Hei kaikille. Ajattelin kysyä teiltä kellä on asiasta kokemusta, että voisiko poikaystävälläni olla paniikkihäiriö ja miten voisin parhaiten auttaa/ tai edes kysyä asiasta, tuntuu että se on ns."herkkä paikka" hänelle, enkä häntä halua loukata vaan olla tukena ym. Hän välttelee kaikkia tilaisuuksia missä on uusia ihmisiä, käy vain pikkukaupoissa, ja jos on pari kauppaa vierekkäin katsoo missä on vähemmän ihmisiä. muutaman kerran olen hänen kanssa käynyt muualla kun ns.tutussa kaupassa, hän alkaa hengästyä ja tulee kuuma ja hän haluaa poistua mahdollisimman pian.isoihin marketteihin häntä ei mukaan saa. Tutussa porukassa ja kanssani hän on hyvinkin puhelias ym. Joten kaikki kenellä olisi hyviä neuvoja/omakohtasia kokemuksia voisitteko vastailla. kiitos!
miten voin auttaa?
3
410
Vastaukset
- -panikoiva tyttö-
Kehoita häntä menemään lääkärille. Apua on saatavissa terapiasta ja lääkehoidosta.
- gersh
...samaa mieltä. Lääkäriltä kannattaisi hakea apua. Lääkitys ja terapia auttavat yleensä todella hyvin. Ja kun on vielä siinä tilanteessa että julkiselle paikalle pystyy menemään, niin asiahan ei ole maailmanloppua nähnytkään. :)
Osaat kyseisen ihmisen tuntevana hänelle varmaankin asiasta puhua siten, ettei koe oloansa uhatuksi tai itseänsä noloksi tms.
Mutta kannattaa muistuttaa, ettei se ole hävettävä asia, ja sen kanssa selviäminen on täysin mahdollista, sekä se että kyseessä on todella yleinen juttu joka ei ole "vika" sanan pahassa merkityksessä. Teidän molempien hyvinvointi on tärkeä asia, aivan mahtavan ihanaa että haluat häntä auttaa. Voimia ja vimmaa!
- toi juttu
ei mun mielestä ole mitenkään outoa.Kärsin itse paniikkihäiriöstä mutta jo ennen tautia en välittänyt käydä isoissa marketeissa.Varmasti jokainen ihminen inhoaa jonattamista ja odottamista.Ja jos tulee uusia ihmisiä niin on ihan normaalia että aluksi ollaan hieman tuppisuita.Tutussa porukassa on helppoa kun tietää mistä puhua ja toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231182
- 1181038
Luulet olevasi pidetty
Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap97862- 112818
Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä
Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa270734- 48685
Kalateltta
Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi17657- 41584
- 49579
- 25545