Kertooka nyt joku että saako jostain ostettua jotenkin ekologisia muovipusseja roskakoria varten.
Kun nyt on paljon ollut puhetta siitä että pitäisi kaupassa jättää se muovipussi ostamatta ja kantaa ostokset kangaskassissa yms.
Mutta mihin sitten laitan roskat?
Tietysti yksi vaihtoehto on olla käyttämättä mitään roskapussia, mutta mielummin roskat pussissa veisin kun koko sankoa raahaisin eestaas.
valistakaa nyt joku viisas minua.
Muovipusseista
5
609
Vastaukset
Pääosin muovituotteet ovat ympäristöystävällisempiä kuin vastaavat muista materiaaleista valmistetut tuotteet.
Esim. Saksassa/Belgiassa jossakin kauppaketjussa puiset laatikot vaihdettiin muovisiin juuri ympäristösyistä (tv-välähdys, ei viitettä, sorry). Paperikassin valmistukseen on mennyt kait enemmän öljyäkin kuin mitä vastaavan muovikassin tuottamiseen jne.
Siis ostamalla tavallisesta kaupasta tavallisen (ei biohajoavan) muovipussirullan teet ekologisesti oikean tuotevalinnan. Biohajoavat "eko"pussit eivät ole ympäristöystävällisiä kaatopaikkaroskille. Tässäkin faktat ja mielikuvat menevät ristiin. Viherpiiperrysaatteessa on joitain päämörköjä: auto, muovi, ydinvoima. Niistä pitää kertoa vain negatiiviset asiat.
Roskaamisongelma väärässä paikassa olevista muovikasseista on toki suurempi kuin hajoavista paperipusseista.- wolfssoul
Onkohan tuo viestiketjun aloittanut jotenkin tavallistakin heikkokuntoisempi uusavuton, kun ei ole jaksavinaan kokonaista roskasankoa kantaa? Miksi ihmeessä pitäisi jatkaa sitä pakataan pakkaus pakettiin -linjaa vielä roskissakin.. Siitähän niitä roskia syntyy vaan lisää, kun pitää vielä roskatkin saada jokainen laatunsa omaan roskaavaan pakkaukseensa.
Minun mielestäni roskien pakkaminen roskapussiin on juuri se muovikassi väärässä paikassa. - taas ne tulloo
wolfssoul kirjoitti:
Onkohan tuo viestiketjun aloittanut jotenkin tavallistakin heikkokuntoisempi uusavuton, kun ei ole jaksavinaan kokonaista roskasankoa kantaa? Miksi ihmeessä pitäisi jatkaa sitä pakataan pakkaus pakettiin -linjaa vielä roskissakin.. Siitähän niitä roskia syntyy vaan lisää, kun pitää vielä roskatkin saada jokainen laatunsa omaan roskaavaan pakkaukseensa.
Minun mielestäni roskien pakkaminen roskapussiin on juuri se muovikassi väärässä paikassa.Jos ei käytetä suojapussia, roskis likaantuu.
No, millä me roskiksen puhdistamme?
Vedellä? Pesuaineella?
Taas viemäriin valuu pesuveet...
- yksi viherpiipertäj
kaatopaikka roskia paljon tule, jos lajittelee kaikki jätteet oikein.. muutama peltinen purkki tulee joskus.
- tölkkierkki
Olen pistänyt merkille, että metallinkeräyspisteitä on kovin harvassa. Veisin mielelläni kaikki metalliset kuten tomaattimurskatölkit johonkin asiaan kuuluvaan paikkaan, enkä sekajätteisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575805Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "773063Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222278No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402025- 191908
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61579Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83120281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191191Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah761031