>Mökille jätetty
>
>Tuijotti ovea pieni kissa, oli aivan hädissään.
>Minä se täällä, avatkaa ovi, onhan jo pimeää.
>On nälkä ja jano, unikin jo, minua paleltaa.
>Tuo metsäkin huokuu pelottavasti, on jo kuurassa maa.
>
>Ovi aukeni silloin, kun mansikat tuoksui, säteili taivas ja maa.
>Ilo kaikui kallion kupeelta, sirkat soitteli viuluaan.
>Aurinko hitsasi ahjossaan, lintujen kuoro soi.
>Kelli kissa nurmella selällään ja onnen maljasta joi.
>
>Nyt pysyy ovi suljettuna, nukkuu portailla vainaja.
>Sillä jäätynyt pisara poskellaan ja silmät suljettuna.
>Se pisara hyljätyn kyynel on, se itkunsa itkenyt on.
>Vain yksi ovi armahti hyljätyn, pääsi lämpöön ja valohon.
>
>Nyt kissojen taivaassa hyljätty, siellä kyynel on pyyhitty pois.
>Saa nukkua helmassa armahtajan, mikä parempi olla vois.
>Via dolorosa oli viimeinen polku kesäisen lemmikin.
>Muistele lähditkö mökiltä Sinä puhtain sydämin.
>
>-Liisa Aaltonen-
Kesäkissa
2
202
Vastaukset
- ThePissis
Eli tuo runo jonka äsken luin, oli maailman kaunein kuulemani. Tässä nyt itken tietokoneen ruutua napittaen, mutten suinkaan siitä, että silmäni väsyisivät, vaan että maailmasta vain pieniosa taistelee kesäkissoja vastaan ja muiden kissojen puolesta! Miltä sinusta tuntuisi, jos olisit kissa, eikä enää sulle koskaan ovet avautuisivat ihmisen lämpöön, ja rakkauteen? Yksin hiljaa kuolisit metsään, koska olet tottunut äskeisimpään, etkä eräkorpeen!! Minulla on vain yksi kissa, koska en saa ottaa enempää, mutta olen valmis taistelemaan kissojen puolesta ympäri maailmaa! En koskaan voisi jättää kissojani noin vain metsään, en nyt, enkä koskaan. Ottakaa kantaa!
- surullinen____.
Olen täsmälleen samaa mieltä. Mitään eläintä ei saa hylätä; jos sen on kerta lemmikikseen ottanut, siihen on sitouduttava sen elämän ajaksi. Eri asia on tietenkin allergia tms. mutta nyt puhutaankin täysin häikäilemättömästä ja kylmästä kohtelusta, josta hylätyt lemmikit kärsivät. Ihmisellä pitäisi olla sen verran järkeä päässä, että tajuaisi huolehtia eläimestä, joka on täysin riippuvainen ihmisestä eikä pärjää luonnossa, koska on ollut koko aikaisemman elämänsä ihmisen hoivissa.
Miten joku voi hylätä lemmikkinsä, jos on viettänyt sen kanssa koko kesän aikaa ja ehkä kiintynyt siihen? Vai ovatko nuo ihmiset olleet siitä etäällä eivätkä ole huomanneet miten ihana ja persoonallinen yksilö juuri heidän kissansa on? Eivätkö he ole tutustuneet kissaan? Jos eivät, ihmettelen erittäin suuresti, miksi edes ottivat sen. Ja jos taas ovat, ihmettelen miten joku voi sen jälkeen kun on oppinut tuntemaan eläimen luonnetta edes vähän, hylätä sen noin vain?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117686
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1215327Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1213554Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293547Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352584Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971530Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366