Loistava oli tämänpäiväinen uutinen,jossa elintarviketurvallisuusvirasto on antanut uuden suosituksen, jonka mukaan maksamakkaraa saakin syödä raskauden aikana, noin 30 g päivässä! Se on ollut älytön himon kohde mulla, kun tyttäreni ei leivän päälle muuta huoli, ja sitä meillä sen takia on aina silloin tällöin jääkaapissa. Heti kun olin lukenut uutisen, menin ja tein maksamakkaraleivän, ja oli se taivaallista... Maksalaatikkoa ei edelleenkään saa syödä, että sitä on sitten odotettava vielä jokunen kk. Mutta hyvä näinkin! :)
ihanaa maksamakkaraa
Kolmas raskaus
3481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
onhan se kiva uutinen tietenkin! Itsekin rakastan maksaa. Nyt voi silloin tällöin syödä maksamakkaraleivän ilman huolta ja huonoa omaatuntoa. Oikeastaan olen kyllä tehnyt niin tähänkin asti: olen ehkä neljä kertaa raskauden aikana syönyt leivän, jonka päällä maksaa. Sen enempää en kyllä rupea nyt tästä eteenpäin syömään. Tutkimukset ovat aina tutkimuksia - pian tulee varmaan taas tutkimus, joka kumoaa tämän! ;) Eli kohtuu kaikessa. Mutta pari pikku leipää nyt ei varmaan vahingoita ketään.
olen syönyt raskausaikana maksamakkaraa ihan hyvällä omallatunnolla :). Tavallisessa hk:n maksiksessa kun on n. viidennes maksaa. Siitä voi siten laskea, paljonko maksaa tulee vaikkapa parin leivän päälle kun yhdestä pötköstä riittää melkosen moneen voileipään. Ja paljonko se maksamäärä sitten sisältäisi A-vitamiinia. Veikkaampa, että määrä on vähäinen.
Eli ilman tätä 'liennytystäkin' olen uskaltanut maksista syödä mutta onhan se hyvä että asiantuntijat vihdoinkin hokasivat näin yksinkertaisen asian :D
Mulla on menossa rv 23, ja olen pari kertaa raskauden aikana syönyt maksamakkaravoileipää. En ole voinut vastustaa niitä, ja terkkakin sanoi, että jos joskus tekee mieli maksamakkaraa, niin voi sitä vähän syödä. Mieheni tykkään maksamakkarasta kanssa ja hänelle olen sitä ostanut, ja on sitten vähän itsellekin maistunut... :)