PS,ja sosiaalinen

oikeudenmukaisuus.

PERUSSUOMALAISTEN KESKEISIIN ARVOIHIN KUULUU SOSIAALINEN OIKEUDENMUKAISUUS

Puolue on perustettu vuonna 1995 Suomen Maaseudun Puolueen toiminnan jatkamiseksi. Veikko Vennamosta tunnettu SMP perustettiin vuonna 1966. Vennamon rehellisyys oli yleisen pilkan ja vanhojen puolueiden vastatoimien kohde. Rötösherra-nimitys on tänä päivänä valitettavan totta. Suomen kansallisomaisuus on huijattu vanhojen puolueiden, pelinappulayritysten ja optiojärjestelyiden avulla ulkomaisiin käsiin.

AIKOINAAN TÄLLAISESTA TOIMINNASTA KÄYTETTIIN NIMITYSTÄ MAANPETOS.

Nyt puhutaan globalisaatiosta.
Vennamon toiminta oli jatkoa 1930-luvun pulaliikkeille, mitkä syntyivät yhteiskunnallisesta epäoikeudenmukaisuudesta. Olemme jälleen siirtymässä huutolaisyhteiskuntaan, missä lapsia, vanhuksia ja sairaita kaupitellaan tilaaja-tuottajamallilla edullisimman tarjouksen tekijälle.

HISTORIA EI TOISTA ITSEÄÄN, VAAN IHMISET TEKEVÄT SYKLISESTI SAMOJA TYHMYYKSIÄ.

Oppi ei siirry sukupolvien yli.
Yleismaailmallinen lama iski maatalousvaltaiseen Suomeenkin 1920-luvun lopussa. Takana oli silloinkin hyvin nopea taloudellinen kasvu. Maataloustuotteiden hinnat laskivat 20 % ja kantohinnat 50 %. Työt vähenivät, palkat laskivat. 15.000 tilaa ajautui pakkohuutokauppaan takausrenkaiden lauettua. Lama synnytti poliittisia vaihtoehtoliikkeitä, joita sanottiin pulaliikkeiksi. Niitä oli erityisesti Pohjois-Pohjanmaalla, Varsinais-Suomessa ja Karjalan kannaksella.

Kalajokilaakson pulaliikkeet vetosivat keväällä 1932 eduskunnan puhemieheen, maalaisliiton Kyösti Kallioon, tuloksetta. Kesällä 1932 tilanne kärjistyi Keski-Pohjanmaalla. Syntyi ns. Nivalan konikapina, mikä taltutettiin kovin ottein. Suomen Pienviljelijäin puolue sai 1930-luvun alussa 3 kansanedustajaa. Oulun seudun kunnissa kannatus nousi jopa 40-60 %:iin. Konikapinan jälkeen Kalajokilaaksossa syntyi Kansanpuolue, mikä sai 1933 vaaleissa kaksi kansanedustajaa. Maalaisliiton kannatus romahti niin, että puolueen voimahahmo Kyösti Kallio oli pudota eduskunnasta. Näiden ilmiöiden pohjalta Veikko Vennamo perusti vuonna 1959 Suomen Pientalonpiokien Puolueen, mistä syntyi SMP vuonna 1966. Perussuomalaisten Timo Soini ja Raimo Vistbacka ovat juuriltaan SMP:laisia.

Olemme taas vastaavien ilmiöiden äärellä. Yritykset ovat ulkomaisia pelinappuloita ja työntekijöiden kohtelu sen mukaista. Nuoria perheitä ollaan taluttamassa asuntoloukkuihin kohtuuttomilla ja epärealistisilla lainoilla. Ulkomaiset kiinteistösijoitusyhtiöt saavat heistä tunnollisia vuokralaisia. Maaseudun autioituessa takausvastuut laukeavat. Ollaan tultu 1930-luvun ilmiöihin. Itsenäisyytemme on bulvaanien välityksellä luovutettu kansainvälisille sijoittajille. Ihantalassa 4.7.1944 kaatunut setäni kääntyilee haudassaan.
NÄIN SUOMI MYYTIIN !

Vuoden 1991 lopulla Neuvostoliitto hajosi ja Suomi joutui isännättömäksi. 1980-luvun hullujen vuosien jälkeen Suomi oli konkurssissa, samoin reilut 20-vuotta aiemmin Suomen ohjausvälineeksi muodostettu Nokia. Poikkeustilan julistaminen oli ministeri Ilkka Kanervan mukaan päivien kysymys. Tammikuussa 1992 entinen keskustanuori Jorma Ollila nimettiin Nokian johtoon. Maaliskuussa samana vuonna kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n miehet tulivat Suomeen sopimaan konkurssipesämme luotottamisesta.

Sopimuksen allekirjoittivat pääministeri Esko Aho ja valtiovarainministeri Iiro Viinanen. Silloin Suomi myytiin länsileiriin.

Rahaa tuli ovista ja ikkunoista ja meistä tuli teknologian kärkimaa maailmassa. Vaikka emme osaa tehdä ensimmäistäkään elektroniikan komponenttia. Kuka täysjärkinen tällaista uskoo? Kansa saatiin huijaamaan itseään. 15-vuoden aikana Suomen kansallisomaisuus on siirretty ulkomaille keskeisimpien puolueiden valheen säestämänä. Elinkeino- ja koulutusrakenteet on tuhottu ja aito yrittäjyys tapettu. Veronmaksajien rahaa virtaa näennäisyritysten kautta erilaisina tukina ulkomaille. Parissa vuodessa olemme tyhjennetty maa valmiina toimimaan taas lännen etuvartiona kunniakkaassa Hakkapeliitta-hengessä. Emmekö me opi mitään historiastamme?

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persujen

      "Sosiaalinen oikeudenmukaisuus" tarkoittaa tänään > uskollisille puukkoa harteisiin ja kahvaa myöten. Et silleesti.

      • Eli...

        Hannu on suositumpi,kuin Purho.hi,hi he he


      • ja käy
        Eli... kirjoitti:

        Hannu on suositumpi,kuin Purho.hi,hi he he

        äidin viereen tutmaan. Aamulla tulee pii-paa auto, ei hätää. ;D


      • se sittekkin
        ja käy kirjoitti:

        äidin viereen tutmaan. Aamulla tulee pii-paa auto, ei hätää. ;D

        Niin päin,että Purho on suositumpi,kuin Hannu hi hi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      116
      2768
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      24
      1761
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1744
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      272
      1638
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      15
      1594
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1291
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      28
      1164
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      97
      1098
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1082
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1032
    Aihe