aivastelut ja vihlonta

minävaan11

hei! rv 13 menossa ja mietityttää eräs asia. aivastelen todella paljon,ja aina aivastuksen jälkeen vihlasee ala mahasta,samoin myös yskimisen jälkeen. tiedättekö onko tämä vahingollista sikiölle?mistä vihlonta mahtaa johtua?

4

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täällä

      ei kyllä aivastuta,mutta varsinkin aamuisin,jos yskii niin tonne alavatsaan oikeelle puolelle vihlasee.

      • hurjaa vauhtia

        ja siis kohtua kannattelevat lihakset ovat koetuksella. Itsellä sama vaiva oli alkuraskaudesta rv 16 tienoilla. Meni ohi, mutta nyt loppuvaiheessa rv 35, kun vatsa painaa, toistui. Menee itsestään ohi, kun muistaa vaan lepäillä. Tsemppiä raskauteen :)


    • Stan

      Mä en aivastele erityisen paljon, mutta kun aivastan niin nyt jostain syystä ne aivastukset on ihan SUPERhurjia, niin että vatsaa vihlaisee ja keuhkoihinkin ottaa ikävästi. Joskus voi aivastus oikein tosi kovasti sattua vatsaan, joten tämän ehkäistäkseni vetäydyn pikkuisen kyyryyn keskivartalosta, kun tunnen aivastuksen olevan tulossa. Se auttaa hiukan, kun ei vatsan lihasten ja kudosten tarvitse yhtäkkiä venyä niin kovasti.

      • jouludottelija

        joskus, kun alkaa esim. sängyssä yskittää, niin meen lievästi sikiöasentoon ja silloin vihlaisut ei tunnu niin kovilta tai välttämättä ollenkaan. Eli kyllä se "kyyristely" ainakin vähän helpottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      177
      2681
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2499
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2187
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2063
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1729
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      204
      1420
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      224
      1153
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1128
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      368
      1069
    Aihe