Onglema on tämä:
Asun pienessä kaupungissa. Olisi ihanaa ostaa mp3 soitin ja kuunella musiikkia ja juosta pitkä lenkki.
Mutta koska asun pikkukaupungissa ja jos joku urheilee, sitä katsotaan kuin se olisi hullu (oikeasti). Haluaisin myös pelata pesäpalloa, mutta en pääse joukkueisiin, olen jo liian vanha. On kuntosali mutta se maksaa paljon, koska en enää opiskele. Ja vielä lisäksi olen seisomatyössä, jossa pitää kävellä paljon, on jalkani työpäivän todella väsyneet. Jos hyvin käy, voi päivässä tulla helposti ne 10 000 askelta.
Ja kun niitä turhia askeleita ei ole olemassakaan.. No, se on mun päivän liikunta.
Kävin ennen tanssimassa, mutta se loppui kun muutin omaan asuntoon ja tulot jäävät juuri ja juuri syömiseen. Pyörä on, mutta siitä on kumi puhjennut ja korjaaminen taas maksaa. Olisi myös kiva kuntopolku tyyppinen paikka, mutta se on hyvin kaukana kotoani.
Onko ideoita mitä voisin alkaa harrastamaan..? kotijumppaa vatsaliikkeineen ja ynnä muuta?
Liikuntaa tarvitsen
6
540
Vastaukset
- ja pikkukaupunki!
Mitä väliä sillä missä asut, Eikun töppöstä vaan toisen eteen ja menoksi.
- Miksi sä välität muiden puheista?
Ajattele vaan kuules asia niinpäin, Että ne muut on vaan laiskoja jos eivät lenkkeile ja pidä huolta kunnostaan.
- Ole esimerkkinä muille, pian huomaat että saatat antaa muillekkin kimmokkeen lähtee kävelemään/juoksemaan ;)
Jos toi uskaltaa, - Niin miksi en minäkin!
Tässä maailmassa kun EI TDELLAKAAN kannata miettiä mitä muut ajattelee, jää muuten itseltään paljon näkemättä ja kokematta. - hoikistunut
Kuntoilusi on selvästi vielä haaveilutasolla ja luovutat helposti pienten vastoinkäymisten edessä. Asiasi ei todellakaan ole niin huonosti kuin kuvittelet.
Minäkin asun pikkukaupungissa, ja kyllähän ne mummot hetken jaksoivat tuijotella kun painelin tuonne merenrantaan joogaamaan ja venyttelemään lenkkipolulle. Mutta mitä luulet heidän miettivän? He miettivät tasan tarkkaan sitä että voi että kun olisi kiva kun itsekin kehtaisi ja saisi aikaiseksi...
Että nyt vähän ylpeyttä liikuntaan, jookos!
Iso pumpattava fitball on edullinen ja todella hauska jumppavehje joka on lähes loputon ominaisuuksiltaan. Tämä vaatii kuitenkin oheensa muutakin liikuntaa sekä kohtalaiset lattiatilat. Ja ota selvää mitä kaikkea sillä voi tehdä.
Ota kotikaupunkisi kartta ja katsele mitä kolkkia haluaisit nähdä, tee reitti ja tee reippaita kävelylenkkejä. Pian olet kunnossa juoksemaan. Minä laitan usein uudet musat mp3-soittimeen ja lähden juoksemaan. Erityisen huikeaa on juosta varhain aamulla meren rannalla tai pehmeäpohjaisen metsän poluilla ja kuunnella jotain mielenkiintoista musaa.
Jos käyt palkkatyössä, voit suunnitella itsellesi vähän tiukemman ruokabudjetin ja perustaa oman liikuntarahaston. Ensimmäiseksi korjaat pyöräsi. Korjauta vaikka jollain naapurinpojalla halvalla. Pyörällä pääset lähemmäs esimerkiksi sitä kivaa kuntoilupolkua, jonne kannattaa sinun mennä useasti. Siellä voi olla jopa ihania kanttarelleja, ajattele! Saat ilmaiseksi terveellistä gourmet-ruokaa pöytään.
Minulla on talous todella tiukilla juuri nyt kun aloitin taas opinnot ja meillä on ollut suuria menoja, mutta pistän kuussa 50 e kuntokeskusmaksuun, jotta pääsen aina jumppaamaan ja kuntosalille kun haluan, vaikka joka päivä, kuten nyt olen käynyt. Joskus se tarkoittaa sitä että syödään muutama päivä vain hernekeittoa ja sienikastiketta perunoilla. Mutta liikunnasta en tingi.
Kotijumppakin on ihan hyvä mutta vaatii selkärankaa ja suunnitelmallisuutta. Tee vaikka paperille oma ohjelma, jotta tulee tehtyä kunnolla. Esim.
- 10 min lämmittelyä, esim, vauhdikasta joraamista, rauhallista hyppynaruhyppelyä tai muuta pompintaa
- kevyet venytykset
- kaikki suuret lihasryhmät käydään läpi, kuten jalat, selkä, vatsat, jne- suunnittele itsellesi kivat lihasliikkeet etukäteen. Olet oma omaohjaajasi!
