refluksista

minä vaan

Onko kellään kokemuksia vauvan refluksivaivasta? Meillä 3,5kk ikäinen poika, jolla epäillään refluksia. Yöt ovat hankalia mutta lähinnä syöminen huolettaa. Poika ei suostu syömään tissiä juuri lainkaan. Käyttäytyy rauhattomasti, kun yrittää syödä. syöminen tuntuu olevan täyttä tuskaa. Pullostakaan ei juuri ruokaa huoli.

Onko muilla ollut syömisen kanssa ongelmia refluksin yhteydessä?

Sairaalassakin oltu pariin otteeseen syömisen vuoksi. Verikokeita on otettu mut ei mitään muuta.
Mitenkä näitä Ph mittauksia tehdään?

4

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinttu-07

      tytöllämme(9kk) epäiltiin myös refluxia ja hänellä tehtiin ph-mittaus.Nenän kautta laitetaan letku ruokatorveen ja se on siinä 20h,mukana on laite joka mittaa vatsalaukun ph-arvoja ja rekisteröi että paljonko ruokaa nousee ylös.Meidän tytöllä ruoka nousee jonkinverran ylös mutta ei tarvitse lääkettä siihen,menee ohitse kun neiti kasvaa!!

    • tietoa löytyy

      Poika ei suostunut syömään rinnasta, pientä pulauttelua alusta pitäen. Kun poika kasvoi niin pulauttelut kasvoivat, yöt oli sitä mitä ne oli, aika rauhattomia, meiltä tutkittiin yli 6kk pelkästään keliakiaa ja maito allergiaa, poika alkoi myös syömään enemmän ja enemmän ja jossakin vaiheessa tuli oksentelut. Sain vaatimalla lähetteen jorviin parempiin tutkimuksiin, jossa PH-mittaus tehtiin, se on korvia ja sydäntä raastavaa, letku pitää työntää nenästä ruokatorveen ja ihan mahalaukkuun asti(en muista oliko se mahalaukkuun asti mutta tarpeeksi pitkälle) En ollut huoneessa kun se tehtiin, tarpeeksi sydämmeen sattui kun joutui kuulemaan itkun. Röntgenissä käytiin seuraavaksi katsottiin vain että onko letku paikoillaan, sitten se kytkettiin pieneen kannettavaan monitoriin ja sen kanssa sitten oltiin n. vuorokausi, me pääsimme kotiin koska olimme päiväosastolla tulimme seuraavana päivänä takaisin. Tuo on vanhemmille kamala toimenpide, eikä lapsikaan siitä pidä, mutta lapsi sen pian unohtaa ja onhan tuo tuiki tarpeellinen koe.
      Meidän poika sitten sai lääkettä jota ei taida enää olla markkinoilla ja on ollut lääkkeen loputtua terve refluksitaudista.

      • sop

        poika alkoi pulauttelun ja etenkin öisin nieleskelyn ja itkemisen syötön jälkeen...marssin eräs aamu taysiin kun vauva (tuolloin n3kk)miltei tukehtui maitoonsa,ja hän jäi heti osastolle tutkimuksiin.Meillä tuo ph-mittaus meni melko kivuttomasti,herra ei ollut letkusta moksiskaan.Tuloksena oli pitkät refluksiperiodit syötön jälkeen ja heti aloitettiin prepulsid-lääkitys joka tepsi heti vaivaan.Lääkettä on käytössä yleisesti edelleen,meidän poitsulla ongelmat ja lääkitys olivat ohi vuoden iässä.


      • tietoa löytyy
        sop kirjoitti:

        poika alkoi pulauttelun ja etenkin öisin nieleskelyn ja itkemisen syötön jälkeen...marssin eräs aamu taysiin kun vauva (tuolloin n3kk)miltei tukehtui maitoonsa,ja hän jäi heti osastolle tutkimuksiin.Meillä tuo ph-mittaus meni melko kivuttomasti,herra ei ollut letkusta moksiskaan.Tuloksena oli pitkät refluksiperiodit syötön jälkeen ja heti aloitettiin prepulsid-lääkitys joka tepsi heti vaivaan.Lääkettä on käytössä yleisesti edelleen,meidän poitsulla ongelmat ja lääkitys olivat ohi vuoden iässä.

        Meillä poika oli 10kk kun ph mittaus tehtiin, aikaisemmin sitä ei tehty kun lääkärit eivät voineet uskoa että pojassa on jotakin "vikaa" yhdessä vaiheessa hoitsutkin sanoivat että mä pakkosyötän poikaa :( tappelin tosiaan tieni sinne jorviin ennenkuin alkoi tapahtumaan edistystä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      329
      6247
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3706
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      150
      2893
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      227
      2200
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      107
      1763
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      72
      1292
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      83
      1112
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      145
      983
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      968
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      914
    Aihe