miten satulan sisällä olevat jouset ja vieterit saisi parhaiten rasvattua kun ne narisevat ikävästi ratsastaessa?
Satula narisee
Auttakaa!
42224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Parhaiten onnistuu, kun käyttää satulan satulasepällä..
Tahtoo kanssa jousitetun satulan. Mistä niitä saa? :)
No, joo. Kuinkahan mones provo tämäkin oli jo peräkkäin mikä on nyt tullut vastaan? Nämä ovat vielä kirjoitettu niin huumorilla ettei voi kun hymyillä.
No joo.. Mulla on taas näköjään ajatukset menny paaaaaljon nopeampaa, ku sormet... =)
En oo koskaan tavannu jousitettua satulaa (no polkupyörässä joo), mutta siis rungossa lienee jottain vikaa, jolloin sen tutkiminen parhaiten onnistuu, kun käyttää satulan satulasepällä..
Tänks Solita, en ois muuten huomannu tätä pöljyyttäin.. =)
minun mielestä satulassa ei ole jousia...vaan muovinen tai puinen runko.minun satula alkoi narista kaaduttuani hevoseni kanssa.vein satulan sinne mista ostin sen koska epäilin että satulan runko oli mennyt rikki.ja niinhän se oli.liikkeesta se lähetettiin tehtaalle missä he vaihtoivat rungon ja parin kuukauden päästä liikkeeseen viemisestä sain satulan takaisin entistä ehompana ja se ei enää narissut.yleensä satulan rungoilla on elin ikäinen takuu joten kannattaa etsiä takuu lappuset yms ettei se korjauttaminen tule niin kamalan kalliiksi.
hyvä testitapa jolla saa selville onko runko rikki on ottaa kiinni taka- ja etukaaresta ja yrittää saada niitä "yhteen".jos satula antaa periksi niin olen aika varma että rungossa on jotain vikaa.
näin ainakin minä tein.
mutta en tiedä jos sinun satulassa sitten on jousia tai jotain...