluvaan paikkaan, enkä sekajätteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858