Miksi Suomi ei lähde mukaan auton valmistukseen?
Juuri kaupattava Chrysler esimerkiksi taidetaan myydä ihan pilkkahinnalla.
Suomi olisi voinut ostaa
9
1112
Vastaukset
- PetroTärpätti-Volvo
Sekin taitaa olla myynnissä. Suomellahan on jo kunniakas historia vaihtoehtosten polttoaineidenkin saralla.
- AllWheelDrive
Jos arvioit busineksen hyväksi ja hinnan "pilkkahinnaksi", siitä vain ostoksille. Jos tarkoitat Suomella valtiota, siitä tulee tuskin mitään. Ensinnäkään virkamiehistä ei ole koskaan ollut businessmiehiksi ja toisekseen olisi moraalitonta hassata veronmaksajien rahoja näin epätoivoiseen yritykseen.
- hetikun rahoitus on ok
ylipäätään sama homma,tyhjätaskut voi suksia vittuun. rahamiehet on ihan yhtä tyhmiäkuin mutta päättävät mitä tehdään ja mitä ei tehdä, elleivät tyhjätaskut saa puhuttua "projekteihin".
- pilkkahinnalla?
Jos autonvalmistukseen perehtynyt Daimler ei saanut hommaa pelittämään vaan joutuu myymään sen pilkkahinnalla niin epäilemättä Suomen valtio suuressa talousviisaudessaan kääntäisi homman heti kannattavaksi rahasammoksi?
- on ollut
ongelmia viimeaikoina. Chryslerin kohdalla hommat kusee ihan jostain muusta kun etteikö autot voisi käydä kaupaksi. 300C:hän oli menestys. Se on vaan yleensä ollu jenkkien ohjasnuorassa se firma ja koska jenkkiautonvalmistajien johtajien äo on vissiinkin luokkaa 60, on chrysler meinannu aina mennä konkkaan. Syy miksi, koska tekniikka on niin vanhanaikaista. Tietävät sen itsekin. Miksi vitussa eivät uusi tekniikoitaan? No, eivät kai osaa, tai halua. Mutta Suomestahan osaamista löytyy.
- Ekku76
on ollut kirjoitti:
ongelmia viimeaikoina. Chryslerin kohdalla hommat kusee ihan jostain muusta kun etteikö autot voisi käydä kaupaksi. 300C:hän oli menestys. Se on vaan yleensä ollu jenkkien ohjasnuorassa se firma ja koska jenkkiautonvalmistajien johtajien äo on vissiinkin luokkaa 60, on chrysler meinannu aina mennä konkkaan. Syy miksi, koska tekniikka on niin vanhanaikaista. Tietävät sen itsekin. Miksi vitussa eivät uusi tekniikoitaan? No, eivät kai osaa, tai halua. Mutta Suomestahan osaamista löytyy.
Eiköhän se Mersun suuri ongelma ole ollut nimenomaan tuo Chrysler, mihin on täytynyt jatkuvasti upottaa varoja, jotka olisivat olleet tarpeen ihan omassa tuotekehityksessä.
kirjoitti muuten sopimuksen Chryslerin valmistamisesta Suomessa jo vuonna 1978.
Sopimuksen pohjalta aloitettiin kuusi vuotta kestänyt tuotanto...- uudenmaantehtalla
Porsche Boxtereita ja Caymaneja. Tosin on ihan totta ettei suomella ole automerkkiä. Toisaalta jos suomenvaltio tai suomalainen yritys olisi ostanut Chryslerin olisi se silti ollut jatkossakin amerikkalainen merkki. Ja olisimme olleet kutakuinkin samanlaisessa pisteessä, kuin mitä nyt olemme Porschen kanssa. Eli siis me valmistamme ja kokoamme niitä.
Toisaalta tuli mieleen, että avustaisikohan suomenvaltio rahallisesti jos tänne päätettäisiin perustaa suomalainen automerkki ja rakentaa tehtaan autojen valmistukseen...? - Äpryk
Valtiollinen autotehdas, jonka johtoon poliitikot: Väyrynen, Ike yms. Voi luoja, mikä rahasampo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874148Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283087No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760