- 10 min. loppujorausta
- pitkät huolelliset venytykset rauhallisen musiikin tahtiin. - ...
En tarkoita kuulostaa ilkeältä, mutta vaikuttaa kyllä siltä että kehittelet tekosyitä ettei tarvitsisi ottaa sitä ensimmäistä askelta. Jos pystyt ostamaan mp3-soittimen, ei varmaan tuota kamalaa tuskaa ostaa alle vitosen maksava paikkaussetti polkupyörää varten ja paikata kumi IHAN ITSE. Halpahalleista saa samaiseen alle vitosen hintaan halvan setin kuusiokoloavaimia joita tarvitset pyörän irroittamisesta rungostaan.
Kas näin se käy:
1. Tyhjennä renkaasta ilmat. Etsi setistä sopivan kokoinen kuusiokoloavain jolla ruuvaat kunkin pultin auki jotka rengasta pitelevät. Kiinnitä huomiota minkä pultin otit mistäkin, jottet mene sekaisin jos ensimmäistä kertaa olet kumia paikkaamassa.
2. Käytä apuna esimerkiksi tylsää keittiöveistä tai ruuvimeisseliä, jolla varovaisesti kampeat ulkokumia irti vanteesta. Varo, ettet survaise terää sisäkumiin, ettei se puhkea toisesta kohtaa! Vähitellen kampeamalla irrota vanteesta ulkokumi jonka jälkeen tyhjä sisäkumi lähtee kevyesti vanteen ympäriltä.
3. Pumppaa sisäkumiin ilmaa. Täytä lavuaari vedellä ja pyörittele sisäkumia pinnan alla nähdäksesi, mistä kohtaa se vuotaa ilmaa. Merkkaa vuotokohta esim. mustekynällä kumiin. Kuivaa sisäkumi vuotokohdan ympäristöstä huolella. Etsi paikkasetistä sopivan kokoinen paikka ja seuraa paikkasetin mukana luultavimmin tullutta ohjetta paikan laittamisesta (tai näin jos erillistä ohjetta ei ole):
4. raaputa setin mukana olevalla karkealla lastalla kumin pintaa hieman rosoisemmaksi, jotta liima kiinnittyy siihen paremmin. Levitä setin mukana tullutta liimaa kumin pinnalle paikan vaatimalle alueelle, sekä itse paikan pintaan (muista poistaa paikan päällä mahdollisesti olevat suojakalvot). Anna liiman kuivahtaa pinnoilla noin 15 min ennen kuin asetat paikan reiän päälle.
5. painele paikka huolella reiän päälle sisäkumiin ja tarkista ettei sen laidat törrötä ja on muutenkin hyvin. Pumppaa kumiin ilmaa ja tarkista jälleen lavuaarissa, ettei paikka vuoda ja ettei kumissa ole muita vuotokohtia.
6. Tyhjennä jälleen sisäkumi ja aseta se ulkokumin sisäpinalle mahdollisimman tasaisesti ja niin ettei se ole kierteillä. Aseta venttiilin kohta vanteessa olevalle paikalleen. Käännä kumit takaisin vanteen päälle vähitellen, mahdollisesti taas veistä tms. apuna käyttäen.
7. Kiinnitä rengas takaisin pyörään pulteillaan. Kiristä pultit huolella!
8. Pumppaa kumi täyteen ja ei muuta kuin tukka putkella menoksi!
Mitä muihin ongelmiin tulee, et sinä ole tilivelvollinen paikallisille uunoille juoksemisistasi. Kaikista tuntuu aloitellessaan siltä että muut tuijottaa. Enkä minä ainakaan pällistele ketään lenkkeilijää, joten tuskin muutkaan minua.
Iloisia pyöräilykelejä toivottaa tyttö Etelä-Karjalasta. - Urheilija_^_
Illat alkaa pimenemään ja ilma viilenemään. Mikäpä sen mukavampaa kun lähteä lenkille musiikkia kuunnellen pienessä kaupungissa ihaillen kaunista ja rauhallista maisemaa. Tottakai ihmiset katsovat jos juokset ohi, mutta tuskin se heitä sen ihmeemmin liikuttaa. Itse suuntaan katseeni kaukaisuuteen enkä oikeastaan edes huomaa muita ihmisiä sen enempää kuin on tarvetta. On todella naurettavaa jos annat tuollaisen seikan estää liikunnan harjoittamista.
- vedenemäntä
hei!
Olisiko sinulla pari kolme kertaa viikossa varaa uimahallilippuun? Uimahalleissa on käytettävissä vesivöitä vesijuoksua varten. Se on mainiota liikuntaa varsinkin kun olet päivän mittaan jo ollut jalkojesi päällä. Vesijuoksu ei rasita niveliä, mutta on hauskaa ja kasvattaa lihaskuntoa ja hapenottokykyä ja polttaa kaloreita. Löydät netistä kyllä ohjeita. Suosittelen! - anna palaa
Älä koskaan välitä kateellisten mielipiteistä,
kun vastapainona on heti ihana ja terveellinen olo, jonka saa vain hiihto-, pyöräily-, sauvakävely- ja muilla lenkeillä.
Hoikka ja timmi on lisäksi aina kaunis ja haluttava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804