Tulin käyneeksi lounastauolla pari kertaa kuluvalla viikolla kauniaisten ostarilla. Kävi mietityttämään tuo parkkipaikka. Se kaupan/hesen edessä.
Ja ei, en havainnnut mitään yksityistä firmaa siellä. :)
Joka tapauksessa, alue ei ole pysäköintikieltoaluetta. Viereisillä kadunpätkillä kyllä on pysähtymis- ja pysäköintikieltomerkkejä vaikka muille jakaa, mutta nehän eivät enää parkkipaikalle asti vaikuta. Parkkiruudukkojen keskellä on P-kyltit, joissa opastetaan kiekon käyttöön.
Kysymys heräsi, onkohan tuo yksityisaluetta (jolloin pysäköinti olisi oletusarvoisesti kiellettyä), vai kunnan aluetta, jolloin siihen saisi pysäköidä muutenkin? P-merkit nyt on väärin sijoitettu joka tapauksessa, niitä ei itse asiassa edes välttämättä voi nähdä kuin auton on pysäköinyt, minkä lisäksi ne osoittavat takanaan olevan ruohikkopätkän/jalkakäytävän pysäköintialueeksi.
Laskeskelin siis, että jos joskus tuossa sakot saan, voisin sen kumota ainakin seuraavilla väitteillä:
1. Jos kyse on kunnallisesta pysäköintipaikasta, ei p-kielto ollut siellä voimassa, joten siitä ei parkkipaikan merkillä voitu oikein poiketa.
2. Joka tapauksessa, P-merkit ovat väärin sijoitetut
3. Tosin, yksityisellä puolella, ottaen huomioon kohdan 2, ovat kaikki parkkipaikan autot väärin pysäköityjä. :)
Noo, en aio tulta sakkoja saada, mutta virheitähän voi aina tapahtua. Onko näkemyksiä mikä on tilanne tuossa. Lähinnä, onko kunnallista vai yksityistä?
Kauniaisten ostarin parkki
5
847
Vastaukset 5
- .s.
Kyllä asia on niin, että pysäköinnin enimmäisaika voidaan määrätä joko pysäköintikieltomerkilla ja sen lisäkilvellä tai vaihtoehtoisesti P-merkillä ja sen lisäkilvellä. Jos jollekin (kunnalliselle) alueelle ei ole merkitty pysäköintikieltoa ja sitten sinne on ripustettu lisäkilvelliset P-merkit, niin kyllä sallitun ajan ylittämisestä rapsahtaa virhemaksu.
- The Rat
P -merkki sallii pysäköinnin.
Lisäkilpi sen alla, rajaa sallittua aikaa (ja velvoittaa kiekon käyttöön)
Kiekon ajan umpeuduttua, astuvat voimaan muut alueen liikennesäännöt.
P-merkillä ei voida kieltää pysäköintiä. Sitä varten on pk-merkki...
Yksityisalueella ei toki tarvitse kieltää, siellä kun pysäköinti on lähtökohtaisesti kiellettyä. - The Rat
The Rat kirjoitti:
P -merkki sallii pysäköinnin.
Lisäkilpi sen alla, rajaa sallittua aikaa (ja velvoittaa kiekon käyttöön)
Kiekon ajan umpeuduttua, astuvat voimaan muut alueen liikennesäännöt.
P-merkillä ei voida kieltää pysäköintiä. Sitä varten on pk-merkki...
Yksityisalueella ei toki tarvitse kieltää, siellä kun pysäköinti on lähtökohtaisesti kiellettyä.Tuon merkin lakitekstin perusteella itse asiassa kyllä noin kuin sanoit.
Mutta yleensä ottaen lisämerkillä voidaan vain rajata merkin vaikutusta tai selventää sitä. Ei laajentaa sitä (apropoo, kärkikolmio pyöränkuvilla varustetulla lisämerkillä on kiva, se nimittäin selventää, ei rajaa, mutta sitä ei kyllä arvaisi, ellei tietäisi - varsinkin kun joskus tuollaisen jälkeen on vielä risteyksessä kärkikolmio ja joskus ei).
Selkeämpää olisi käyttää tuolla p-kieltomerkkiä alueelle sisääntullessa. Silloin ei ongelmia olisi kellään. :)
- granissa
ei ole kunnallista pysäköinninvalvontaa lainkaan.
- Anonyymi
Granin ostarin parkkialue suljetaan vuonna 2024 tammikuussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551119
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust561041Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1131014Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7920- 93874
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5735Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25665Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it191652- 64627
- 73617