Kauniaisten ostarin parkki

The Rat

Tulin käyneeksi lounastauolla pari kertaa kuluvalla viikolla kauniaisten ostarilla. Kävi mietityttämään tuo parkkipaikka. Se kaupan/hesen edessä.

Ja ei, en havainnnut mitään yksityistä firmaa siellä. :)

Joka tapauksessa, alue ei ole pysäköintikieltoaluetta. Viereisillä kadunpätkillä kyllä on pysähtymis- ja pysäköintikieltomerkkejä vaikka muille jakaa, mutta nehän eivät enää parkkipaikalle asti vaikuta. Parkkiruudukkojen keskellä on P-kyltit, joissa opastetaan kiekon käyttöön.

Kysymys heräsi, onkohan tuo yksityisaluetta (jolloin pysäköinti olisi oletusarvoisesti kiellettyä), vai kunnan aluetta, jolloin siihen saisi pysäköidä muutenkin? P-merkit nyt on väärin sijoitettu joka tapauksessa, niitä ei itse asiassa edes välttämättä voi nähdä kuin auton on pysäköinyt, minkä lisäksi ne osoittavat takanaan olevan ruohikkopätkän/jalkakäytävän pysäköintialueeksi.

Laskeskelin siis, että jos joskus tuossa sakot saan, voisin sen kumota ainakin seuraavilla väitteillä:
1. Jos kyse on kunnallisesta pysäköintipaikasta, ei p-kielto ollut siellä voimassa, joten siitä ei parkkipaikan merkillä voitu oikein poiketa.
2. Joka tapauksessa, P-merkit ovat väärin sijoitetut
3. Tosin, yksityisellä puolella, ottaen huomioon kohdan 2, ovat kaikki parkkipaikan autot väärin pysäköityjä. :)

Noo, en aio tulta sakkoja saada, mutta virheitähän voi aina tapahtua. Onko näkemyksiä mikä on tilanne tuossa. Lähinnä, onko kunnallista vai yksityistä?

5

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .s.

      Kyllä asia on niin, että pysäköinnin enimmäisaika voidaan määrätä joko pysäköintikieltomerkilla ja sen lisäkilvellä tai vaihtoehtoisesti P-merkillä ja sen lisäkilvellä. Jos jollekin (kunnalliselle) alueelle ei ole merkitty pysäköintikieltoa ja sitten sinne on ripustettu lisäkilvelliset P-merkit, niin kyllä sallitun ajan ylittämisestä rapsahtaa virhemaksu.

      • The Rat

        P -merkki sallii pysäköinnin.
        Lisäkilpi sen alla, rajaa sallittua aikaa (ja velvoittaa kiekon käyttöön)
        Kiekon ajan umpeuduttua, astuvat voimaan muut alueen liikennesäännöt.

        P-merkillä ei voida kieltää pysäköintiä. Sitä varten on pk-merkki...

        Yksityisalueella ei toki tarvitse kieltää, siellä kun pysäköinti on lähtökohtaisesti kiellettyä.


      • The Rat
        The Rat kirjoitti:

        P -merkki sallii pysäköinnin.
        Lisäkilpi sen alla, rajaa sallittua aikaa (ja velvoittaa kiekon käyttöön)
        Kiekon ajan umpeuduttua, astuvat voimaan muut alueen liikennesäännöt.

        P-merkillä ei voida kieltää pysäköintiä. Sitä varten on pk-merkki...

        Yksityisalueella ei toki tarvitse kieltää, siellä kun pysäköinti on lähtökohtaisesti kiellettyä.

        Tuon merkin lakitekstin perusteella itse asiassa kyllä noin kuin sanoit.

        Mutta yleensä ottaen lisämerkillä voidaan vain rajata merkin vaikutusta tai selventää sitä. Ei laajentaa sitä (apropoo, kärkikolmio pyöränkuvilla varustetulla lisämerkillä on kiva, se nimittäin selventää, ei rajaa, mutta sitä ei kyllä arvaisi, ellei tietäisi - varsinkin kun joskus tuollaisen jälkeen on vielä risteyksessä kärkikolmio ja joskus ei).

        Selkeämpää olisi käyttää tuolla p-kieltomerkkiä alueelle sisääntullessa. Silloin ei ongelmia olisi kellään. :)


    • granissa

      ei ole kunnallista pysäköinninvalvontaa lainkaan.

    • Anonyymi

      Granin ostarin parkkialue suljetaan vuonna 2024 tammikuussa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3035
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2362
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1600
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1233
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      272
      1030
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    10. 40
      884
    Aihe