Kuka täällä oikein putsaa noita kauppojen kassoja,jokin virus liikkeelläkö ? Älkää jättäkö kassoja vahtimatta.
Kuka putsaa
12
1792
Vastaukset
- nyt..
oikeen selkokielellä.
Tarkoitatko pikku-siwan ryöstöä, tänään? - äsken
Essolla pari kaveria, joiden piti asioida pikku-siwassa.
Tapasivat siellä järkyttyneen myyjättären, joka oli sopertanut, ettei nyt myy mitään, koska myymälä oli hetki sitten ryöstetty.
Joku puukkohemmo oli käynyt siellä.
Toivottavasti poliisi löytää äijän ja saa hän kunnon kohtelun.
Jaksamista toivon myös myyjättärelle.
-Unski-- olivatkohan tummia
Niin ja Kalalahdessa Hintakaaren talossa olevan ruokalan kassan olivat putsanneet sunnuntaina.
- se Kirsin
olivatkohan tummia kirjoitti:
Niin ja Kalalahdessa Hintakaaren talossa olevan ruokalan kassan olivat putsanneet sunnuntaina.
soittosyömälä edes auki sunnuntaina?
- ter. kirsi
se Kirsin kirjoitti:
soittosyömälä edes auki sunnuntaina?
ei ollut soittoruokala auki, mutta talossa olimme kaupanpuolella ja kassa ja käsilaukku kahvion tiskillä. 15.20 pari tummaa nuortamiestä asteli kaupalle, kyseli ruokaaym. ilmoitin, ettei ole saatavilla, toinen, pitempi hoikka, melko vaalea "serkku" puheli, toinen oli hiljaa. soitin jarkolle, joka oli rakennuksen toises päässä, että tulee äkkiä vahtin. 2 min. varmaan meni aikaa, kun jarkko paineli sen perään, mutta he lähtivät jo, näki onnesta kasvot. ja emme siinä osanneet arvata, että mitä ehtivät viemään, kävimme lukitsemassa keittiön oven, mikä oli lukosta auki, ja mistä nämä pitkäkyntiset olivat päässeet hakemaan kassan sekä parisataa käsilaukusta, joka oli myös kassan vieressä. omaa tyhmyyttähän tämä on, kun ei pidetä lukossa ja piilossa paikkoja, mutta jotenkin sitä ei osaa näköj. ajatella, ennen kun se sattuu kohdalle. sen verta kyl ottaa tämä pattiin, että aion löytää ne jannut ihan mistä vaan. ja sitten tuli jo maanantai iltana soitto, että pikku siwasta viety samanlailla koko rahalaatikko kaikkineen. olkaahan kahviloitsija tja ravintoloitsijat tarkkana, jos tummat tulee lounasseteleitä tarjoamaan maksuvälineeksi, saivat meinaten aika nivaskan niitä. enkä muita, olinko ruksannut ne, kun eräs asiakkaani maksaa niillä ain kerran kuussa kaik ruokansa kerral, ja tua koko vihon. ja saivat myös joitakin eri yrityksien omia ruokalippuja, joita oli kassassa. ja kolikoita oli kassassa melko runsaasti, että jos 20 tai 50 cent. maksetaan, ni voi alkaa epäilyt herätä. niitä pelkäst. oli n.150 edestä. muutenkin kannattaa olla tarkkana, lisäksi kiertää kaiken maailman taulukauppiaita, jotka ovat muka huonosti suomea puhuvia opiskelijoita. varkaita ovat nekin, meille tuli tänä iltana klo.21.00. muksut huomasivat, että mikä ukko seisoo kuistilla, menimme katsomaan, ni just, tauluja myis. kyselin, että onko kaupustelulupaa ja henkilöllisyystod. ni sano et ei kuuku mulle, et hänen nimensä on poika. ilmoitin ykskantaan, että soitanpa poliisit, ni otti polkupyöränsä melko ripeästi alleen ja läks. hyppäsin autoon, lähdin katsomaan, minne matka, ni kun aikamme ajelimme, oli pokenu alle 20 min. vilpeeseen vanhan kaupan kulmille. kun menimme kohdalle, tunnisti ja lähti metsäautotielle. jostakin oli jo matkalla löytänyt repun selkäänsä, kun meillä käydes ei ollu kuin muovipussi, jossa muutama taulu tai ikkuna korite... valpautta ja vihjeitä, otetaan ne varkaat kiinni. paljon on onneksi saatu hyviä johtolankoja, mutta vielä vähän tarvittas. olis tod. tärkeetä,että nämä saatais het kii, loppuis taas hetkeks pahanteko tässä kylässä.
- ONKOHAN...
..missään olemassa valvontakameroita....että jäisi edes "putsaajien" tuntomerkit nauhalle....??
..ja kamerat tietty niin hyvässä "piilossa" että eivät ehdi niitä ensin palastelemaan...
Totean tämänkin "harrastuksen" niin sairaaksi että toivonkin kaikkien pitkäkyntisten jäävän kiinni ja saavan siitä vielä tuntuvan rangaistuksen....- tummia
oliko romaneita? siis suomen romaneita?
vai näitä ulkomaalaisia? - hyvinkin
tummia kirjoitti:
oliko romaneita? siis suomen romaneita?
vai näitä ulkomaalaisia?ihan suomen romaneita olivat
- kylällä
hyvinkin kirjoitti:
ihan suomen romaneita olivat
on tässä kesän aikana/ siis loppu kesän aikana pyöriny paljon romaneita (ihan "suomalaisia" kansallispukuisia) kylällä,
autoja joissa ruotsin rekkaria, ja jne.
pistäkääpä silmät auki kun liikutte... - syy
kylällä kirjoitti:
on tässä kesän aikana/ siis loppu kesän aikana pyöriny paljon romaneita (ihan "suomalaisia" kansallispukuisia) kylällä,
autoja joissa ruotsin rekkaria, ja jne.
pistäkääpä silmät auki kun liikutte...kun ei jaa rahaa mustalaisille. On pakko lähteä varkaisiin et saa polttoöljyä mersuun.
Ei sieltä kyllä saa valkolainenkaan kun ruumisarkkuun, et vois laittaa potkiin hevosenpaskoja maantielle koko sossun sakin... - oli..
tummia kirjoitti:
oliko romaneita? siis suomen romaneita?
vai näitä ulkomaalaisia?eksoottisia,
Siis ei,
Suomen romaneja,
vaan Romanian somaleja.
Aika samannäköisiä, jälkimmäiset vaan fiksumpia.
Pitäkää silmänne auki, jos keppanasta pysyy..
- lompsani,
on tallessa..
Muistan, takavuosilta semmoisen mestarin, joka puhui naisilta miljoonat.
Sen nimi oli joku "matti".
-Sen täytyy jo olla kuollut, siitä on kuitenkin aikaa jo kaksikymmentä vuotta!
Nyt väsyttää, nähdään huomenna.
-tepu-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h402899Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062681Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv352411Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501918- 311719
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141513- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021213- 1771183
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711025